Arama sonuçları

Öğretmenler mağdur mu oluyor?

Öğretmenler mağdur mu oluyor?

Öğretmenler mağdur mu oluyor? BirGün'den Berfin Şengil'in haberine göre, Tedbir amaçlı alınan tatil kararının ücretli öğretmenler ve özel öğretim kurumları ile ilgili detaylara yer vermemesi nedeniyle pek çok öğretmen ve çalışan mağdur oldu.

Koronavirüs önlemleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları 16 Mart’tan itibaren bir haftalık tatile girecek. 23 Mart’tan itibaren ise bir haftalık uzaktan eğitim uygulaması başlayacak. Bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenler ise genel idari izinli sayılacak.

Bakanlık, “Öğretmenler, 16-20 Mart’ta meslekle ilgili çalışmalarını yapmış sayılarak karşılığında haftada 15 saat ek ders ücretinden yararlandırılacak” açıklamasında bulundu. Ancak bu karar yaklaşık 90 bin ücretli öğretmeni ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışanları kapsamıyor.

Konuya ilişkin BirGün’e değerlendirmede bulunan Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yıllardır dile getirdikleri ancak çözülmeyen ücretli öğretmenlik sorununun bir kez de bu tatil kararıyla karşılarına çıktığını belirtti.

Aydoğan, eğitimde süreklilik açısından probleme neden olan sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kesin olarak reddedilmesi gerektiğini dile getirerek ‘’Şu an en ağır koşullarda çalışan arkadaşlarımız ücretli öğretmen arkadaşlarımız’’ ifadelerini kullandı.

‘ÜCRETLER AYNI ŞEKİLDE ÖDENMELİ’

İş güvenceleri ve hayat boyu emekli olma hakları bulunmayan, sadece ders saat ücreti aldıkları için büyük çoğunluğu asgari ücretin altında çalışan ve tatillerde ücret almayan bu öğretmenlerin alınan kararla daha da mağdur olacaklarını yineleyen Aydoğan şu ifadeleri kullandı: ‘’Bakan mağdur olmayacaklarını ifade etti. Şimdi bu sorumluluklarını yerine getirmeli. Yapılması gereken tatil öncesi planlandığı şekilde öğretmenlerin ücretlerinin ödenmesi. Koronavirüsle ilgili yaşanan sürecin sorumlusu arkadaşlarımız değil, ağır koşulları olan ücretli öğretmenlik gibi bir durumla karşı karşıya kalmak da onların sorunu değil.’’

BELİRSİZLİK GİDERİLMELİ

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Öğretmenleri Dayanışma Platformu ise bazı rehabilitasyon merkezlerindeki kurum yöneticilerinin çeşitli söylemlerinin tedirginliğe neden olduğunu belirtti.

Platformdan yapılan açıklamada belirsizliğin giderilmesi için bakanlıktan şu soruların cevapları istendi:

  • 16-30 Mart 2020 tarihlerinde izinli sayılan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde çalışanların maaşlarında herhangi bir kesinti yapılacak mı?
  • 16-30 Mart 2020 tarihlerindeki izin, çalışanların yıllık izinlerini etkileyecek mi?
  • Planlanan telafi dersleriyle ilgili çalışanlara fazla mesai yaptırılacak mı? Ek ücret ödenecek mi?

16-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş