Arama sonuçları

Aile içindeki anlaşmazlıklar gençleri yalnızlığa sürüklüyor

Aile içindeki anlaşmazlıklar gençleri yalnızlığa sürüklüyor

Aile içindeki anlaşmazlıklar gençleri yalnızlığa sürüklüyor. Aile içinde yaşanan anlaşmazlıkların ergenleri nasıl etkilediğine ilişkin araştırma yapıldı. Bu araştırmanın sonucuna göre ailede yaşanan gerginlik ve anlaşmazlık evde bulunan ergenleri yalnızlığa itiyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aylin Koçak 527 aile ile araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırmada, anne ve baba arasındaki tartışmalara tanıklık eden gençlerin kendini yalnız hissettiği ve saldırgan bir tutum göstermelerine neden olduğu ortaya çıktı.

 Anne ve babası arasında anlaşmazlık olan bazı gençler, kendilerine ilişkisel saldırganlıkla ilgili yöneltilen sorulara, “Kimse sevmesin diye arkadaşım hakkında yalan söylediğim olur” ya da “Arkadaşımın arkasından konuştuğum olur” yanıtını verdi. 

AİLE İÇİNDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR GENÇLERİ YALNIZLIĞA SÜRÜKLÜYOR

İEÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Aylin Koçak’ın evlilikteki çatışmalar ve bu durumun ergenlik dönemindeki gençlere olan etkisine yönelik çalışması, yaklaşık 8 ayda tamamlandı. Araştırma, 31-57 yaş arasındaki anneler ve 13-15 yaş aralığındaki gençler üzerinde gerçekleştirildi. Dr. Koçak’ın araştırması, ‘Journal of Child and Family Studies’ adlı uluslararası bir dergide de yayınlandı.

AİLE ORTAMI ÇOK ÖNEMLİ

 

Koçak, günümüzde eşler arasında tartışmaya yol açan birçok konu olduğuna dikkat çekti. Dr. Koçak, şöyle dedi:

“Maddi koşullardan çocuğun bakımına; eşlerin aile içindeki rolünden ev işlerini kimin yapacağına kadar, eşler arasında farklı konular üzerinden anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Ergenlik dönemi, gençlerin gelişimi ve geleceğe yönelik hedefleri açısından çok önemli. Bu nedenle araştırmayı, özellikle ergenlik dönemindeki gençlere yönelik yaptık. Araştırmamız, gençlerin aile içindeki tartışma ortamından olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmamızda gençlere, aile ortamının nasıl olduğunu, anne ve baba arasında ne sıklıkta tartışma yaşandığını, tartışma sırasında nasıl davrandıklarını sorduk. Bu durumda neler hissettiklerini, tartışma anında ne yaptıklarını da öğrenmek istedik. Anne ve babasının sık sık tartıştığını belirten bazı gençler, ‘Okulda kimse sevmesin diye, arkadaşım hakkında yalan söylediğim olur’ ya da ‘Arkadaşımın arkasından konuştuğum olur’ gibi yanıtları daha sıklıkla dile getirdi. Bu cevaplar, aile içindeki anlaşmazlıklardan etkilenen çocuğun, anne ve babasından modellediği davranışı, kendi çevresine yansıttığını gösterdi. Bunun yanı sıra, anne ve babası sık sık tartışan gençler, kendilerini daha yalnız ve arkadaş ortamında dışlanmış hissettiğini, konuşacak kimseleri olmadığını ve kendilerini sosyal hayattan soyutladıklarını belirtti. Bu çalışma sayesinde bir kez daha aile içindeki ortamın ve anne baba arasındaki ilişkinin gençler için ne kadar önemli olduğunu anlamış olduk.”

ANNE, KIYASLAYICI İFADELER KULLANIYOR

Eşiyle anlaşmazlık yaşayan annenin davranışlarında da değişiklik olduğunu ifade eden Dr. Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gencin yaşadığı problemin kaynağını anlamaya yönelik yaptığımız analizlerde, eşiyle çatışma yaşayan annenin çocuğuna olan davranışlarının değiştiğini gözlemledik. Eşiyle tartışan anneler, çocuklarına karşı da daha fazla psikolojik kontrol uyguluyor. Bu bağlamda eşiyle yüksek düzeyde tartışma bildiren anneler, çocuklarını başkalarıyla kıyaslıyor, onu başkalarının yanında utandırıyor ya da baskıcı bir kontrol uyguluyor. Örneğin bazı anneler, çocuklarına karşı ‘Ben senin yaşındayken senden daha başarılıydım’, ‘Arkadaşların senden daha çok çalışıyor’ gibi kıyaslayıcı ifadeler kullanıyor. Dolayısıyla bu olumsuz ebeveynlik uygulaması, çocuğunun gelişimini de olumsuz etkiliyor.”

11-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş