Arama sonuçları

Özel okullar: Kota gelsin, teminat mektubu alınsın, kademeli öğrenci kaydedilsin

Özel okullar: Kota gelsin, teminat mektubu alınsın, kademeli öğrenci kaydedilsin

Özel okullar: Kota gelsin, teminat mektubu alınsın, kademeli öğrenci kaydedilsin. Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, özel okul açılışlarına kota getirilmesini, kuruculardan teminat mektubu istenmesini ve sınıflara kademeli olarak öğrenci alınması gerektiğini söyledi.

 

Özel bir TV programına konuk olan Dal, özel okul sektöründeki krizi değerlendirdi.

 

ÖZEL OKULLAR: KOTA GELSİN, TEMİNAT MEKTUBU ALINSIN, KADEMİLİ ÖĞRENCİ KAYDEDİLSİN

 

Dal, kapanan, öğretmen maaşlarını ödeyemeyen, öğrenci, veli ve öğretmenlerini ortada bırakan kurumlara karşı yaptırım ve önlem olması gerektiğini söyledi. Dal, özel okul sektöründe bundan sonra kriz yaşanmaması için de yapılacakları kota, teminat mektubu ve kademeli öğrenci alımına izin verilmesi olarak açıkladı.

İşte Dal’ın açıklamaları

KRİZ ‘GELİYORUM’ DİYORDU?

Son 4 yıldır sektörde bu tür krizler yaşanıyor. 4 yıl önce 6 bin özel okul vardı, bugün 11 binin üzerinde. İki katı artış oldu. Bunun ana nedeni 4 sene önce ilk kez okul açacaklara iki kez verilen yatırım teşvikleri. Özel okul velilerine teşvik verilmesi. Bazı yatırımcılar bunları görünce karlı bir sektör sandı. Ayrıca dershanelerin dönüşüm sürecinde bin tane okul da sektöre girdi. Son 2 senede yaşanan ekonomik kriz ve bu kapasite artışı, arz ve talep dengesini bozdu. Bu kadar aşırı büyümeye hiçbir sektör dayanamaz. Bu sektöre ümit ettikleri ticari yaklaşımla gelenler karşılık bulunmadı. Siz sadece olayın ticari boyutuna bakamazsınız. Bu eğitim işi. Krizin mağdurlarına alacak, tüketici hakkı olarak bakılmaz. Biz dernek olarak böyle bakmıyoruz.

SON 2.5 YILDIR UYARI YAPIYORUZ

Son 2.5 yıldır bu krizin geleceğini hissettik, uyarılar yaptık. Bu kadar ciddi okullaşmayı hiçbir hızlı sektörün kaldırması mümkün değil.

İLK ÖNLEM KOTA GETİRİLMELİ

3 önlem var alınması gereken. Birinci kota getirilmeli. Sağlık Bakanlığı da özel hastanelerin ruhsatlarını dondurmuştu. Bu denge getirdi. Okul servis araçlarına kota getirildi. Eğitim o kadar ciddi mesele o zaman burada da kota olmalı.

İKİNCİ ÖNLEM TEMİNAT OLMALI

Teminat alınmalı. 2 yıldır söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı geçen sene başlatılacaktı, gecikti. Yeni açılan okullara en azından 4 yıl öğretmen maaşlarını ödeyebilecek mi buna bakılarak teminat istenmeli. 10 yıl önce vardı. Yine gelmeli.

ÜÇÜNCÜ ÖNLEM KADEMELİ ÖĞRENCİ ALINMALI

Üçüncü önlem olarak yine okulların açılma döneminde eskiden kademeli açılma vardı. Önce ilkokul birinci sınıf ve anaokuluna, bir sonraki sene diğer kademeleri alınıyordu. Tüm sınıf kademelerine öğrenci alınmazdı. Böylece planlı gidiliyordu. Bu durumda da cari açık çıkmıyordu.

FRANCHISE VERENLER İÇİN NE YAPILMALI?

Franchise ile büyüyen okullar var. Adını para karşılığı veren okul cirolarından pay alanlar bu okullar kapandığında ‘Benim sorumluluğum yok’ diyemez. Bunlar için de önlem alınmalı.

23-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş