Arama sonuçları

Okul notlarının etkisi azaltılmalı mı?

Okul notlarının etkisi azaltılmalı mı?

Okul notlarının etkisi azaltılmalı mı? Okullar, koronavirüs salgını nedeniyle 11 Mart’ta kapatıldı. O tarihte yazılı sınav yapılamayınca öğrencilerin ikinci dönem notları, 1. dönem sınav sonuçlarına bakılarak verildi. Salgın nedeniyle bu öğretim yılında da okullarına gidemeyen öğrencilerin çoğunun yazılı sınavları yine yapılamadı.

OKUL NOTLARININ ETKİSİ AZALTILMALI MI?

Okulların, 4 Ocak'ta açılması ve yüz yüze sınav yapılması beklenmiyor. Bir yandan da, 25 Ocak-5 Şubat arasındaki yarıyıl tatili öncesi tüm öğrencilere birinci dönem ders notu verilmesi gerekiyor.

Hal böyle olunca, bu dönem için verilmesi gereken sınav notları da yeni bir krize yol açtı. 16-20 Kasım arasındaki ara tatil öncesi okullarında sınava girme şansı yakalayan öğrencilerin, aldıkları notlar geçerli olacak.

Sınava hiç girmeyen milyonlarca öğrencinin durumu ise belirsizliğini koruyor. MEB'in 2020'nin birinci dönem notlarını, öğrencilerin şimdiye kadar ki online derslere katılımı, proje ödevi, öğretmen kanaati gibi kriterler hatta geçen yılın birinci dönem notlarıyla sınav notu verilmesi üzerinde durduğu öğrenildi.

SINAVLAR NASIL YAPILMALI?

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, sınavlarla ilgili bazı uzman görüşleri şöyle:

  • Salgında, yüz yüze sınav yapılmadığı için, bu yıl yeni ölçme-değerlendirme yöntemleri geliştirilmeli. Eşit öğrenme ortamı olmadan adil ölçüm yapılamaz.
  • Performans odaklı proje, ödev gibi yöntemlerle not verilebilir veya online ortamda açık uçlu sorularla sınav yapılabilir. Bu sınavlara, zaman sınırlaması getirilebilir.
  • Örneğin; 5 soru sorulacak ise öğretmen önce 1 soru gösterip, süre verir. Bu soru kaldırılıp, ikinci soru açılır.

EĞİTİMCİLER NE DİYOR?

‘NOTLAR OBJEKTİF VERİLMEYECEK’

Eğitim Uzmanı Dr. Sakin Öner: “OBP'yi oluşturan ortak sınavların objektif olması çok önemli. Öğrencilere, salgından önceki bir dönemde 2 sınav ve performans notu verilerek, dönem ortalaması alınırdı. Birinci dönemde, pandemi yasaklarından sınavlar yapılamadı. Notların, çok sağlıklı ve objektif olması beklenemez. Uzaktan eğitimden, öğrencilerin yarısı imkansızlıktan yararlanamadı. Bu yıl YKS puanına, OBP eklenemez.”

‘AZ NETİ OLAN ÖNE GEÇER’

Eğitim ve Rehberlik Uzmanı Salim Ünsal: “OBP'nin amacı okul başarısının üniversite sınavına yansıması ve okullarda derse ilgiyi artırmaktır. Ama hiçbir zaman okullar, notları objektif kriterlere göre vermedi. Başarılı öğrencilerin hakkının korunması için OBP gerekli olsa da, salgında standart ölçme ve değerlendirme yapma imkanı çok zayıfladı. Özel okullar çok kolay not verebiliyor. OBP'si yükselen aday daha az netle sınavda daha çok net yapanın önüne geçiyor. OBP'nin etkisi azaltılsın.”

11-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş