Arama sonuçları

Yapay zeka pazarlama sektörünü de değiştiriyor

Yapay zeka pazarlama sektörünü de değiştiriyor

Yapay zeka pazarlama sektörünü de değiştiriyor. Yapay zeka yalnızca eğitimi değil, tüm sektörleri de değiştiriyor. Bunlardan biri de pazarlama sektörü. Şirketler artık farklılaşan müşteri profili ve satış anlayışı ile birlikte zorunluluk haline gelen büyük veri yönetimini etkili bir pazarlama aracı olarak kullanıyor.

 

YAPAY ZEKA PAZARLAMA SEKTÖRÜNÜ DE DEĞİŞTİRİYOR

‘Büyük Veri’ ve ‘Yapay Zeka’ kavramı hayatlarımıza girmeden önce, şirketler pazarlama stratejilerini iletişim veya klasik pazarlama kuramlarına göre belirliyordu. Strateji, iletişim ve algı yönetimi parametrelerine göre belirlenip müşteriye ait bilgilerin toplanıp değerlendirilmesi veri analistleri tarafından yapılıyordu.

Günümüzde ise teknolojiyle birlikte sektörde stratejiler de değişti. Yapay zeka pazarlama sektöründe de değişikliğe neden oldu. Pazarlama stratejilerinde etkili bir rekabet için büyük veri yönetimi ile birlikte yapay zeka yazılımlarının kullanımı, değişen müşteri profili ve satış anlayışıyla zorunlu hale geldi.

SANAL OLARAK ANALİZ YAPILIYOR

Büyük veri yönetimini etkili kullanan firmalar nitelikli bilgiye ulaşıyor. Bu bilgi hedef kitlenin ihtiyaç ve beklentilerinin doğru analiz edilmesini sağlıyor. Analizler ışığında hazırlanan bilgilendirme, kampanya ve satış stratejileri kurumları rekabette ön plana çıkartıyor. Uygulanan satış ve kampanyalar doğrudan hedef kitleye ulaşarak rekabette hızla avantajlar elde etmelerini sağlıyor. Böylece, iç ve dış parametrelere bağlı olarak herhangi bir satış veya pazarlama senaryosunda gerçekleşebilecek tüm durumlar sanal ortamda analiz edilebiliyor.

Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, yapılan araştırmalara göre kurumların yüzde 64’ünün büyük veri ile birlikte yapay zekayı pazarlama amacı ile kullandıklarını söyledi. Şimşek, değişen piyasa taleplerine karşı büyük veri yönetiminin üretici ve tüketiciyi daha da yakınlaştırdığını belirterek pazarlama ile satış arasındaki mesafeyi yeni dönemde daha da daralttığını ifade etti.

BİLGİ PAZARLAMANIN KALBİ

Şimşek şöyle konuştu:

 “Bilgi, pazarlama ve satışın kalbini oluşturur. Büyük veri yönetimi ile bilgi toplama ve işlemedeki verimlilik kuşkusuz insan gücünün ulaşamayacağı bir noktada artık. Yapay zeka teknolojileri, her geçen gün daha fazla gelişerek üretici ve tüketiciyi daha da yakınlaştırmaktadır. Böylece hem tüketiciler ürünleri daha iyi tanıyabilmekte hem de üreticiler müşteri hedeflerine daha sağlıklı ulaşabilmektedir. Bu teknolojiler karar verme, daha iyi satış döngüsü yaratma ve ‘tahmini’ satın alma süreçlerinde etkin bir rol üstleniyor. Günümüzde işletmeler gelişen bu teknolojiler sayesinde ideal müşteri sayısını, satın alma olasılığını ve müşteriyi; doğru alan, mesajlaşma ve kanal aracılığıyla en uygun şekilde tanımlayabiliyor.

MARKA BAŞARISINI ETKİLİYOR

Araştırmalar veri odaklı pazarlama stratejilerinin yüzde 70’inin kişiselleştirilmiş müşteri deneyimlerinden oluştuğunu gösteriyor. Hal böyle olunca, klasik pazarlama yöntemleri piyasa rekabetinde avantaj sağlama fonksiyonunu kaybetti. Günümüzde şirketler rekabeti sağlayabilmek için derin öğrenme destekli yapay zeka araçlarına başvuruyor. Derin öğrenmeye dayalı yapay zekanın en önemli özelliği kuşkusuz öngörüsel işlem yeteneği. Araştırmalar derin öğrenme destekli yapay zeka araçları sunan şirketlerin elde ettiği gelirlerin ortalama yüzde 49 oranında arttığını gösteriyor.”

11-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş