Arama sonuçları

10 üniversite araştırma üniversitesi olarak seçildi

10 üniversite araştırma üniversitesi olarak seçildi

10 üniversite araştırma üniversitesi olarak seçildi. Araştırma üniversiteleri ne anlama geliyor? Geçen yıl açıklanan lokomotif üniversitelerden sonra bu yıl da araştırma üniversiteleri belirlendi. Aralarında ODTÜ, Boğaziçi ve İTÜ’nün de yer aldığı 10 üniversite araştırma üniversitesi olarak seçildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan 2017-2018 akademik yıl açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan araştırma üniversiteleri listesini açıkladı.

10 ÜNİVERSİTE ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLARAK SEÇİLDİ

Buna göre  araştırma üniversiteleri olarak seçilen yükseköğretim kurumlarının listesi şöyle:

Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ).

5 üniversite de aday olarak araştırma üniversitesi olarak açıklandı. Bunlar da Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ NE ANLAMA GELİYOR?

YÖK araştırma üniversitelerinin seçim aşamalarını ve araştırma üniversitelerinden beklentileri şöyle açıkladı.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTELERİ NASIL SEÇİLDİ?

Araştırma üniversitesi olmak için 58 devlet üniversitesi başvurdu. İlk aşamada dünyadaki Araştırma Üniversiteleri kriterleri ile nesnel göstergelere göre puanları hesaplandı. Bu göstergeler; SCI indeksli yayın sayısı, uluslararası işbirliği ile yapılan SCI indeksli yayın sayısı, bilimsel yayın puanı, atıf sayısı, proje sayısı ve proje bütçesi, uluslararası işbirliği ile gerçekleşen proje fon bütçesi, doktora mezun sayısı, Patent sayısı, TÜBA ve TÜBİTAK ödüllü öğretim üyesi sayısı, TÜBİTAK destekli TTO bulunup bulunmadığı ve YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı katılımı.  Bu aşama sonunda ilk 25 üniversite belirlendi.

 İkinci aşamada başvuran kurumun “Araştırma Üniversitesi Olma Talebi Kapsamında Hazırlamış Olduğu Öz Değerlendirme Raporu” dikkate alındı. Bu aşama sonunda 19 Üniversite seçilmiş oldu.

Üçüncü aşama ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TÜBİTAK, Kalite Kurulu, devlet ve vakıf üniversite temsilcilerinden oluşan bir jüri, rektörler ve üniversitelerin üst yönetimi ile bir mülakat gerçekleştirildi ve süreç tamamlandı.

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTE NE DEMEK?

  • Araştırma üniversitesi misyonunu ve stratejik yol haritasını belirlemiş ve üniversitenin çalışma disiplinini bu plana uygun biçimde yürütebilen bir kurumdur. Bu süreçte üniversite yalnızca araştırma başlığında mükemmeliyeti amaçlamaz, eğitim ve bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımında da en iyiyi hedefler.
  • Üniversite öğretim üyesi ders dışında da araştırma faaliyetlerine öğrenci dâhil ederek eğitimin kapsamını ve katkısını arttırır.
  • Öğrenciler araştırma kültürünün içinde öğrenerek, bilgilerini geliştirir ve akademik araştırmanın işleyişine hâkimiyet kazanır.
  • Gerçekleşen araştırma faaliyetleri üniversitelerin ürettiklerinin değer bulmasıyla bütçelerini geliştirmelerini, verimli araştırmalarla var olan araştırma fonlarından daha fazla pay almalarını ve oluşturdukları toplumsal değerle parçası oldukları toplumun yarınlarında pay sahibi olmalarını sağlar.
  • İdealimiz olan araştırma üniversitesi güçlü araştırmacılar yetiştiren, dünya bilimine ve ülkenin kalkınmasına katkı sunan doktora programları olan kurumlardır.
  • Araştırma üniversitesi insanlığın ortak değerlerine ülkesinin geçmişi ve geleceği ile ihtiyaçlarını dikkate alarak katkı sağlar

 

26-09-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş