Arama sonuçları

Otizmli çocukların güneşi olmak ister misiniz?

Otizmli çocukların güneşi olmak ister misiniz?

Otizmli çocukların güneşi olmak ister misiniz? Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen bir gelişimsel farklılık olan otizmin görülme sıklığı günümüzde büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine otizm tanısı konulurken, 2000’li yılların başında otizm tanısı konan çocuk sayısı 150’ye yükseldi.

2013 yılında ise 88 çocuktan birinde otizm görülürken, 2014’te yüzde 30 artış gösterdi. Bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya gelmekte. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konuluyor.

Türkiye’de 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gençten okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bin 50. Eğitim her çocuğun anayasal hakkı ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çare.

 

OTİZMLİ COCUKLARIN GÜNEŞİ OLMAK İSTER MİSİNİZ?

 

Otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemekle beraber genetik temelleri olabileceği, çevresel faktörlerle tetiklendiği düşünülmekte. Otizmin başlıca belirtileri arasında şunlar yer alıyor: Başkalarıyla göz teması kurmamak, ismi söylendiğinde bakmamak, konuşmada gerilik, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar.

NE ZAMAN DESTEK ALMAK GEREKİYOR?

 

Ailelerin çocuklarında aynı yaştaki diğer akranlarından farklı davranışlar ve belirtiler gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden otizm konusunda uzman bir çocuk ergen psikiyatristine başvurmaları gerekiyor. Otizmin günümüzde bilinen tek çaresi, tek ilacı erken tanı ve sürekli, yoğun, özel eğitim. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

AMAÇ BAĞIMSIZ BİREYLER HALİNE GETİREBİLMEK

 

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, vakfın kuruluş amacının da erken tanı ve eğitimle otizmli çocukları topluma, eğitim hayatına, sosyal hayata kazandırmak ve ekonomiye yük olmaktan çıkıp toplumsal yaşama katkıda bulunacak bağımsız bireyler haline getirebilmek olduğunu söylüyor.  Betül Selcen Özer “Ne kadar çok çocuğumuza eğitim bursu sağlayabilirsek onların geleceği için o kadar umutlu olabiliriz. Çünkü otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi, tek çaresi, tek ilacı eğitim. O yüzden otizmli çocuklara verebileceğiniz en büyük destek onların eğitim alabilmelerine fırsat vermektir. Onlara bu fırsatı sunmak isteyen destekçilerimiz, “TOHUM” yazıp “5290”a mesaj atarak otizmli çocukların eğitimlerine katkı sağlayabilir.” dedi.   

 

19-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş