Arama sonuçları

Eğitim tırı ile 25 bin çocuk kodlama eğitimi aldı

Eğitim tırı ile 25 bin çocuk kodlama eğitimi aldı

Eğitim tırı ile 25 bin çocuk kodlama eğitimi aldı. Türkiye Vodafone Vakfı’nın Habitat Derneği işbirliği ile hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında yola çıkan “Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı”, 2018’de 6 bin kilometrenin üzerinde yol kat ederek 13 ilde 3 bin 700 çocuğa ulaştı.

Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı’nın ziyaret ettiği iller arasında Tekirdağ, Sinop, Ordu, Sivas, Trabzon, Erzincan, Mardin, Ankara, Gaziantep, Adana, Antalya, İzmir ve Çanakkale yer aldı.

EĞİTİM TIRI İLE 25 BİN ÇOCUK KODLAMA EĞİTİMİ ALDI

Bu illerde yaklaşık bir hafta kalan tırda, yaşları 7-14 arasında değişen çocuklara her gün 2 ayrı seansta 4’er saatlik kodlama eğitimleri verildi. Eğitimlerde, dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı "Scratch" kullanıldı. 

Ağustos 2016’dan bu yana 30 ilde 25 bini aşkın çocuğa ulaşıldı. Nisan 2019 sonuna kadar 15 bin çocuğa daha kodlama eğitimi verilecek. Böylece toplam 60 ilde 40 binin üzerinde çocuk kodlama ile tanışmış olacak. 

TÜKETEN DEĞİL, ÜRETEN BİR NESİL

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Dr. Hasan Süel, konuya ilişkin değerlendirmesinde tüketen değil üreten bir nesil istediklerini belirterek, şunları kaydetti: 

“Teknoloji üretebilmek için dijital dünyanın dili olarak kabul edilen kodlamayı öğrenmek gerekiyor. Kodlama eğitimlerimizde çocuklarımız, programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturuyor, kendi oyunlarını üretebiliyorlar. Onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyoruz. Projemizi iki yıldır başarıyla sürdürüyoruz.

Bu süreçte 25 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak amacıyla, kodlama eğitimine ulaşmakta zorluk çeken sosyoekonomik anlamda dezavantajlı bölgelerdeki çocuklara da bu fırsatı sunmak üzere bir eğitim tırıyla Anadolu turuna çıktık. Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak için köy köy, kasaba kasaba dolaştık. Tırımız 2018’de 13 ilde 3 bin 700 çocuğa ulaştı. Projemizi ilk günkü heyecanımızla sürdürüyoruz.” 

OKUMA YAZMA BİLMEK KADAR ÖNEMLİ

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise  şunları kaydetti:

“Kodlama bilmek artık okuma yazma bilmek kadar önemli. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kodlamanın ders olarak yer almamasının önündeki en büyük engel bunu verecek yetişmiş insan gücünün olmaması. Bunun için biz de projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz ve onlar da aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu teknoloji eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaştık. Projemizin erişim alanını genişlettik.” 

29-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş