Arama sonuçları

'Özel çocuklar' için özel kitap çıktı

'Özel çocuklar' için özel kitap çıktı

'Özel çocuklar' için özel kitap çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel yetenekli öğrencilere uygulanacak eğitim ve yaklaşım konusunda öğretmenlere yol gösterici olması amacıyla "Özel Yetenekli Öğrencim Var" kitabı hazırladı. 

Geçen yıl özel yetenekli çocuğu bulunan aileler için "Özel Yetenekli Çocuğum Var" kitabını basan Bakanlık, şimdi de özel yetenekli çocuklara eğitim veren öğretmenler için yeni bir adım attı. 

'ÖZEL ÇOCUKLAR' İÇİN ÖZEL KİTAP ÇIKTI

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve bir hafta önce basımı yapılan "Özel Yetenekli Öğrencim Var" kitabıyla öğretmenlerin bu alandaki tüm soru ve ihtiyaçlarına yanıt veriliyor.

Kitapta, bu durumdaki çocukların özelliklerini, ihtiyaçlarını bilmeleri ve bu doğrultuda sınıf içi düzenlemeleri yapabilmeleri konusunda bilgiler yer alıyor. Kitapta, özel yetenekli öğrencilerin özellikleri ve gelişimlerinden tanılanmasına, onlar için uygulanan farklı eğitim modellerinden rehberlik ve ailelerle iş birliğinin nasıl yapılacağına kadar geniş bir çerçevede yöntemler sunuluyor. 

Kitapta ayrıca sınıf ortamında zenginleştirme ve farklılaştırmanın nasıl yapılabileceği, özel yeteneklilere yönelik davranış biçimleri konusunda da önerilerde bulunuluyor. 

ÖĞRETMENLERİN ALAN BİLGİSİ İÇİN

 

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, özel yetenekli öğrenciler için aileler, öğretmenler ve sınıf ortamlarının niteliğini geliştirmeye çok önem verdiklerini vurguladı.

Bilgili bu çerçevede geçen yıl hazırlanan ve bu yıl geliştirilerek güncellenen "Özel Yetenekli Çocuğum Var" kitabının aileler için el kitabı mahiyetinde olduğunu hatırlattı. Bilgili, ailelere bu kitapla çocuklarına davranış biçimleri konusunda önerilerde bulunulduğunu anlattı. Bilgili, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özel Yetenekli Öğrencim Var kitabımız çok taze, bir hafta önce yayınlandı. Bu da öğretmenler için bir el kitabı olarak hazırlandı. Kitap, gerek bilim sanat merkezlerimizde gerek destek sınıflarımızdaki öğretmenlerimize bu konuda bir alan bilgisi kazandırmaya yönelik. Bu kitapları hem güncellemeye hem de bunların yenilerini çıkarmaya devam edeceğiz. Eğer özel yetenekli öğrencilerimizle ilgili nitelik geliştirme yönünde bir gayretimiz olacaksa ki bu ülke için olması gerekiyor, her alanı geliştirmemiz gerekir. Bunun için gayret ediyoruz." 

21-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş