Arama sonuçları

Yüz yüze sınavlar yapılacak mı? Bakan Selçuk ne dedi?

Yüz yüze sınavlar yapılacak mı? Bakan Selçuk ne dedi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk liselerdeki yüz yüze sınavların yapılacağını, ancak okulların açılıp kapanmasında olduğu gibi sınavlarda da kararın il hıfzısıhha kurulları ile il valilikleri tarafından alınacağını söyledi. Selçuk katıldığı televizyon programında yüz yüze sınavlara ilişin açıklama yaptı. Bu sınavların yapılması kararı verildiğini söyleyen Selçuk’un  açıklamaları şöyle:

AKADEMİK KURULUMUZ KARAR VERDİ

Eğitim bilimleriyle ilgili akademik kurulumuz var. Sonuçta bir karara varıyoruz. Bu karar ilkokul ve ortaokulda sınavın olmaması yönünde, lisede olması gerekir diye çıktı. Çünkü yisenin akademik hedefleri daha yüksek. Bizim destekleme ve yetiştirme kursları Ağustos’tan bu yana açık. Girip geliyorlar.

OTOBÜSLERE BİNİP GELMİŞLER AMA SINAV İSTEMİYORLAR

 Ben de sosyal medyada görüyorum. Birçok genç İstanbul’un çeşitli yerlerindeler, oralara otobüslerle gelmişler. Otobüslere binip gelmişler, ama yüz yüze sınavlar olmasın diyorlar. Çocuklarımızın geleceğe dönük yapmaları gereken ödevler var. Eylül ortasında okul açıldı. 1 Kasım’a kadar olan konulardan sorumlular. Karne notu vermek istiyoruz. Yüzde 40’ı da sınava girdiler yüzde 60’ı kaldı.

SINAVLARIN NE ZAMAN YAPILACAĞINA KİM KARAR VERECEK?

Yerinde karar verilecek. İllere göre açıklanan risk haritasına göre ‘Şu ilde okullar açılmayacak’ dendiğinde zaten sınav ertelenecek, sonraki haftalarda yapılacak. Okulların temiz olduğunu biliyoruz. Bu sınavların yapılması için ortam müsait. Konular zaten sınırlı.

SINAV YOKSA DERSİ BIRAKIYORLAR

Sınav varsa çocuklar bırakmıyorlar dersleri. Sınav yok derseniz, dersleri takip düşüyor. 3-5 sene sonrasını düşünmek gerek. Lise 1’de eksiği olan sonraki sınıfları yapamayacak ve üniversitede eksikleri olacak. Çocukların da yarısı sınavın olmasını istiyor. Onlar da çalıştılar ve sınavların yapılmasını bekliyorlar.

AYRINTILAR KABİNE’DE 

Önümüzdeki dönemlerde kararların nasıl alınacağına ilişkin tüm ayrıntılar Pazartesi günü kabinede konuşulacak. Her hafta Sağlık Bakanlığı şehirler bazında 100 binde görülen vaka sayısı açıklayacak. 4 grupta hangisinde şehirleri görecek buna göre de o şehirle ilgili Hıfzısıhha ile vali karar alacak. Yerinde karar alınacak. Bu önümüzdeki haftadan itibaren bu şekilde devam edecek.

 

27-02-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş