Arama sonuçları

Temel liseler ne oluyor? Özel okula mı dönüşüyorlar?

Temel liseler ne oluyor? Özel okula mı dönüşüyorlar?

Temel liseler ne oluyor? Özel okula mı dönüşüyorlar? Bu öğretim yılının sonunda kapanma süreçleri başlayan temel liselerdeki dönüşümü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız anlattı. Yıldız, Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin yaklaşık yüzde 60'ı dönüşüm sürecini tamamladıklarını söyledi. Yıldız, "Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla özel okula dönüşerek öğrencilere hizmet verecekler" dedi. 

Yıldız, 2015'te yapılan yasal düzenleme kapsamında  temel liselere fiziki altyapılarını tamamlayarak özel okula dönüşmeleri için verilen 4 yıllık sürenin sona erdiğini anımsattı. 

TEMEL LİSELER NE OLUYOR? ÖZEL OKULA MI DÖNÜŞÜYORLAR?

Yıldız, dönüşeceği okul tipine göre taahhütte bulunan ancak dönüşüm sürecini tamamlayamayan temel liselerin gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla kapanacağına dikkati çekti. Yıldız, bu liselere öğrencileri için ödenen eğitim öğretim desteğinin geri alınmasına yönelik düzenleme bulunduğunu hatırlattı.

ÖDENEN TEŞVİK NE OLACAK?

Bu konuda oluşabilecek mağduriyetleri engellemek için yapılan yeni düzenlemenin TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti:

"TBMM'de 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na istisna bir hüküm olarak 'öğrenci teşvikleri hariç' ifadesini ekledik. Bu düzenlemeyle, çeşitli sebeplerle dönüşümünü tamamlayamadığı için kapanan temel liselerden öğrenci teşvikleri geriye dönük tazmin edilmeyecek. Düzenlemeyle, zamanında taahhüdünü vermiş ama elde olmayan sebeplerle dönüşümünü tamamlayamadığı için kapanacak kurumların bu konuda mağduriyet yaşamalarının önüne geçilmesi amaçlanıyor." 

YÜZDE 60'I ÖZEL OKUL OLUYOR

Özel okul teşviğinin özünde okul değil öğrenci bulunduğunu anlatan Yıldız,şöyle dedi:  "Bu düzenleme, sadece öğrenci teşviği için geçerli olacak. Dönüşüm sürecinden dolayı devlet arsa tahsisi yapmış ama okul dönüşümünü tamamlayamamışsa okul arsadan doğan hakkı iade etmek zorunda. Bundan vazgeçmiyoruz. Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin yaklaşık yüzde 60'ı dönüşüm sürecini tamamladı. Yani bir taraftan var olan temel lise kapanacak diğer taraftan da yeni kurum açılacak. Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla özel okula dönüşerek öğrencilere hizmet verecekler."

03-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş