Arama sonuçları

Türk bilim kadınları Avrupa’yı solladı

Türk bilim kadınları Avrupa’yı solladı

Türk bilim kadınları Avrupa’yı solladı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa Birliği (AB) üyeleriyle birlikte partner ülkelerle ilgili eğitim verileri de paylaşıyor. Eurostat’ın dün yayınladığı 2017 verilerine göre, Türkiye, kadın bilim insanı ve mühendislerin oranında çoğu AB ülkesine göre daha iyi bir oran elde etti. AB üyesi ülkelerde toplamda 7.1 milyon kadın bilim insanı ve mühendis bulunuyor.

TÜRK BİLİM KADINLARI AVRUPA’YI SOLLADI

2017 verilerine göre, Türkiye’de kadın bilim insanı ve mühendislerin oranı yüzde 45 oldu. Türkiye bu oranla, yüzde 41’lik AB ortalamasının üstüne çıkarken; Fransa, Almanya ve İngiltere’yi geride kaldı.

İLK SIRADA HANGİ ÜLKE VAR?

Litvanya yüzde 57 ile en fazla oranda kadın bilim insanı ve mühendise sahip ülke konumunda. Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre Litvanya’yı yüzde 54 ile Norveç takip etti. Bulgaristan ve Letonya’da ise oran yüzde 53 oldu. Listenin son sırasında yüzde 25 ile Macaristan ve Lüksemburg yer aldı. Finlandiya yüzde 29 ve Almanya ise yüzde 33 ile AB ortalamasını yakalayamadı. 

TÜRK BİLİM KADINLARI NASIL YORUMLADI?

Prof. Dr. Gülsün Sağlamer (Avrupa Kadın Rektörler Birliği Başkanı): Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu günden bugüne kadınların teknik, mühendislik alanlarında yer almasının önünü açıyor. Bu anlamda Avrupa’nın çoğu ülkesinin çok önündeyiz. Sadece Türkiye’de değil, örneğin ABD gibi birçok ülkedeki üniversitelerde mühendislik gibi alanlarda Türkiye’den çok sayıda kadın öğrenciyi görebilirsiniz. Ancak Avrupa açığın farkında ve büyük teşviklerle bunu kapatmaya çalışıyor. Türkiye kadın araştırmacı ve mühendis oranını artırmak için çalışmalı. Avrupa ülkeleri büyük adımlar atarken, biz olduğumuz yerde beklememeliyiz. Türkiye’de özellikle karar verici poziyonlardaki kadınların oranı çok düşük. İsveç’te her iki rektörden biri kadınken, Türkiye’de bu oran yüzde 8. Bu alanda kadınların temsilini artırmak için de önlemler bir an önce alınmalı.

ATATÜRK’ÜN KADINLARA VERDİĞİ HAKLAR

Prof. Dr. Esra Gençtürk (Özyeğin Üniversitesi Rektörü): Türkiye’de bugün kadın öğretim elemanı oranı yüzde 45’lerde. Son 30 yıldaki artış yaklaşık yüzde 50 oldu. Özellikle yardımcı doçentler ve araştırma görevlilerinin sayısı, diğer unvanlardakine kıyasla daha fazla. Türkiye’deki bu artış, Avrupa ülkelerine kıyasla da ortalamanın üzerinde. Cumhuriyetin ilk yıllarında başöğretmen olarak Atatürk’ün akademide ve memuriyette kadınlara eşit haklar verecek politikalar yürütmesi, açılan ilk üniversitelerin kadın öğrencileri almak için sarf ettiği çabalar bugüne gelinmesinde önemli etkiye sahip.

12-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş