Arama sonuçları

Yılmaz: Ders saatlerinde süre kısaltılmalı

Yılmaz: Ders saatlerinde süre kısaltılmalı

Yılmaz: Ders saatlerinde süre kısaltılmalı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Düzce Kültür Merkezinde düzenlenen "Annem Varsa Ben de Varım Kitap Okuma Projesi" tanıtım toplantısına katıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Türkiye'de eğitim alanında önemli değişim ve gelişim kaydedildiğini belirtti.Geçen yıllara göre öğrenme sürelerinin hızlandığını vurgulayan Yılmaz şöyle konuştu:

YILMAZ: DERS SAATLERİNDE SÜRE KISALTILMALI

“Artık öğrencilerin dikkatlerini 40 dakika aynı yönde tutmakta zorlanıyoruz. Dolayısıyla bir kaç sefer de söyledim. Gerçekten bu ders süresini biraz kısaltabilmek lazım. Daha etkili şekilde çocuklara bilgileri aktarabilmek için.

Bu zamana kadar hep 'Keşke okuduğum kitapların bir sayfa özetini çıkarsaydım' dedim. Hep kitapta bir ana fikir vardır, bir iki paragrafı geçmez. Mesela 'mankurt' dediğimde, inşallah öyle bir nesil Türkiye'ye gelmeyecek, bu 15 Temmuz'daki olayın failleri, bilin ki mankurtun bir benzerleridir. Mankurt dediğimizde anlayabilmek için Cengiz Aytmatov'u bilmek lazım. Mankurt, kendi düşünceleri için, kendi bildiği şeyler için annesini, babasını dahi öldürebilecek duruma gelmiş insan demektir. Yani makineleşmiş, robotlaşmış, değerlerden kopmuş demek. O yüzden mankurt kelimesi o kitapta önemli bir kelimedir."

TEKNOLOJİ İLETİŞİMİ ARTIRMIYOR

Her evin odasında evlat, anne ve babanın telefon ve tabletlerle ayrı dünyalarda olduğunu kaydeden Bakan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknoloji çağı iletişimi artırmıyor, iletişimde bir kopukluk oluşturuyor değil mi? Bu iletişimdeki kopukluğu çözmenin yolu, anne-çocuk okuma projeleri ile olur. Anne okuyacak, evladına anlatacak, evlat okuyacak, annesine aktaracak. Baba okuyacak, evladına aktaracak. Dolayısıyla ortak düşünceleri, zamanları ve duyguları artırmak lazım."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü de  "Teknolojiyi kullanacağız ama teknoloji bağımlısı olmayacağız" dedi.

 

18-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş