Arama sonuçları

Mühendis olacak kızlara destek Limak Vakfı’ndan

Mühendis olacak kızlara destek Limak Vakfı’ndan

Mühendis olacak kızlara destek Limak Vakfı’ndan. Limak Şirketler Grubu’nun tüm sosyal sorumluluk ve yardım projelerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulan Limak Vakfı kız çocuklarının ‘mühendislik hayalleri’ni gerçekleştirmek için çalışıyor.

Kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almasını desteklemek üzere 2015’te başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları, vakfın eğitim alanındaki en önemli projelerinden birini oluşturuyor.

MÜHENDİS OLACAK KIZLARA DESTEK LİMAK VAKFI’NDAN

Limak Vakfı, Türkiye’nin Mühendis Kızları ile meslek seçimini mühendislik olarak belirlemiş veya belirlemeyi düşünen lise ve üniversite öğrencilerini destekliyor. Öğrencilere proje kapsamında verilen burs ile birlikte mühendislik fakültesindeki eğitimleri boyunca kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak eğitimler, mentor desteği, staj ve istihdam imkânı gibi fırsatlar sunuluyor.

EVİN KÜÇÜK MÜHENDİSLERİ PROJESİ

Vakıf, 2016 yılında hayata geçirilen Gülseren Özdemir Üstün Başarı Bursu Programı ile ortaöğretimde maddi imkansızlıklar içinde başarı ile okuyan gençlerin eğitimine ve gelişimine katkıda bulunuluyor. Yine Vakıf bünyesinde mühendisliği okul öncesi dönemdeki çocuklara özendirmek, özel olarak tasarlanan oyunlarla mühendisliğin hayatın her alanında var olduğunu, aileler ve okul öncesi çocuklarına anlatabilmek için Evin Küçük Mühendisleri projesi yürütülüyor.

MIT PROJESİNE DESTEK VAR

Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı’na donör olarak destek veriliyor.

SANAT GÜNEŞİ ZEKİ MÜREN İÇİN

Bu arada Limak Vakfı, 2017 yılında Limak Filarmoni Orkestrası’nı kurdu. Orkestranın ilk projesi de sanat güneşi Zeki Müren ile özdeşleşen şarkıları dünyaca ünlü tenor Murat Karahan’ın yorumu ile opera formunda filarmonik olarak yorumladı. Limak Filarmoni Orkestrası, şimdi bu çalışmasını bir albüm olarak müzikseverlerin beğenisine sundu. Şef Sayın Rengim Gökmen yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası, Yusuf Yalçın’ın aranjörlüğünde “Murat Karahan’la Zeki Müren Şarkıları” konser serisiyle bir yıl içinde Türkiye’nin dört bir yanında 20 bin sanatseverle buluştu. “Şimdi Uzaklardasın”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız”, “Veda Busesi”, “Senede Bir Gün” gibi unutulmaz eserlerin yer aldığı albüm, dijital platformlarda ve müzik marketlerdeki yerini aldı.

SADECE MÜZİKAL HAFIZA DEĞİL

Limak Vakfı Başkanı Ebru Özdemir konuya dair yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Türk müziğine özgün katkılarıyla Zeki Müren, sadece müzikal hafızamızı değil, kültürel hafızamızı da sorgulatan; bu topraklarda yüzyıllarca bir arada yaşamış farklı kültürlerin arasından bizlere seslenen ve coğrafyamızın çok kültürlü yapısını en iyi şekilde yansıtan değerlerden de bir tanesi. Bu sebeple Limak Filarmoni Orkestrası olarak çıktığımız müzik yolculuğunun ilk durağında bizlere Zeki Müren’in eşlik etmesinin mutluluğunu yaşadık; anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”

DÜNYA MÜZİK PLATFORMUNA TAŞIMA HAYALİ

Murat Karahan da Limak Filarmoni Orkestrası’nın kuruluşuyla ilgili şunları anlattı:

“Anadolu’muzun dünyada belki başka hiçbir topluma nasip olmayacak zenginlikteki melodik çeşitliliğini; yerel dokularına sadık kalıp, doğru evrensel unsurlarla işleyip icra ederek, hem halkımızı çok sesli müzik ile buluşturmak, hem de yerel, öz müziğimizi en üst seviyede dünya müzik platformuna taşımanın hayalini kurmuştuk. Bu hayalin ilk adımı, Zeki Müren Şarkıları Konseri serisiydi. Nitekim konserlerimiz sırasında Ankara’dan Trabzon’a, İzmir’den Diyarbakır’a gezdiğimiz bütün illerimizde tıklım tıklım dolan salonlar ve halkımızın büyük sevgisi, coşkusu ve teveccühü bizleri hem çok mutlu etti, hem de ileride yapacağımız diğer projeler için yüreklendirdi. “

21-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş