Arama sonuçları

Edinburgh Dükü ödüllerini aldılar

Edinburgh Dükü ödüllerini aldılar

Edinburgh Dükü ödüllerini aldılar. 14-24 yaş aralığındaki gençlere yönelik kişisel gelişim programı Edinburgh Dükü Uluslararası Programı gençlere bireysel gelişim imkanı sunuyor. Dünyada 130’dan fazla ülkede uygulanan program, Türkiye'de Akfen Holding desteğiyle Türkiye Dükü İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) temsili altında gerçekleştiriliyor.

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı'nı tamamlayan gençler ödüllerini aldı. Program, gönüllü hizmet, fiziksel gelişim, beceri geliştirme ile macera ve keşif bölümleriyle gençlere bireysel gelişim imkanı sunuyor. Program Türkiye’de 2001 yılından bu yana uygulanıyor.

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı kapsamında "14. Altın Ulusal Ödül Töreni" İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirildi. 

EDINBURGH DÜKÜ ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

Ödül töreninde konuşan Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, okul yaşantısına dair anılarını paylaştı. Slater, ödül kazanan gençlerin çok çalıştığından ve bu ödülü hak ettiğinden emin olduğunu ifade ederek, katılımcı derneklere teşekkürlerini sundu.

TiKAV Yönetim Kurulu ve Ulusal Komite Başkanı Sultan Yılmaz da bütün katılımcıları kutladı. Törende, Bahçeşehir  Bilfen Anadolu ve Fen Lisesi, İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı, İSTEK Vakfı Bilge Kağan Okulları, Kadıköy Anadolu Lisesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Tepeören Anadolu Lisesi, VKV Koç Özel Lisesi öğrencileri ve bağımsız katılımcılardan oluşan 51 kişiye altın ödülü takdim edildi.

15 BİNDEN FAZLA GENCE ULAŞILDI

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı, 130’dan fazla ülkede uygulanan, dünyanın önde gelen gençlik başarı ödülü. Programa 14-24 yaş aralığındaki tüm gençler katılabiliyor. Katılım tamamen gönüllü olmakla birlikte ödül programı, gençlerin kişisel olarak kendilerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine, öz güven ve öz disiplin kazanmalarına destek olmayı hedefliyor.

GÖNÜLLÜ HİZMET YAPIYORLAR

Gençlerin ödülü almak için gönüllü hizmet, fiziksel gelişim ve beceri geliştirme bölümleri için haftada birer saat faaliyetlerde bulunmaları ve bir macera ve keşif yolculuğuna katılmaları gerekiyor. Dünyada 8 milyon gence ulaşan projenin İngiltere’deki üniversitelere kabul edilmede seçme kriteri olması dikkati çekiyor.

Türkiye’de 110’a yakın lise, üniversite, gençlik merkezi ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülen program kapsamında, bugüne kadar 15 binden fazla gence ulaşıldı. Her yıl yaklaşık 5 bin yeni katılımcının dahil olduğu programda, bugüne kadar 4 binden fazla katılımcı ödül almaya hak kazandı.

Türkiye’de 110’a yakın lise, üniversite, gençlik merkezi ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülen program kapsamında, bugüne kadar 15 binden fazla gence ulaşıldı. Her yıl yaklaşık 5000 yeni katılımcının dahil olduğu programda, bugüne kadar dört binden fazla katılımcı ödül almaya hak kazandı.

 

ÖDÜL PROGRAMI NEDİR?

Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı, ilk defa 1956 yılında The Duke of Edinburgh’s International Award adıyla Birleşik Krallık’ta Edinburgh Dükü Prens Philip’in desteği ile başlamış; bugüne kadar dünyada 130’u aşkın ülkede 8 milyondan fazla, ülkemizde ise 15.000’i aşkın gence ulaşılmıştır. 14-24 yaş arası gençlerin katıldığı kişisel gelişim programı “Gençlik Ödül Derneği” olarak 2003 yılında başlamış olup, 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzalanan Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye” (DoEIA-TR) adı altında TİKAV temsilinde uygulanmaya başlamıştır. TİKAV, Türkiye’de Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı’nı tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılındı.

05-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş