Arama sonuçları

Yeni mezunlara istihdam sağlayan İlk Fırsat Programı’na yoğun ilgi

Yeni mezunlara istihdam sağlayan İlk Fırsat Programı’na yoğun ilgi

Az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun olan gençlere okuldan işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sunmayı hedefleyen İlk Fırsat Programı’na, bu yıl 80 şehirdeki 118 farklı devlet üniversitesinden 3 bin 844 genç başvurdu.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, Esas Holding’in sosyal yatırım birimi Esas Sosyal’in, işverenler tarafından az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun diplomalı genç işsizliğine çözüm modeli oluşturmak ve gençlere okuldan işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sunmak amacıyla 2016 yılından beri hayata geçirdiği İlk Fırsat Programı’na ilgi her geçen yıl artıyor.

Gençlik ve istihdam alanında odağına ortak çalışmaları ve araştırmaları alarak, İlk Fırsat ve İngilizce Fırsatım programlarını hayata geçiren Esas Sosyal, toplumsal sorunlara çözüm arayan bu programların çevresinde aralarında kurumsal ve ayni destekçiler, katılımcılar, mentorlar, mezunlar, STK yöneticileri, İK profesyonelleri ve eğitmenlerin de yer aldığı 2 bin kişiyi aşan bir ekosistem geliştirdi.

İlk Fırsat Programı gençlere, sivil toplum kuruluşlarında (STK) özel sektörde de karşılığı olan kurumsal iletişim, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi birimlerinde iş deneyimi sunuyor.

MAAŞLAR DESTEKÇİ KURUMLAR TARAFINDAN ÖDENİYOR

Program kapsamında sivil toplum kuruluşlarında 12 ay boyunca tam zamanlı ve maaşlı olarak çalışarak ilk iş deneyimlerini kazanan program katılımcılarının maaşları, Esas Holding ile İlk Fırsat Programı’nın vizyonunu paylaşarak gençlere destek olmak isteyen kurumlar tarafından karşılanıyor.

Eğitimin sürekliliğine ve gelişen dünya ihtiyaçları doğrultusunda yetkinliklerin güçlendirilmesine inanan Esas Sosyal, İlk Fırsat Akademisi kapsamında katılımcılara 250 saatten fazla eğitim ve gelişim desteği de sağlıyor. İngilizce eğitiminin yanı sıra Dünya Ekonomik Forumu’nun 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırdığı alanlarda pek çok eğitime katılan gençler, aynı zamanda önemli kurumların yöneticilerinden mentorluk desteği de alıyorlar.

STK’larda iş deneyimi kazanan bu gençler, ek olarak prova mülakatlar, söyleşiler ve benzeri etkinliklerde alanında uzman kişilerin engin bilgilerinden yararlanıp geleceğe ve iş dünyasına hazır olarak programı tamamlıyor.

2021’de 6. dönemi başlayan İlk Fırsat Programı, 5 yılda 150 gencin Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında iş deneyimi kazanmalarını sağlarken, toplumsal fayda yaratan STK’ların nitelikli genç iş gücünden faydalanmalarına destek oldu. İlk Fırsat katılımcılarının program bitmeden iş teklifi alma oranı yüzde 82, 6 ay sonundaki istihdam oranı ise yüzde 100 oldu.

6 YILDA TOPLAM 20 BİN 482 GENÇ BAŞVURDU

2016 yılında başlayan İlk Fırsat Programı 6 yılda toplam 20 bin 482 başvuru aldı. 2021 yılında Programa 80 şehirdeki 118 farklı üniversiteden mezun 3 bin 844 genç başvurdu. Başvuruların yüzde 21’ini erkek, yüzde 79’unu kadın adaylar oluşturdu.

Gelen başvuruların yüzde 67’sinin İstanbul dışında ikamet etmesi, Anadolu’daki az bilinen devlet üniversitelerinden mezun olan gençlere ulaşmayı hedefleyen İlk Fırsat Programı’nın doğru konuya odaklandığına işaret ediyor.

Haziran-ağustos ayları boyunca yapılacak değerlendirme ve mülakat süreçlerinin tamamlanmasının ardından İlk Fırsat Programı’na kabul edilen gençler, oryantasyonun ardından 1 Eylül 2021 tarihinde STK’larda kabul edildikleri pozisyonlarda işbaşı yapacaklar. Program ile ilgili tüm detaylara "www.ilkfirsat.org" adresinden ulaşılabiliyor.

"YOĞUN İLGİ DOĞRU BİR KONUYA ODAKLANDIĞMIZI GÖSTERİYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, İlk Fırsat Programı’nın sağladığı faydayı görmekten ve her geçen yıl daha fazla gence fırsat eşitliği sağlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek, “Gençlere yapılan yatırımın hem bugüne hem de geleceğe yatırım olduğuna gönülden inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu inançla hayata geçirdikleri İlk Fırsat Programı’na ilginin her geçen gün arttığını aktaran Kamışlı, şunları kaydetti:

"Bu yoğun ilgi doğru bir konuya odaklandığımızı ve gençlerin önemli problemlerinden birine çözüm modeli sunduğumuzu gösteriyor. Bu önemli sorunun tek bir kurum ya da kişinin gayreti ile çözülemeyeceğini savunuyor, kolektif etkinin gücüne inanıyoruz. Bu amaçla, 2 bini aşkın kişi ve kurumdan oluşan ekosistemimizle derin iş birlikleri geliştirerek gençlere umut aşılıyor, çözüme katkı sağlamak için kamuoyu ve farkındalık yaratma çalışmaları yürütüyoruz. İlk Fırsat Programı’ndan Ekim 2021’de mezun olacak 55 katılımcımız ve 2021 yılında programa katılacak 50 genç ile birlikte 6 yılda toplam 200 gence ilk fırsatlarını sunmuş olacağız.

2021 yılında başlattığımız İngilizce Fırsatım Programı ile de bu yıl 150 gence yabancı dil eğitimi veriyoruz. Esas Sosyal olarak kolektif etkinin gücüne inanarak, her yıl sayıları artan kurumsal destekçilerimizle birlikte daha fazla gence ulaşmayı hedefliyoruz.”

26-06-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş