Arama sonuçları

İzmir Marşı’na ‘tokat’a soruşturma açıldı

İzmir Marşı’na ‘tokat’a soruşturma açıldı

İzmir Marşı’na ‘tokat’a soruşturma açıldı. 29 Ekim törenleri için hazırlanan İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin İzmir Marşı’nı söylemeleri üzerine öğrencilere müdür yardımcısının “tokat” atması olayıyla  ilgili soruşturma açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklamasında “tokat” olayıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İZMİR MARŞI’NA ‘TOKAT’A SORUŞTURMA  

Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı liselerinden İstanbul (Erkek) Lisesi’nde. Yaşanan “tokat” olayı başta sosyal medya olmak üzere Türkiye’nin gündemine oturmuştu. 29 Ekim törenleri için hazırlanan öğrencilerin İzmir Marşı’nı söylemek istemesi üzerine İstanbul Erkek Lisesi  müdür yardımcısı bazı öğrencileri tokatladı.

BAKANLIK SORUŞTURMA AÇILDI DEDİ

İşte bu “tokat” olayıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında şöyle dedi:

“26 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Erkek Lisesi’nde yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri sonrasında yaşanan olayla ilgili İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından gerekli inceleme-soruşturma işlemi başlatılmıştır."

İNCELEME-SORUŞTURMA KİME AÇILDI?

Bakanlığın açıklamasında öğrencileri tokatlayan müdür yardımcı hakkında soruşturma açıldığını sözleri yerine "yaşanan olayla ilgili" sözleri veli, öğrenci ve mezunların  tepkisini çekti: "Soruşturma kime açıldı? Öğrencilere mi, onları tokatlayan müdür yardımcısına mı?" diyerek, soruşturmanın adresinin müdür yardımcısı olarak gösterilmemesini eleştirdi.

OKUL MÜDÜRÜ NE DEMİŞTİ?

İzmir Marşı’nı söyleyen öğrencilerin tokatlanması üzerine İstanbul Erkek Lisesi (İEL) Müdürü öğrenci velilere "Kendisini de çok üzen ve yine kendisinin de tasvip etmediği bir şekilde müdahale etmiştir" diyerek, tokat olayını kabul etmişti.

İEL Müdürü velilere gönderdiği mesajda şöyle demişti:

OKUL MÜDÜRÜ NE DİYOR?

“Değerli velilerimiz, bugün yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamasında üzücü bir hadise yaşanmıştır. Bilindiği üzere bir haftadır Bakanlığımızın görevlendirmesiyle okul müdürlerine yönelik düzenlenen hizmetiçi seminerde görevli olarak bulunmakta ve dolayısıyla idari izinli sayılmaktaydım. Okul Müdür vekilliği de Müdür başyardımcımız Metin Kuş Beye tevdi edilmiştir. Dolayısıyla okulda yapılacak törenle görevi icabı Metin Bey ilgilenmiştir. Ancak törenin içeriğine kendisinin izni olmadan eklenen kısımları çıkartmış bu ise bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmuştur. Törenin bitiminde ise bir grup öğrencimiz tören içeriğinde olmayan marşları söylemek isteyince öğrencilere şuan kendisini de çok üzen ve yine kendisinin de tasvip etmediği bir şekilde müdahale etmiştir. Yaşanan olay tasvip edilecek bir durum olmasa da 10 yılı aşkın bir zamandır İEL’e gece gündüz hizmet etmiş birine karşı yargısız infaz yapılması doğru değildir. Öğrencilerimizin velileriyle görüştüğümü süreç konusunda kendilerini bilgilendireceğimi ifade etmek isterim. Okul müdürü olarak gereken idari soruşturmayı ivedilikle açacağımı bildirir herkese iyi geceler dilerim.”

 

28-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş