Arama sonuçları

Öğrencilerin ‘e-portfolyoları’ nasıl kullanılacak?

Öğrencilerin ‘e-portfolyoları’ nasıl kullanılacak?

Öğrencilerin ‘e-portfolyoları’ nasıl kullanılacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk her öğrenci için oluşturulan e-portfolyoların nasıl kullanılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı. 

Selçuk, bakanlık olarak "ölçmek için öğrenmek yerine öğrenmek için ölçmek" felsefesine uygun bir yapı oluşturduklarını dile getirdi. Selçuk, Avrupa Dil Portfolyosu referansı ile yürütülen Türkçede okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere 4 becerinin ölçülmesine yönelik noktasında ilk kez yapılan Türkçe sınav pilot uygulamasını tamamladıklarını anımsattı. 

ÖĞRENCİLERİN ‘E-PORTFOLYOLARI’ NASIL KULLANILACAK?

Ölçme ve Değerlendirme Merkezlerinin kurulumunu tamamladıklarını ve hizmete aldıklarını anlatan Selçuk, ayrıca çocukların izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla okul yöneticileri, öğretmenler ve velilerle birlikte çalışarak her çocuk için bir "e-Portfolyo" oluşturduklarını aktardı. 

Bakan Selçuk, şöyle dedi:

"e-Portfolyo uygulamamız ile öğrencilerimizin erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar eğitim yaşamları boyunca farklı alanlarda yapmış oldukları çalışmalara ulaşacak, öğrencinin ilgi ve merakını yıllara yayılan bir süreçle izleyecek, bir sonraki eğitim kademesindeki tercihlerin de veriye dayalı olarak yapılmasını sağlayacağız." 

15-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş