Arama sonuçları

YKS ek yerleştirme tercihlerinde son gün: Kurallar nedir?

YKS ek yerleştirme tercihlerinde son gün: Kurallar nedir?

YKS ek yerleştirme tercihleri son gün: Kurallar nedir? 191 bin boş kontenjan için yapılacak 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme tercihleri için yarın son gün.

Yükseköğretim kurumlarında boş kalan kontenjanlar için yapılacak ek yerleştirme tercihleri  için başvurular geçtiğimiz 5 Eylül’de başladı. Yarın da başvuruların son günü. Başvurular bireysel olarak internet üzerinden yapılacak. Ek yerleştirme başvuru ücreti ise 20 TL. Ek yerleştirme ücreti, 12 Eylül 2019 tarihi saat 23.59’a kadar yatırılabilecek. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacak, yerleştirme işlemine alınmayacak. Ancak şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından yerleştirme ücreti alınmayacak.

YKS EK YERLEŞTİRME TERCİHLERİ SON GÜN: KURALLAR NEDİR?

Ek yerleştirmeye, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercih yapan ancak yerleşemeyen ya da hiç tercih yapmayan adaylar ile özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara yerleşenler katılabilecek. Ek yerleştirme tercihleri ilk merkezi yerleştirmede dolmayan ve yerleştiği halde kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalan kontenjanlar için yapılacak.

24 TERCİH HAKKI VAR

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecek. Ancak tüm tercihleri doldurmak zorunlu değil.

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt ek yerleştirme tercihi yapacak adaylara şu uyarılarda bulunuyor:

2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Örneğin adayın puanı 257.796 ise Kılavuzda bu puana eşit ve daha düşük olan programları yazabilecektir. 257.797 puanlık bir bölümü dahi yazamayacaktır.

 2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilecekler.

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24'ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilirler.

ÖZEL KOŞULLARI İNCELEYİN

Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşulları tercih kılavuzundan öğrencinin mutlaka okuması gerekmektedir. Bir çok aday özel şartları okumadan tercih yaptığından kayıt yaptırırken sürprizlerle karşılaşmaktadır.

Adaylar, tercih edecekleri bölümü gerçekten isteyip istemediklerini sorgulamalı, okumayı düşünmedikleri bölümleri kesinlikle tercih listesine almamalıdırlar.

 

EN KÜÇÜK PUAN NEDİR?

Adayların ek yerleştirme ile ilgili en sık yaptığı hataların başında boş olan her kontenjanı tercih edebileceklerini düşünmeleri geliyor. Oysa her boş kontenjanı her aday tercih edemez. Çünkü bazı programlar merkezi yerleştirmede dolmuş olmasına rağmen kayıt yaptırmayanlar yüzünden boş kalmış durumda. Yani bu programların en küçük puanı oluşmuş durumda. Bunları da ancak puanınız ancak eşit ya da yüksek ise tercih etme hakkına sahipsiniz. Bunu da programın karşısında puan yazıyorsa anlayabilirsiniz.

10-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş