Arama sonuçları

Kültür varlıklarının önemini çocuklara hikaye kitabıyla anlatacak

Kültür varlıklarının önemini çocuklara hikaye kitabıyla anlatacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir kız çocuğunun yaşadığı maceraları konu edinen "Biri Arkeolog Mu Dedi?" isimli resimli hikaye kitabıyla çocuklara, kültür varlıklarının önemini anlatmayı ve arkeolojiyi sevdirmeyi amaçlıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, kitap çalışması ile ilkokul düzeyindeki çocuklarda, kültür varlığının korunması ve kaçakçılığın önlenmesine yönelik bilinç oluşturmak ve onları arkeoloji ile tanıştırmak hedefleniyor.

HİKAYE İLE ÖĞRENECEKLER

Tarihi mirasın korunması, tahribatının ve kaçakçılığının önlenmesi için farkındalığı artıracak çeşitli projelere imza atan Bakanlık, hazırladığı hikaye kitabını tüm çocuklara ulaştıracak.

Müzelerdeki eğitim faaliyetlerinde kullanılacak kitabın elektronik versiyonuna tüm çocuklar kolaylıkla ulaşabilecek. Kitaba, Bakanlığın "e-Kitabım" mobil uygulaması ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden de erişilebilecek.

KİTABIN KAHRAMANI DEFNE, KAÇAK KAZIYA ŞAHİT OLUYOR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan, Sefa Ceran Öztürk'ün kaleme aldığı kitabın kahramanı Defne, şahit olduğu bir kaçak kazı olayı sonrasında arkadaşlarıyla kültür varlıklarını korumanın önemini keşfediyor.

Kültür varlıkları, kazı, keyifli sohbetler, kültür varlığı kaçakçıları, jandarma ve müze bu heyecanlı öykünün parçalarını oluşturuyor.

Bengi Gençer'in resimlendirdiği hikaye kitabında Defne, heyecanını okuyucular ile şu sözlerle paylaşıyor:

"Merhaba. Ben Defne. Bir kitapta 'arkeolog' sözcüğü ile tanıştım ve hayatım değişti. Arkeoloji ile ilgili çok özel bir kampa kabul edilince de hayallerimin eğitimine dahil oldum. Yaşıtlarımla bir hafta boyunca arkeoloji bilimiyle ilgili birçok bilgiyi öğrendik. Bilgileri öğrenirken de kendimizi yepyeni bir macerada ve beklenmedik olayların içinde bulduk. Sizler de bizim yaşadığımız maceraya ortak olmak ister misiniz?"

30-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş