Arama sonuçları

Üniversitelerde kız öğrenciler için 'güvenli kampus' projesi gündemde

Üniversitelerde kız öğrenciler için 'güvenli kampus' projesi gündemde

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında "şiddetsiz kampüs" anlayışını yaygınlaştıracaklarını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bakanlık, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı çerçevesinde kadına yönelik her türlü şiddeti önlemek amacıyla yeni dönemin yol haritasını oluşturdu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET KAPSAMINDA

Bu kapsamda Bakanlık, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda üniversitelerdeki kız öğrencilerin bulundukları kampüste daha rahat ve daha huzurlu şekilde eğitim öğretimlerini sürdürmelerine yönelik faaliyetlerini belirledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Yanık, şöyle dedi. "Kadına yönelik şiddetle mücadelede üniversiteli genç arkadaşlarımız da devreye girecek. Kadın öğrencilerin yaşadığı sorunlara duyarlı ve çözüm üreten bir üniversite anlayışının tüm üniversitelere hakim olmasını hedefliyoruz."

"KADIN DOSTU KAMPÜSLER OLUŞTURACAĞIZ"

Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında üniversite öğrencilerini de kapsayacak çalışmalar hakkında bilgi veren Yanık, şöyle devam etti: "Kadın dostu kampüsler oluşturacağız. Burada kadın öğrencilerin kampüs içinde kendini daha rahat hissettiği, eşitliğe duyarlı bir anlayışın hakim olduğu, kadın öğrencilerin yaşadığı sorunlara duyarlı ve çözüm üreten bir üniversite anlayışının tüm üniversitelere hakim olması için çalışmalarımızı yürüteceğiz."

Yanık, üniversitelerin "kadın çalışmaları" merkezi ve bölümlerinde, kadına yönelik şiddet konusunda çalışmalar yapılmasını teşvik edeceklerini belirtti. Yanık, şunları söyledi: "Kadın çalışmaları ana bilim dallarında 'kadına yönelik şiddet' konusunun ders içeriği olarak yer almasını, bu konularda lisansüstü öğrenciler tarafından bilimsel çalışmalar yapılmasını sağlayacağız."

Yanık, Kadın Çalışmaları Araştırma Uygulama Merkezleri öncülüğünde de üniversitelerde farkındalık çalışmaları yürüteceklerini kaydetti.

ÖĞRENCİ ETKİNLİKLERİ DESTEKLENECEK

Üniversitelerde kadına yönelik şiddet konusunda seminer, panel, atölye çalışmaları gerçekleştirileceğine dikkati çeken Bakan Yanık, şöyle devam etti:

"Özellikle belirli günlerde üniversitelerde kadına yönelik şiddetle mücadele anlayışının gündemde tutulması amacıyla öğrenci etkinliklerini destekleyecek, akademisyenler tarafından öğrencilere yönelik farkındalık çalışmaları gerçekleştireceğiz. Ayrıca, 'şiddetsiz kampüs' anlayışını yaygınlaştıracağız."

Yanık, iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik kadına şiddet, ilgili mevzuat, güncel gelişmeler ile medyada kadına yönelik şiddetle mücadele gibi konularda atölye çalışmaları gerçekleştirileceğini de vurguladı. Yanık, "Atölye çalışmaları ile öğrencilere duyarlılık kazandırmayı, mesleki yaşamlarında da bu bilinçle hareket etmelerini amaçlıyoruz" dedi.

DİJİTAL OYUNLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Yanık, kadına yönelik şiddeti artıran mecralardan biri olan dijital oyunlarla ilgili de çalışmalar yürüteceklerinin altını çizdi. Yanık, bu kapsamda üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencilerine yönelik "dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet" konusunda etkinlikler yapılacağını belirtti.

Yanık, üniversitelerin çizgi film-animasyon bölümü öğrencilerine yönelik "çocuk yapımlarında şiddetle mücadele" konusunda eğitim çalışmaları yürütüleceğini ifade etti. Yanık, ayrıca tıp fakülteleri, eğitim fakülteleri lisans, yüksek lisans ve doktora ders programlarına "kadın hakları" ve "kadına yönelik şiddet" konularının da ekleneceğini bildirdi.

10-07-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş