Arama sonuçları

Gözetmen olmadan sınava girdiler

Gözetmen olmadan sınava girdiler

Gözetmen olmadan sınava girdiler. Sınavda ‘gözetmen’ kendileri oldu. Kahramanmaraş'ta bir ilkokul sınav yaptı. Sınava gözetmen öğretmen girmedi. Öğrenciler sınıfta öğretmen olmadan sınavı tamamladı. Ne birbirlerine baktılar, ne kopya çekmeye teşebbüs ettiler.

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir programda ilk kez “gözetmensiz sınav” konusunu gündeme getirdi. Bu programda Bakan Selçuk, şöyle dedi: "Biz hepimiz öğrenme yolculuğundayız. İsterim ki bir okul çıksın 'Gözetimsiz sınav yapıyoruz.' desin, isterim ki bir başka okul eleştirel düşüncenin örneği olsun."

GÖZETMEN OLMADAN SINAVA GİRDİLER

İşte Selçuk’un bu programda dile getirdiği “Bir okul çıksın, gözetmensiz sınav yapsın” sözleri gerçek oldu. Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi’ndeki Yahya Kemal İlkokulu’nda Öğretmenler Kurulu "gözetimsiz sınav" uygulanması yapılması için karar aldı. Okulda "Biz size güveniyor ve inanıyoruz" temasıyla uygulanmaya başlanan sistemde öğrenciler öğretmensiz sınıflarda sınava giriyor. 

Yahya Kemal İlkokulu Müdürü Hüseyin Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasından yola çıkarak gözetmensiz sınav yapmaya karar söyleyerek, şöyle dedi:

"Sınav haftasındayız ve okulumuzda önemli bir projeyi gerçekleştirdik. Bu hafta öğretmenlerimiz gözetimsiz yazılı yapmaya başladı. Geri dönüşler mükemmel. Öğrencilerimiz birbirine bakmadan, kopya çekmeden yazılılarına devam ediyorlar. Biz de bunu istiyoruz. Davranışlar alışkanlık haline gelsin istiyoruz. İnsanımızı bu şekilde yetiştirebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yaparak, yaşayarak ve uygulayarak eğitimi burada bire bir aktarmak istiyoruz."

ÖĞRENCİLERİNE GÜVENDİLER

Sınavdan çıkan 4. sınıf öğrencilerinden Kaan Sarı ise yazılılarının iyi geçtiğini aktararak "Öğretmenimiz yanımızda yoktu. Bizim birbirimize bakmayacağımıza da güveniyordu. İyi bir sınav yaptık" dedi.

İbrahim Yıldırım da kopya çekmeden, akıllarında kalanlarla soruları çözen öğrenciler olduklarını söyledi.

İlayda Güneş de öğretmenleri olmadan girdikleri sınavı hiç kimseye bakmadan bitirdiklerini ifade etti.

07-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş