Arama sonuçları

Çocuklara dil desteği Cambridge’den gelecek

Çocuklara dil desteği Cambridge’den gelecek

 

Çocuklara dil desteği Cambridge’den gelecek. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ilköğretim çağındaki çocukların yabancı dil gelişimine daha fazla katkı sağlamak için Cambridge University Press ile işbirliği yaptı.

İşbirliği toplantısına İngiltere Başkonsolosluğu Ticaret Başmüşavir Yardımcısı Jane Grady’ın yanı sıra velilerin, gönüllülerin ve çocuklar da katıldı. TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı TEGV’in misyonun devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak olduğunu söyledi. Tosyalı şöyle dedi:

“MEB 2023 Vizyon Belgesi, yabancı dil eğitimi konusuna önemli bir yer vermekte, güçlü yarınlar için eğitimde hedeflenen dönüşümü kapsamlı biçimde tarif etmektedir. Belgede öğretim yöntemi olarak farklılaştırılmış eğitim; kaynak ve materyal olarak çevrim içi öğrenme ortamı ve mobil uygulamaların benimsenmesi gerektiğine işaret edilmiştir. CUP ile yapılan işbirliğimizin Vizyon Belgesinde öngörüldüğü şekilde çocuklarımızın İngilizce lisan eğitimlerini destekleyeceğine inanıyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğine olan inancımızla ülkemizin dört bir yanındaki çocuklarımız ve gönüllülerimiz bu teknolojik olanaktan ücretsiz yararlanarak kendilerini geliştirebilecekler.”

ÇOCUKLARA DİL DESTEĞİ CAMBRIDGE’DEN GELECEK

TEGV Yönetim Kurlu Başkanı Oktay Özinci ise vakıf ile Cambridge University Press işbirliği ile çocuklar için özel bir İngilizce eğitim programına başladıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Bu programda, dil eğitiminde en yeni öğrenme yöntemlerini uygulayacağız. Yeni nesil yabancı dil eğitimi, artık on-line sistemler, mobil uygulamalar, dramalar ve oyunlarla gerçekleştiriliyor. Biz de yeni etkinliğimizde bu sistemleri uygulayacağız. Çocuklarımız interaktif bir eğitim programıyla İngilizceyi anlayarak ve eğlenerek öğrenebilecekler.”

Cambridge University Press Türkiye Genel Müdürü Yıldıray Karaarslan ise şunları dile getirdi: "Dünyanın en eski yayınevi olarak Cambridge Üniversitesi çatısı altında sunduğumuz imkânlarla, izlediğimiz yol ve akademik çalışmalarla uzun yıllardır faaliyet gösteriyoruz. TEGV ile ortak değerlerimizin bir araya gelmesi ve bu ortak değerler doğrultusunda TEGV çocuklarımızın İngilizce eğitim ve öğretim sürecinde destek olabilmek bizim için büyük bir gurur kaynağıdır.”

İngiltere Başkonsolosluğu Ticaret Başmüşavir Yardımcısı Jane Grady, Birleşik Krallık Hükümeti olarak Türkiye’de İngilize eğitimi ve öğretimi geliştirmek için tasarlanan bu tür girişimlerini desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

HER DÖNEM 1530 SAAT İNGİLİZCE DESTEĞİ ALINACAK

Yapılan işbirliği kapsamında, TEGV çocukları Cambridge University Press’in (CUP) sponsorluğu ile dijital platformlarını kullanarak 10 hafta süren etkinlikler ile her eğitim-öğretim döneminde 1530 saatlik İngilizce desteği alacak. Programda CUP’nin en popüler dijital ders kitapları kullanılacak. Seviyelendirilmiş dijital içerikler oyun ve etkinliklerle desteklenerek, aktif olarak İngilizceyi kullanarak dil öğrenmeleri sağlanacak. Ayrıca, çocuklar dijital içeriklere evlerinden de ulaşabilecek.

ÖNCE PİLOT OLARAK BAŞLAYACAK

Cambridge University Press’in sponsoru olduğu program 2019 Yaz etkinlik döneminde 5 TEGV Etkinlik Noktasında 20 Gönüllü Eğitmen ve 160 çocuğumuzla pilot uygulama ile başlayacak. 2019 Eylül’den itibaren her yıl en az 800 gönüllü ve 5000 çocuk ile uygulamalar devam edecek. TEGV, Türkiye’nin 72 noktasında, hemen her bölgesinde her yıl 150 binden fazla 6-14 yaş aralığındaki çocuğa eğitim desteği veriyor.

KİMLER EĞİTMEN OLABİLECEK?

Etkinlikleri verecek olan gönüllüler ise, CUP desteği ile eğitmen eğitimi alacak. TEGV’in Temel Gönüllü Eğitimi ve İngilizce Program Gönüllü Eğitimini de tamamladıktan sonra çocuklarla buluşacak. İngilizce Öğretmenliği okuyan, İngilizce Öğretmeni olan veya üniversitede İngilizce hazırlık okumuş gönüllüler, çevrimiçi ve sertifikalı öğretmen eğitimi modüllerini tamamlayabilecek ve Cambridge University Press Öğretmen Eğitimi programlarından faydalanabilecek. İngilizce etkinliği veren ya da vermeyen bütün aktif gönüllüler de çevrimiçi İngilizce kurslarından faydalanabilecek. CUP, aynı zamanda paydaşı olduğu myON dijital İngilizce okuma platformu kullanımı için TEGV’e her yıl erişim kodu verilmesini sağlayacak.

 

10-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş