Arama sonuçları

Yeni sınav sisteminde adayları ne bekliyor?

Yeni sınav sisteminde adayları ne bekliyor?

Yeni sınav sisteminde adayları ne bekliyor? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sürecinde adayları neler bekliyor?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın geçtiğimiz 12 Ekim’de açıkladığı iki oturumlu yeni üniversite sınav sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı YSK hangi değişiklikleri içeriyor ve adayları neler bekliyor?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek 2 milyondan fazla aday öncelikle  “Sınavı kazanmak zorlaştı mı, kolaylaştı mı?” sorusunun yanıtını arıyor.

Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet yeni sistemde Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile baraj uygulamalarının aynen korunduğunu hatırlatarak, yeni sistemin büyük oranda 2006-2010 yılları arasında uygulanan üniversite yerleştirme sürecine benzediğini vurguluyor.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE ADAYLARI NE BEKLİYOR?

Acet yeni sınav sistemiyle ilgilişu değerlendirmeleri yapıyor?

“YKS ile birlikte YGS-LYS ayrımı kaldırıldı, sınavlar aynı gün iki oturum halinde yapılacak.  YGS-LYS sisteminin en çok eleştirilen yönü iki sınav arasındaki yaklaşık 3 aylık süre idi. Bu süreçte özellikle YGS’si beklentisinin altında geçen birçok öğrenci hem okullarından hem de sınava hazırlık çalışmalarından uzaklaşarak motivasyon kaybı yaşıyor, sonuçta kaygı düzeyleri artarak sınav başarıları düşüyordu.  Yeni sistem (YKS), aynı günde iki oturumla bu olumsuz durumun önüne kısmen geçecekmiş gibi görünse de sınavlara hazırlığın sadece bilgi düzeyinde değil psikolojik olarak da iyi yönetilmesi gereken bir süreç olduğu gerçeğini sürdürüyor.

HANGİ TEST NASIL ETKİ YAPACAK?

YKS yapı ve içerik olarak aynı gün uygulanıp tamamlanacak. Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılan ve tüm adayların gireceği sabah oturumu TYT, Türkçe ve Temel Matematik’ten 40’ar sorunun sorulacağı ve genel yerleştirme puanlarına yüzde 40’lık katkı sağlayan bir özellik taşımaktadır. YKS’nin ikinci oturumu ise, 40’ar soruluk 4 testten (Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya - 1- Sosyal Bilimler - Matematik ve Fen) oluşacak ve genel yerleştirme puanlarının oluşumuna yüzde 60 oranında katkı sağlayacak.

SORU SAYISININ AZLIĞI SORUN MU OLACAK?

Bu testlerde yer alan ders sayısının fazlalığı buna karşılık soru sayılarının azlığı lisans yerleştirmelerinde zaten uzun süredir tartışılan nitelik problemini bir kez daha gündeme getirecek gibi görünmektedir. İkinci oturum testleri, adayları sadece tercih etmek istedikleri program ve bölümlerin derslerine yönlendirmesi nedeniyle bir sınırlılık taşımakta hepsinden önemlisi öğrencilerin ortaöğretimde bu derslere olan motivasyon ve ilgilerinin düşmesi riskini taşımaktadır.

PUAN TÜRLERİ NASIL AZALDI?

YKS’nin en önemli yeniliklerinden biri de YGS-LYS sonuçlarında elde edilen 18 puan türünün azaltılarak 4 puan türüne ( Sözel- Eşit Ağırlık- Sayısal- Dil)  düşürülmesidir.  Öğrenciler tarafından kolay anlaşılması ve sistemin sadeleştirilmesi açısından olumlu ancak yerleştirme sürecinde puan aralıklarında yaşanması muhtemel yoğunluk açısından bazı sıkıntılar oluşacaktır. YÖK’ün programların puan türlerini açıklamamış oluşu, bazı program ve bölümlerin yeterlilikler açısından çeşitlilik göstermesi daraltılan bu puan türleri sığmayacakmış gibi görünüyor. Örneğin “Psikoloji bölümü sözel mi, eşit ağırlık mı olacak?” türünden birçok bölümü ilgilendiren soru, hem adayların sınava hazırlık hem de tercih stratejilerini yakından ve doğrudan ilgilendirmektedir.

 BAŞARI SIRASI BARAJLARI DEVAM EDİYOR

YKS, ikisi bildik biri oldukça yeni ve radikal bir baraj uygulamasıyla sunuldu. Önlisans ve özel yetenekle öğrenci alan programlar için Birinci Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puanının en az 150, lisans programları için 180 ve üzeri olması gerekmektedir. TYT Puanı 200 ve üzeri olan adayların puanları arzu ederlerse bir sonraki yıl için geçerli olacak. Bu uygulama tekrar eden yıllarda sınava giren öğrenci sayısını düşürse de, her yıl sınav sorularının zorluk / kolaylık derecesinin değişmesi bu uygulamanın her yıl bir önceki yılla kıyaslanmasını ve sorgulanmasını beraberinde getirebilir.

OBP  UYGULAMASI SÜRÜYOR

YGS-LYS sistemin en tartışmalı ve güvenirlilik açısından sorgulanan OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) uygulamasında yeni sistemde (YKS) herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Objektif kriterlere dayanmadığı için birçok öğrencinin yerleştirme sürecinde sıralarını ve tercihleri değiştiren bu uygulama yeni sistemde de en tartışmalı konuların başında gelecektir.  

YANIT BEKLEYEN SORULAR NEDİR?

Genel hatlarıyla özetlediğimiz YKS tartışılmaya, konuşulmaya, YÖK’ün önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalarla gündem oluşturmaya devam edecek gibi görünüyor. Çünkü geçen yıl sınavlara dahil edilen açık uçlu sorular, programların puan türleri, alan testlerinde yer alan derslerin soru sayıları gibi süreci doğrudan etkileyen ve sistemi açıklayan bir çok konuya daha net açıklamalar getirilmedi.

"Sınavın YGS-LYS’den daha kolay olacağına dair ilk izlenimler, mevcut üniversite öğrencilerinin yeniden sınava girme eğilimlerini artırarak belirli oranda bir yığılma oluşturur mu?" ya da "Mevcut öğrencilerin yeniden bir tercih hakkı modeline dayanan (EK-1 Madde) yatay geçiş süreçlerinin yeni sisteme uyarlaması nasıl olacak?" gibi sorular da cevabı aranacak sorular olarak sırasını bekleyecektir.”

 

17-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin