Arama sonuçları

Brexit kararı İngiliz üniversitelerine başvuruları düşürdü

Brexit kararı İngiliz üniversitelerine başvuruları düşürdü

Brexit İngiltere’ye üniversite başvurularını düşürdü. Birleşik Krallık’taki Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma (Brexit) kararının ardından, ülkeye yapılan üniversite başvurularının gerilediği açıklandı.

Üniversite ve Kolejlere Kabul Hizmetinin (UCAS) yaptığı araştırmaya göre, tüm dünyadan İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık geneline yapılan üniversite başvuruları yüzde 5, ülkeye Avrupa’dan gelen öğrenci başvuruları da yüzde 7 azaldı.

YÜZDE 7’YE KADAR DÜŞÜŞ VAR

İngiltere’ye yapılan üniversite başvurularında yüzde 6, Kuzey İrlanda’ya yüzde 5, İskoçya’ya yüzde 2 ve Galler’e ise yüzde 7 oranında düşüş yaşandığı görüldü.

Araştırmada, başvurulardaki düşüş nedenleri arasında AB ülkelerindeki öğrencilerin azalan talebi, İngiltere hükümetinin hemşirelik gibi bazı programlar için burs vermeyi kaldırması, yaşça büyük insanların başvurularındaki azalma ve 18 yaş grubunun başvurularındaki yavaşlama olduğu belirtildi.

TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK GERİLEME

Ülkeye yapılan eğitim başvurularında 2002’den bu yana sadece üç kez gerileme kaydedildiğine dikkati çeken UCAS analiz direktörü Mark Cover, bu yılki düşüşün ise bu gerilemelerin en büyüğü olduğunu ve bu gelişmenin “tarihsel olarak olağandışı olduğunu” vurguladı.

Cover, başvurulardaki gerilemeye rağmen üniversitelerin faiz oranlarını ayarlaması durumunda sonbaharda öğrenci sayısındaki azalmanın önlenebileceğini kaydetti. Düşüş en çok yaş ortalamasının yüksek olduğu hemşirelik, bakıcılık gibi bölümlerde meydana gelirken, etnik olarak bakıldığında en büyük gerileme yüzde 10 ile siyahi öğrencilerde görüldü.

İngiltere’nin birlikten ayrılma kararı ile AB vatandaşlarının hakları ve göç konusu ülkede sıklıkla tartışılıyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, bu hususta üniversitelerin ve diğer kurumların yetenekli ve parlak uluslararası öğrencilere açık olmasının, ülkenin ayırt edici özelliği olarak kalmasına devam edeceği açıklamasında bulunmuştu.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerde yaklaşık 130 bin AB ülkesinden öğrenci bulunurken, AB dışından ise 310 bin öğrenci üniversitelerde eğitim alıyor.

Bu blog AA abonesidir

02-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş