Arama sonuçları

Lise müdürü izin vermeyince Galatasaray kurası ücretsiz oldu

Lise müdürü izin vermeyince Galatasaray kurası ücretsiz oldu

Lise müdürü izin vermeyince Galatasaray kurası ücretsiz oldu. Her yıl binlerce velinin çocuklarını Galatasaray İlkokulu’na kaydettirmek için katıldığı ‘kura’ ücretsiz oldu. Galatasaray İlkokulu’na noter huzurunda yapılan çekilişle 50 öğrenci alınıyor. Geçen yıl da yaklaşık 6 bin öğrenci kuraya katıldı ve başvuru ücreti olarak Galatasaray Eğitim Vakfı’na 700 TL “bağış” yaptı.

Devlet okulu olan Galatasaray İlkokulu’na kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenci, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’ne de geçme hakkına sahip oluyor. İlkokul 1’den üniversite mezuniyetine kadar “ücretsiz eğitim” bu kurayı veliler açısından cazip kalıyor. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi’nin Fransız diploma denkliği vermesiyle mezunları da Fransa’daki bir lise mezunu gibi Fransız üniversitelerine sınavsız başvurabiliyor.

LİSE MÜDÜRÜ İZİN VERMEYİNCE GALATASARAY KURASI ÜCRETSİZ OLDU

İşte tüm bu özellikler Galatasaray İlkokulu’na girme hayaliyle her yıl velilerin artan başvurusuna yol açılıyor. 1’inci sınıfa alınacak öğrenciler ise noter huzurunda düzenlenen kurayla belirleniyor. Okulun yönetmeliğine göre her yıl 50 öğrenci bu şekilde ilkokula başlıyor.

Başvuruları başlayan kayıt sürecinde bu yıl önemli değişiklik oldu. Bu da her yıl Galatasaray Lisesi bahçesinde düzenlenen kuraya katılım ücretiyle ilgili. Edinilen bilgiye göre kuraya katılmak için Galatasaray Eğitim Vakfı’na belirlenen ücret kadar veliler bağış yapıyordu. Vakıf da bu bağışları “burs” olarak kullanıyordu. Ancak bu yıl Galatasaray Lisesi Müdürü Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan Feyzioğlu okulun bahçesinde kuraya katılım ücret velilerden ücret alınmasına karşı çıktı.

Bunun üzerine başvuruların ilkokulda olması ve isteyen velilerin Okul Aile Birliği’ne “cüzi miktarda” bağış yapması kararı alındı. Kayıt için gelen velilere Okul Aile Birliği “80 TL” bağış yapmak isteyip istemediklerini soruyor. Bazı veliler 50 TL bazıları 500 TL bağış yapıyor. Ancak bağış yapmak istemeyen veliler bunun için zorlanmıyor.

 GALATASARAY KURASINA KİMLER KATILABİLİR?

Galatasaray İlkokulu’nun internet sitesindeki duyuruya göre, 66-84 aylık arası adaylar için 17-26 Haziran 2019 tarihleri arasında, 60-66 aylık arası adaylar için ise 24-26 Haziran tarihlerinde saat 09.00-17.00 saatlerinde ilkokula başvurabilecek. Bu gruptaki öğrencilerin başvuru sırasında velilerinin yanında olması gerekiyor.

Doğum tarihi 3 Mart 2012-30 Mart 2012 olanlar (66-84 aylık) öğrenciler arasında başka bir okulun 1’nci sınıfına kayıt yaptırmış olanlar da kuraya başvurabilecek.

Doğum tarihi 31 Mart 2014-30 Eylül 2014 arasında olanlar (60-66 aylık) okula başlamaya hazır olduğu anlaşılanlar velilerinin yazılı isteğiyle kuraya katılabilecek.

KURA NE ZAMAN YAPILACAK?

Kura, 28 Haziran Cuma günü saat 10.00’da Galatasaray Lisesi Beyoğlu binasında noter, Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcisi, Galatasaray Lisesi ve Galatasaray İlkokulu yetkilileri huzurunda velilere açık biçimde piyango yöntemiyle çekilecek. Böylece 50 aday öğrenci belirlenecek.

ÖNKAYITLAR 1-3 TEMMUZ’DA

Kurada isimleri belirlenen aday öğrencilerin listesi aynı gün www.gsl.gsu.edu.tr adresindeki web sitesinde yayımlanacak. Önkayıtlar 1-3 Temmuz’da alınacak. Okula önkayıt için istenen belgeler aday öğrencilerin velilerine 28 Haziran’da düzenlenecek toplantıda bildirilecek.

KONTENJAN DOLMAZSA YENİ ÇEKİLİŞ OLACAK

Önkayıt süresi bitiminde kontenjanın dolmaması halinde başvuru listesindeki adaylar arasında 4 Temmuz Perşembe günü saat 10.00’da yeniden aynı yöntemle kura çekilişi olacak. Bu öğrencilerin ön kayıtları 5 Temmuz’da alınacak.

 

19-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş