Arama sonuçları

YÖK: Yargının kararına uymak zorunda kaldık

YÖK: Yargının kararına uymak zorunda kaldık

YÖK: Yargının kararına uymak zorunda kaldık. Araştırma görevlisi kadroları için 35 yaş şartının kaldırılması ve tezsiz yüksek lisans yapanlara da atama hakkının getirilmesi kararı ile ilgili YÖK ne diyor? Neden bu kararın alındığını nasıl açıklıyor

YÖK’ün yaptığı yeni düzenleme ile "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma" şartı kaldırılırken, tezsiz yüksek lisans yapanlar için de bu kadrolara alınmalarının yolu açıldı.

Bununla ilgili düzenleme de bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu düzenleme ile daha önceki mevzuatta bulunan "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma" şartı yürürlükten kaldırıldı. Bir başka düzenleme ise tezsiz yüksek lisans mezunlarına yönelik oldu.

YÖK: YARGININ KARARINA UYMAK ZORUNDA KALDIK

Bu arada tartışma yaratan madde ise tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına başvurularının yönetmeliğe eklenen geçici madde ile düzenlenmesi oldu. 14 Mart 2016'dan önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup 9 Kasım 2018'den önce tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanların, meslek yüksekokullarının "en az tezli yüksek lisans mezunu olmak" şartı aranan öğretim görevlisi kadrolarına başvurularında bugünkü düzenlemedeki özel şartları düzenleyen ilgili hükümler uygulanmayacak. Tezsiz yüksek lisans mezunlarının, öğretim görevlisi kadrosuna 3 yıl süre ile ataması yapılacak.

İşte bu eleştirilen “tezsiz yüksek lisans mezunlarına” da öğretim görevlisi kadrosu kapısını açan değişiklikle ilgili YÖK yetkilileri ile görüştük.

Bu durumdan kendilerinin de memnun olmadığını ancak “hukuki” olarak düzenlemenin yapıldığını dile getirerek, şu açıklamayı yaptılar:

DOĞRU BULMUYORUZ AMA UYDUK

“Biz 35 yaşın da tezsiz yüksek lisans yapanların da kadroya başvurmasının doğru olduğuna inanmıyoruz. Ancak yargı kararına uyduk. Çünkü 9 Kasım 2018 tarihli yönetmelik değişikliği ile araştırma görevlisi kadrolarına başvurunun 35 yaş ve tezli yüksek lisans olarak düzenlenmesini yaptık. Ama 24 Eylül 2019 tarihinde Danıştay 8 dairesi bu kararı iptal etti. Bu düzenlemenin kanunla yapılabileceğini, yönetmelikle yapılamayacağını belirtti. Yönetmelik değişikliği de iptal edilmiş oldu. Bize göre teknik ve vicdani olarak yönetmelikte yaptığımız değişiklik doğruydu. Bu hali uygun değil. Ancak yargının kararına uymak zorundayız ve uyduk. En azından tezsiz yüksek lisans mezunlarının, öğretim görevlisi kadrosuna 3 yıl süre ile atamasının yapılabileceği ve tezli yüksek lisansı tamamlamalarının şart olduğu maddesini koyabildik. Eğer tezsiz atananlar, bu süre içinde tezli yüksek lisans programlarını tamamlayamazsa yeniden atamaları yapılmayacak.”

 

 

03-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş