Arama sonuçları

TTB: Sınıflar 20 dakikada bir 5 dakika havalandırılmalı

TTB: Sınıflar 20 dakikada bir 5 dakika havalandırılmalı

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) iki haftada bir yayımladığı Pandemi Bültenlerinin 13’üncüsü “Okullar Açılırken” başlığı ile yayımlandı. TTB Okul Sağlığı ve Pandemi çalışma gruplarının katkısıyla yayımlanan bültenin sunumunu TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Çiğdem Arslan yaptı.

Bültende yüz yüze eğitimin önemine dikkat çekilirken, pandemi süresince tüm okullarda sürekli alınması gereken önlemler ise şöyle sıralandı:

SINIFLAR 20 DAKİKADA BİR 5 DAKİKA HAVALANDIRILMALI

 1. Havalandırma. Pandemi boyunca en azından pencereleri ve kapıları karşılıklı açarak, hava akımını sağlayacak şekilde sınıflar ve öğretmenler odası derste en az 20 dakikada bir 5 dakika, teneffüste sürekli olacak şekilde düzenli havalandırılmalıdır. Havalandırma ne kadar sık ve uzun yapılırsa bulaşma riski o kadar azalır. Penceresi açılmayan sınıflar pandemi boyunca kesinlikle derslik olarak kullanılmamalıdır.
 2. Okuldaki tüm aşılı ve aşısız yetişkinler maske takmalıdır. Yüksek yayılımda olduğumuz şu günlerde de tüm öğrencilerin de maske takması gerekir. Yetişkinlerin maskeli olması öğrencilerden daha önemlidir, çünkü bulaşma en fazla yetişkinden olmaktadır. 
 3. Okul idareleri öğrenci ve velilerin HES kodu takibini yapmalıdır.
 4. Temaslı ya da hastalık belirtileri olan çocuk, öğretmen ve çalışanlar okula gelmemeli, test yaptırmalıdır. Bu nedenle etkili bir temaslı bildirim ve takibi yaygın olarak yapılmalıdır. Hastalık belirtilerinden en yaygın olanları: Ateş (>38°), öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da solunum sıkıntısıdır. Test sonucu negatif geldiğinde okula gidilebilir.
 5. Evde ateş (>38°) ya da solunum sıkıntısı olan biri varsa o zaman çocuk ya da okulda çalışan yetişkinin okula gitmemesi gerekir. Evdeki hasta COVID-19 testi yaptığında negatif geldiğinde gidebilir. Öğrenciler okul içinde maske takmalıdır, maske takıldığı için öğrenciler arasında 1 metre mesafe korunması yeterlidir.
 6. Eller düzenli ve sık sık sabunla yıkanmalıdır.
 7. Yeme içme süreleri kısa tutulmalı, mümkünse 1,5 metre mesafe tercih edilmelidir. İşyerlerinde olduğu gibi, yemekhaneler iyi havalandırılmalı, seyreltilerek kullanılmalıdır. Kumanya usulü yemekler sınıfta sakince yenebilir.
 8. Okul yöneticileri veya öğretmenler tarafından çağrılmayan yetişkinler okula alınmamalıdır.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA KALABALIK ÖNLENMELİ

 1. Kademeli giriş çıkış saatleri ile okula giriş çıkışlarda kalabalık önlenmelidir.
 2. Yüksek yayılımda olduğumuz şu günlerde sınıf mevcutlarının 30’un altında tutulması gerekir. Bunun sağlanması için çok çeşitli yollar bulunmaktadır. Seyreltme için öğrencilerin eğitim günleri azaltılmamalıdır. Hedef tam zamanlı yüz yüze eğitim olmalıdır.
 3. Temaslı öğrencilerin okuldan geri kalmaması için hızlı testler devreye sokulabilir.
 4. Okul servisleri pandemi şartlarına uygun hale getirilmeli ve denetlenmelidir.
 5. Okullar açıldıktan sonra ilk 2-4 hafta okullarda görülen vakalar ve okul içi bulaşmanın izlenmesi ve tespiti kritik önem taşımaktadır. Bu dönemde toplanacak verilere göre önlemler sıkılaştırılabilir ya da gevşetilebilir.

04-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş