Arama sonuçları

Okulların yalnızca yarısında beden eğitimi dersi işleniyor

Okulların yalnızca yarısında beden eğitimi dersi işleniyor

Okulların yalnızca yarısında beden eğitimi dersi işleniyor.  P&G tarafından yapılan araştırma okulların yarısında beden eğitimi dersinin işlenmediğini gösterdi. Araştırmanın başka bir sonucu da okulların yarısında çocukların spor yapabilecekleri bir alan yok.

P&G Türkiye Spor Kültürü Araştırması, Türkiye'de hem eğitim kurumlarında hem de günlük yaşamda sporun çocukların yaşamından uzak olduğunu gösteriyor.

OKULLARIN YALNIZCA YARISINDA BEDEN EĞİTİMİ DERSİ İŞLENİYOR

Araştırmanın bazı sonuçları şöyle:

-Genellikle mahallelerdeki/ parklardaki belediyenin ücretsiz spor aletleri ile spor yapılıyor. Özel spor salonu üyeliği çocuklu ailelerin sadece yüzde 1’i için söz konusu.

-Çocuklarda düzenli yani haftada 2-3 kere spor yapanların oranına baktığımızda ise her 10 çocuktan 2’sinin düzenli spor yaptığını görüyoruz.

-Türkiye genelinde 5-13 yaş arasındaki çocukların gittikleri okulların yarısından fazlasında spor yapabilecekleri alanlar bulunmuyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesindeki okullarda spor yapılabilecek alanların olmaması dikkat çekici.

-Türkiye’deki okulların sadece yarısında beden eğitimi dersleri aktif olarak yapılıyor.

GENÇLERİ SPOR İÇİN TEŞVİK EDİYORUZ

P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, gençleri spor yapmaya özendirmeyi ve sporcuları maddi –manevi desteklemeyi kurumsal bir ilke olarak benimsediklerini söyledi.

Turnaoğlu, dünya çapında annelere yönelik “Teşekkürler Anne” kampanyasını yıllardır yürüten P&G’nin; Türkiye’de ise Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle 2014 yılından bu yana Olimpik Anneler Projesi’ni sürdürdüğünü hatırlattı.

Turnaoğlu şöyle konuştu: “ Markalarımızla futbol, basketbol, voleybol gibi popüler branşlara destek olurken; kurumsal olarak da Olimpik Anneler projemizle Türkiye’de çok bilinmeyen olimpik sporları yapan gençlerimize destek oluyoruz. Hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları. Projemiz, Türkiye’de spor kültürünün gelişmesi ve çocukların spora yönlendirilmesini amaçlayan, tüm spor dallarını kapsayıcı bir proje. Çocuğun hayatında en önemli figür anne. Bu yüzden annelerimize elimizi uzattık. Annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyorduk. ‘Çocuğuna spor yaptıran her anne Olimpik Annedir’ dedik ve harekete geçtik.”

14-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş