Arama sonuçları

Türkler neden İngilizce konuşamıyor?

Türkler neden İngilizce konuşamıyor?

Dünyada İngilizceyi en iyi konuşanlar İsveçliler. Türkler ise 70 ülke arasında ancak 50'inci sırada yer alıyor. Educaion First (EF) 70 ülkede 900 bin yetişkin ile araştırma yaptı. Yabancı dil olarak İngilizceyi konuşma konusunda iyi puanı İsveçliler aldı. İsveç'i sırasıyla takip edenler Hollanda, Danimarka, Norveç ve Finlandiya oldu.

TÜRKLER NEDEN İNGİLİZCE KONUŞAMIYOR?

Türkiye  70 ülke arasında 50'inci, Avrupa ülkeleri arasında ise Azerbaycan'ın önünde sondan ikinci sırada bulunuyor. Geçen yıl yine EF'nin 63 ülke arasında yaptığı araştırmada Türkiye 47'inci sırada yer almıştı.

Araştırmaya göre İngilizceyi en kötü konuşanlar Libyalılar. Araştırmanın bir başka sonucu ise tüm ülkelerde kadınlar erkeklerden daha iyi İngilizce konuşuyor.

BİN SAATTEN FAZLA DERS ALINIYOR

İlkokuldan itibaren bin saatten fazla ders almasına rağmen öğrenciler liseden mezun olurken ne İngilizce konuşabiliyor ne de konuşulanları anlayabiliyor. Peki nasıl oluyor da İngilizceyi öğrenemiyoruz ya da öğretemiyoruz?

İşte bu sorunun yanıtını British Council Türkiye ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) araştırdı; 12 ilde 48 devlet okulunda yaklaşık 21 bin öğrenci, öğretmen ve veli ile görüştü. İngilizce öğrenmekte en büyük sorun bu dersin iletişim dili olarak değil, tıpkı tarih, coğrafya dersi gibi işlenmesi, grammer ağırlıklı olması, konuların her yıl aynı şekilde tekrar edilmesi. Yani dersin yıllar içinde "eğlenceli" olmaktan çıkıp "sıkıcı" hale gelmesi.

GİDEREK İLGİLERİ KAYBOLUYOR

Öğrenciler yıllar boyunca aynı konuları tekrar ettikleri için İngilizce'ye olan sevgileri de giderek kayboluyor. 5. sınıfta İngilizce dersini sevenlerin oranı yüzde 80 iken, bu oran 12. sınıfa geldiklerinde yüzde 37'ye geriliyor.

Araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 80'den fazlası İngilizce öğretimi için yeterli bilgiye sahip. Ancak öğrenciler yaşları ilerledikçe öğretmenlerinin "yetersiz" olduğuna inanıyor. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 77'si öğretmenlerinin İngilizce seviyelerini yeterli bulurken bu oran liseye geldiğinde yüzde 53'e düşüyor.

Öğrenciler bu dili en iyi nasıl öğrenebilecekleri sorusuna, "İlgi alanlarımla örtüşmeli, daha iyi kitaplar olmalı, her sınıf seviyesinde farklı ve yeni şeyler öğretilmeli, grup çalışması olmalı, projeler yapılmalı" yanıtlarını veriyor.

EF Asya Pasifik Dil Okulları Akademik Müdürler Takımı Direktörü David Bish'e göre öğrenememe ve öğretememe sorununun nedenini müfredatta aramak gerek. Çünkü onlar eğer İngilizce sadece dilbilgisi olarak öğretilmeye çalışılırsa başarısız olunduğunu söylüyor.

Araştırmaya göre öğretmen ve öğrenciler neden İngilizce öğrenemediklerinin gerekçelerini şöyle sıralıyor:

ÖОRETMENE GÖRE ÖОRENCİ NEDEN ÖОRENEMİYOR?
* Anadili İngilizce olanlarla konuşma fırsatının az olması
* Çalışma süresinin yetersiz olması
* Yetersiz konuşma / dinleme uygulamaları
* Zayıf öğrenme kaynakları
* İngilizce'ye ilgi duyulmaması
* Uygun olmayan ders kitabı
* Kalabalık sınıflar
* Uygun olmayan öğretim
* İngilizce öğrenmeye geç başlanması

ÖОRENCİYE GÖRE İNGİLİZCE NASIL ÖОRETİLMELİ?
* İlgi alanlarımla örtüşmeli
* Kitaplar daha iyi olmalı
* Her sınıfta farklı düzey öğretilmeli
* Sık sık yeni şeyler öğretilmeli
* Grup çalışması olmalı
* Öğretmen daha iyi olmalı
* Projeler yapılmalı

İNGİLİZCE NE KADAR SÜREDE ÖОRENİLİR?

Dünyanın önde gelen dil okullarından Wall Street'in Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Uçar "Ezbere ve gramere dayalı derslerle bu dil öğrenilemez" diyor. Dil öğrenmenin bir beceri istediğini ve bunun için de tekrar ve pratik yapmak gerektiğine değinen Dündar, "Ancak okullarda gramer öğretilmeye çalışılıyor. Sınıflar ise çok kalabalık. 50-60 kişilik sınıflarda öğrenci başına 1 dakika bile konuşma yani pratik yapma şansı kalmıyor. Tüm öğrencilerin seviyeleri de aynı değil. Böyle bir ortamda lise bitene kadar İngilizce öğrenilmiyor. Üniversitelerde ise İngilizce'nin öğretilmesi için kurumların çabası olmadığı gibi öğrencinin de bu yönde bir talebi bulunmuyor" diyor.

Türkiye'deki eğitim sisteminin lise ve üniversite sınavlarına odaklandığı için dil öğrenmek için özel bir çaba bulunmadığını vurgulayan Dündar, eğitim yaşamı son bulduktan sonra İngilizce'nin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını söylüyor. 

ÖОRENMEK İÇİN KAÇ AY ÇALIޞMAK GEREKİYOR?

Dündar, yetişkin yani lise ya da üniversite mezunu bir gencin günde ortalama 4-5 saatini İngilizce çalışmaya ayırdığında ne kadar sürede hangi seviyede bu dili öğrenebileceğini şöyle anlatıyor:

Turistik bir gezide en temel ihtiyaçlarını karşılamak:  6 ay

Günlük yaşamında temel ihtiyaçlarını karşılamak: 12 ay

Teknik konularda mesleki çalışma ve ilişkilerini yürütmek: 18 ay

Eğitimini İngilizce olarak sürdürmek: 30 ay

Konferanslar vermek veya panelist olmak: 36 ay

FOTOОRAF: Education First (EF) Dil Okulları

 

 

06-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş