Arama sonuçları

Trafik eğitiminde hedef: İç kontrol sağlamak

Trafik eğitiminde hedef: İç kontrol sağlamak

Trafik eğitiminde hedef: İç kontrol sağlamak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve TRT Genel Müdürü İbrahim Eren "Öğrencilerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi Protokolü" imza törenine katıldı. 

Törende konuşan Bakan Ziya Selçuk, İnsan hayatındaki en önemli şeyin "can" olduğuna değindi. Selçuk şöyle dedi: “Biz eğitime emzirmek gibi bakarız yani o şefkati taşıyan, o teması sağlayan, o dokunuşu, o hissiyatı, o kalp ritmini veren bir süreç olarak bakarız. O sebeple de eğitimin özellikle bu boyutu, güvenlik, emniyet boyutu 'cana zarar gelmesin' diye çok çok önemli."

TRAFİK EĞİTİMİNDE HEDEF: İÇ KONTROL SAĞLAMAK

Selçuk, trafik bilincinin geliştirilmesinde denetimin ötesinde insanlarda bir farkındalık oluşturulması ve bunun eğitimle taçlandırılmasının önemine vurgu yaptı. Selçuk, denetimin dışsal, farkındalık ve eğitimin ise içsel birer unsur olduğunu bildirdi.

Selçuk, şöyle konuştu:

"Dıştan kontrolle biz trafiği ya da eğitimi kısmen kontrol edebiliriz ama esasen 'Her insanın vicdanı polistir' ifadesinde de olduğu gibi aslında içten kontrol çok önemli. Bazı ülkelerde gece yarısı bir sürücü, dur işaretinin olduğu ıssız bir yerde, polis ya da yoldan geçen hiç kimse olmamasına rağmen duruyor. Bu, iç kontrolle ilgili bir şey. Bizim de temeldeki beklentimiz, hedefimiz iç kontrol. Biz bunu sadece 4. sınıftaki trafik dersi gibi zorunlu birtakım süreçlerle değil gönül süreciyle, ilişki, iletişim süreciyle yapmayı daha çok hayal ediyoruz. Bunun bir bilgi meselesi olmadığının, bunun bir görgü meselesi olduğunun da farkındayız. Biz eğer bilgiyi verdiğimizde işlem tamamlanıyorsa ve çocuklar ya da yetişkinler kuralara uyuyorlarsa bir sorun yok ama şu anda bir problemimiz var, hepimiz biliyoruz trafikte nasıl davranmamız gerektiğini ama görgü meselesi çok çok daha önemli."

ÇİZGİ FİLMLERLE EĞİTİM

Selçuk, TRT'nin çizgi filmlerinin çocuklar üzerindeki etkisine de dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"Netice olarak bunun bir içsel denetim olduğu, insanların zihin yapısının değişmesi gerektiği ve çocukların bu işi cana zarar vermemek arzusuyla yapmak istemeleri bizim için çok daha farklı bir şuur seviyesi, bilinç seviyesi. Bu nedenle bu konudaki farkındalığı hep beraber yükselteceğiz, bu işe örnek olacağız."

 

ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çocukların eğitiminin gelecekteki trafik kazalarının azaltılması önemli olduğunu belirtti. Soylu, “Ailenin kontrolünü çocuktan başlatacağız. Eskiden ataerkil aileler, anaerkil aileler vardı. Şimdi 'çocukerkil' ailelerle' beraber bu işi çözeceğiz inşallah" dedi.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de şöyle konuştu: “Çocuklarımız televizyon, gençlerimiz ise mobil cihazlar başında hiç olmadığı kadar vakit geçiriyorlar ve geçirilen vakit her geçen gün artıyor. Biz de yapacağımız çizgi filmlerle, dizilerle, programlarla çocuklarımızın ve gençlerimizin trafik bilincinin geliştirilmesine katkı sağlayacağız."

Eren, çizgi film karakteri Rafadan Tayfa'nın trafik denetçisi olacağını ve kırmızı düdüğüyle yolda yanlış yapanları denetleyeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Selçuk, Soylu ve Eren protokolü imzaladı.

 

21-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş