Arama sonuçları

YKS Ek Yerleştirme: Her boş kontenjanı tercih edebilir misiniz?

YKS Ek Yerleştirme: Her boş kontenjanı tercih edebilir misiniz?

YKS Ek Yerleştirme: Her boş kontenjanı tercih edebilir misiniz. YKS ek yerleştirme kılavuzunun yayımlanmasının ardından adaylar için de terciH süreci başladı. YKS ek yerleştirme tercihleri 14-20 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. 20 Eylül 2018 tarihi saat 23.59’a kadar ÖSYM sitesi üzerinden bireysel olarak tercih yapabileceksiniz. Adayların 24 tercih hakkı var.

 

EK YERLEŞTİRMEDE HER BOŞ KONTENJANI TERCİH EDEBİLİR MİSİNİZ?

Ek yerleştirme yapacak adayların en sık sorduğu soru “Her boş kontenjanı yazabilir miyiz?” oluyor. Aslında bu da ek yerleştirme tercihlerinde en sık yapılan hataların başında geliyor.

Bu sorunun yanıtı hayır.

HER BOŞ KONTENJANI LİSTENİZE ALAMAZSINIZ

Her boş kontenjanı tercih listenize alamazsınız. Çünkü bazı programlar merkezi yerleştirmede doldu, sadece kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kaldı. Yani bu bölümlerin artık bir puanı oluştu. Buna en küçük puan diyoruz. Bu bölüme en son yerleşen öğrencinin puanı o bölümün en küçük puanını oluşturuyor. Eğer sizin puanınız buna eşit ya da yüksek değilse bu bölümleri tercih edemezsiniz.

HANGİ BÖLÜMLERİN PUANLARI OLUŞTU?

Bu bölümlerin hangileri olduğunu yani puanı oluşanları da kılavuzda görebileceksiniz. Bu programların karşısında puan yazar. Eğer karşısında puan yazıyorsa o zaman bu bölümleri tercih için puanınıza bakacaksınız. Bu puana eşit ya da yüksek mi? Yanıtınız evet ise bu bölümü tercih listenize alabilirsiniz. Aksi halde tercih edemezsiniz. Bu kural hem lisans hem de ön lisans programları için de geçerli.

KARŞISINDA PUAN YAZMIYORSA

Bir programı tercih listenize alacaksınız. Baktınız karşısında 2018 YKS en küçük puan sütununda bir puan yazmıyor, yani puan bölümü boş ise o zaman yerleştirme puanı hesaplanan ve barajları aşan her aday tercih edebilir. Bu bölüm ön lisans ise TYT’de 150 ve üzerinde puan alanlar yazabilir.

Eğer bu bölüm lisans programı ise o zaman da AYT ve YDT puanları 180 ve üzerinde olanlar tercih edebilir.

 

PUAN MI DİKKATE ALINACAK?

Yine ek tercih yapacak adayların ek sık sorduğu soru puana göre mi tercih mi yapacağız oluyor. Evet ek yerleştirmede puanlarınızı dikkate alarak tercihlerinizi yapacaksınız.

EK PUANI OLANLAR NE YAPACAK?

Ek puanlı yerleştirme puanları hesaplanan adaylar da ek puan verilen bölümleri tercih ederken bu puanları kullanacaklar. Ama ek puan verilmeyen bölümleri tercih ederken yalnızca başında Y- olan yerleştirme puanlarıyla tercih yapacaklar.

EK PUANLI BÖLÜMLERİ NASIL ANLAYACAKSINIZ?

Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarına bakacaksınız.

 

HANGİ TABLO NE ANLATIYOR?

 

Tablo 3: İki yıllık ön lisans programları. TYT puanı 150 ve üzeri olan adaylar bu tablodaki ön lisans programlarını tercihleri arasında gösterebilecek.

Tablo 4: Dört veya daha fazla yıllık lisans programları yer alıyor. İlgili AYT/YDT puanı 180 ve üzeri olan adaylar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecek.

Tablo 6A ve 6B: Ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını

Tablo 6C: Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını gösteriyor.

 

13-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş