Arama sonuçları

Öğrenci üniversite kontenjanlarında etkili olacak

 Öğrenci üniversite kontenjanlarında etkili olacak

Öğrenci üniversite kontenjanlarında etkili olacak. YÖK, tercihte bulunmayan yaklaşık 20 bin öğrenciyle anket yaptı. Öğrencilerin görüşleri bundan sonra kontenjan belirlenmesinde ve sınavla ilgili değişikliklerde dikkate alınacak.

 

YÖK, tercihte bulunmayan adaylara yönelik anket yapıyor. Benzer anket geçen yıl da yapıldı. Anketten elde edilecek verilerden gelecek sene kontenjanların belirlenmesinde yarar sağlanacak. 

ÖĞRENCİ ÜNİVERSİTE KONTENJANLARINDA ETKİLİ OLACAK

YÖK açıklamasına göre ilk kez barajı geçmesine rağmen tercihte bulunmayan 20 binden fazla adayla anket yaptı. Üniversite adaylarına ÖSYS-2017 tercih süreci ile ilgili görüş ve eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılan ankete göre de ön lisans programlarının kontenjan planlaması yapıldı. YÖK, bu sonuçların dikkate alınmasıyla ön lisans programları ile yükseköğretim programlarında doluluk oranlarının geçen yıla göre arttığını belirtti.

Benzer anket bu yıl da tercih yapmayan adaylara uygulanacak. Anket dün 2018 ÖSYS’ye giren, barajı geçen ama tercih yapmayan adaylara uygulanmaya başlandı.

ANKETTE HANGİ SORULAR YER ALDI?

Bu yılki ankette adaylara yöneltilen sorular arasında şunlar yer aldı: Tercihlerinde lisans ve önlisans programlarına yönelik eğilimleri, üniversite ve program tercihlerini belirleyen faktörler, gelecek sene tercih kullanırken devlet, vakıf ve KKTC üniversitelerine yönelik düşünceleri, adayların hangi programların artmasını istedikleri, sıralama barajlarını geçtikleri halde mühendislik, öğretmenlik, tıp, hukuk, mimarlık programlarını niye tercih etmedikleri.

DAHA RASYONEL BİR PLANLAMA İÇİN

Ankette verilen cevapların değerlendirilmesi neticesinde elde edilen verilerden gelecek sene kontenjanların belirlenmesinde yararlanılacak. YÖK, daha rasyonel planlamalar yapabilmek için yükseköğretim kurumlarının en önemli paydaşı olan öğrencilerden gelen görüşlere ve önerilere özellikle dikkat edecek. Böylece, adaylar ve öğrenciler gelecek yıl yapılacak sınavla ilgili karar alma süreçlerinde ve kontenjanlarla ilgili kararlarda yer alma fırsatı bulacak. YÖK, bundan sonraki bazı düzenleyici işlemlerde ve karar alma süreçlerinde yine öğrenci görüşlerini almaya devam etmeyi planlıyor.

Anketin merkezinde, yükseköğretimin en önemli paydaşı öğrenciler yer alıyor. Öğrenci geri bildirimlerini önemseyen bu anket ile yükseköğretime erişim konusunda adayların görüşleri de ele alınacak.

 

28-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş