Arama sonuçları

ODTÜ Bilim Komitesi'ne 'Nobelli' transfer

ODTÜ Bilim Komitesi'ne 'Nobelli' transfer

ODTÜ Bilim Komitesi'ne "Nobelli" transfer. Sıtmanın Afrika ülkelerinde yayılımının önlenmesi konusundaki bilimsel çalışmaları dolayısıyla 2003'te Nobel Kimya Ödülü alan Prof. Dr. Peter Agre, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilim Komitesi üyesi oldu.

"TÜRKİYE’NİN HAZİNESİ GENÇLER"

Türkiye'ye ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Agre, "Türkiye, gelişen bir ülke, en büyük başarısı ise yüksek motivasyonlu genç insan jenerasyonu. Bence bu ülke için bir hazine. Türkiye, genç bilim insanlarının başarısı ile ileriye bakıyor. Ülke için çok heyecanlı bir zaman bence. Türkiye, harika bir yer, daha çok Amerikalının Türkiye'ye gelmesini dilerdim, sadece İstanbul'a değil, diğer bölgelerine, gerçek Türkiye'ye" dedi.

Bilimin her zaman gelecek için üretildiğini belirten Agre, "Bilim insanlarının çalışabilmek için olanaklara, seçkin akademisyenlerin olduğu kurumlara ihtiyacı var. ODTÜ büyük bir olanak ve burada parlak, yaratıcı, hevesli, coşkulu, meraklı genç beyinler gördüm. Bence bu Türkiye'nin geleceği. Bu gençlerin bir kısmı eğitimlerinin bir bölümü için Türkiye’ye dönmekten çekinmeden ABD'ye geldiği zaman muhteşem şeyler olacak" ifadelerini kullandı.

"ODTÜ İÇİN KAFA YORMA SORUMLULUĞUM VAR"

Agre, ODTÜ Bilim Komitesi üyesi olmasına ilişkin şöyle konuştu:

"ODTÜ Bilim Komitesi üyesi olarak, üniversitenin çabalarını yeniden değerlendirmek isteyebilecekleri alanlar üzerine kafa yorma sorumluluğum var. İlk olarak, her üniversite için kaynaklar kısıtlıdır ve her şeyi yapamazlar. ABD'de, çoğu daha özelleşmiş uzmanlık alanları olan Berkeley, Harvard gibi her açıdan mükemmel birkaç üniversite var. Rektör Prof. Dr. Kök ve çalışma arkadaşlarıyla Türkiye'de çalışmak için sabırsızlanıyorum. Türkiye'nin hiç kuşkusuz parlak bir geleceği var."

"ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR ONUR"

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök ise Prof. Dr. Peter Agre'yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Agre'nin ODTÜ Bilim Komitesi üyelik tekliflerini kabul ettiğini belirten Prof. Dr. Kök, "Bu üniversitemiz için büyük onur. Agre'nin, özellikle uluslararası bilim platformunda üniversitemize bilimsel anlamda da farkındalıklar yaratacak çalışmaları olacaktır" dedi.

30-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş