Arama sonuçları

Liselerde yüz yüze sınavlar: Dilekçe vermezseniz ne olur?

Liselerde yüz yüze sınavlar: Dilekçe vermezseniz ne olur?

Liselerde, yüz yüze sınava girmek istemeyen öğrencilerin 21 Mayıs’a kadar okullara dilekçeyle başvurmaları gerekiyor. Aksi takdirde öğrencileri sınıfta kalma tehlikesi bekliyor.

Milliyet Gazetesi'nden Aysel Bozan Yılmaz'ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Kovid-19 tedbirleri kapsamında yüz yüze sınavlarla ilgili bir dizi karar almıştı. Uzaktan eğitim önceki gün başlayınca öğrencilerden gelen sorularla birlikte, bu konuda kafaların karışık olduğu görüldü. 12. sınıflarda yüz yüze sınavlar tamamlandı, onlar için bir sıkıntı yok ancak hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin çoğunluğunun ikinci dönem sınavları yapılamamıştı. Son kararlarla MEB, öğrencilere, sınavlara katılıp katılmama konusunda tercih hakkı sundu. Buna göre sınava katılmak istemeyenlerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021’e kadar okul müdürlüklerine başvurumaları gerekiyor.

YA HEP YA HİÇ

Dilekçe veren öğrenciler sınava katılmayacak ve birinci dönem notlarına göre yıl sonu notları değerlendirilecek. Vermeyenler ise 24 Mayıs’ta başlayacak sınavlara girmek zorunda. Öğrencilerin bu detayı atladığı görülüyor; çoğu öğrenci sınavlar tamamen iptal edildi sanıyor. Ancak dilekçe vermeyenler sınavlara girmezlerse ikinci dönem notları olmayacak. İlk dönem notu olduğu gibi yıl sonu ortalaması kabul edilecek. Ayrıca öğrenci sınava girmemek için dilekçe verirken ders seçme hakkı olmayacak. Yani sınava girecek olanlar, okulun düzenleyeceği tüm sınavlara katılmak zorunda. Sınava girip notunu beğenmeyenlerin sadece birinci dönem notlarını tercih etme hakkı da olmayacak.

Dilekçe vermeden, 2. dönemde yapılacak sınavlara geçerli bir mazereti olmadan girmeyenler, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre işlem görecek. MEB, öğrencilerin mağdur olmaması için dilekçelerin ulaştırılmasında her türlü kolaylığı sağlıyor. Geçerli gerekçeleri olanlar sonradan aslını teslim etmek üzere, dijital iletişim kanallarından dilekçelerini gönderebilecekler.

19-05-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş