Arama sonuçları

Tablet İngilizce öğrenimini kolaylaştırır mı?

Tablet İngilizce öğrenimini kolaylaştırır mı?

Tablet İngilizce öğrenimini kolaylaştırır mı? Tablet İngilizce öğrenimini kolaylaştırır mı? İngilizce öğrenmek için birçok yol aranıyor. Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Teknoloji Destekli Dil Öğretimi Uzmanı Prof. Dr. Meltem Huri Baturay’a göre tabletle verilen öğretim dili öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Çünkü öğrencilerin daha fazla ilgisini çekiyor. 

Baturay, hayata avantajlı başlamak için dil öğrenmenin ve dili etkili kullanabilmenin günümüzde bir zorunluluk olduğunu söyledi. 

Klasik yöntemlerle işlenen derslerin ve basılı olan kitapların günümüzde öğrencilerin ilgisini çekmediğini ve onları hayata hazırlamakta yetersiz kaldığını söyleyen Baturay, şöyle konuştu: 

TABLET İNGİLİZCE ÖĞRENİMİNİ KOLAYLAŞTIRIR MI?

“Z kuşağı diye anılan bir öğrenci grubu, önceki nesillere kıyasla nispeten daha aceleci, hızlı algılayıp, hızlıca tüketen, teknolojiyle doğup, büyümüş, özellikle bilgi iletişim teknolojileri olmayan bir hayatı tercih etmeyen bir nesil. Bu bireylerin bilişsel süreçleri de bu anlamda biraz daha farklı işliyor. Teknoloji onların algılama, öğrenme, düşünme, dili kullanma, muhakeme etme gibi zihinsel süreçlerine de haliyle etki etti ve ediyor. Z kuşağındaki neslin ihtiyaç, beklenti, öğrenme biçimi ve alışkanlıkları farklı. Eğitimciler olarak bizler yenilikçi ve aktif öğrenme yöntemlerini olabildiğince eğitime entegre ederek, öğrencilerin öğrenmenin içinde tam anlamıyla aktif olarak yer aldıkları, beceri-odaklı ve etkileşimli öğretim yaşantıları sunmaya çalışmalıyız.” 

Baturay, dil öğretirken de bu kuşak için teknoloji kullanımının önemine dikkat çekti. Baturay şöyle dedi: “Özellikle tablet-temelli dijital multimedya, etkileşim özelliği ile öğrenenlere öğrenme materyali üzerinde tam kontrol sağlamaktadır. Çalışmalar, öğrencilerin tablet üzerinden İngilizce öğrenerek okuma becerilerini geliştirebileceklerini göstermiştir. Aynı çalışmaya göre tabletle dil eğitimi aynı zamanda öğrenci özerkliği de sağlamaktadır.”

04-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş