Arama sonuçları

3 saat İngilizce ile ‘dünya ile yarışacaklar’

3 saat İngilizce ile ‘dünya ile yarışacaklar’

3 saat İngilizce ile ‘dünya ile yarışacaklar’ Öğrencilerin en az bir dil öğrenmesini ve eğitimde niteliğin artmasını sağlamak amacıyla 2016 yılında ortaokul 5’inci sınıflarda İngilizce eğitimi uygulaması başlatılması kararı alındı. Ancak bu karar sonra okul müdürlüklerinin inisiyatifine terk edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İngilizce dersinin saatlerini eğitimin tüm kademelerinde azalttı. MEB’e bağlı eğitim kurumlarının 5’inci sınıflarında yabancı dil hazırlık eğitimi verilmesi yönündeki karar rafa kaldırılarak bu sınıflardaki yabancı dil eğitiminin saati üçe düşürüldü.

DERS ÇİZELGELERİ BELLİ OLDU

Bakanlığın, 2018-2019 eğitim öğretim yılına ilişkin hazırladığı haftalık ders çizelgesini belli oldu. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, 5’inci sınıflarda yabancı dil dersinin üç saat olması kararlaştırıldı. Bu yıl 6’ıncısı sınıflarda üç, 7 ve 8’inci sınıflarda ise dört saat okutulacak dil eğitiminin, “İsteğe bağlı” olarak haftada 18 saate kadar çıkarılabileceği ifade edildi. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın yeni müfredat çalışmaları kapsamında 9’uncu sınıflarda 2017-2018 eğitim öğretim yılı için altı saatten dört saate düşürülen yabancı dil eğitiminin yeni eğitim yılında da dört saat işleneceği bildirildi.

BAKAN SELÇUK NE DİYOR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise şöyle diyor: “Bizim derdimiz kendi kendimizle yarışmak değil, bizim derdimiz dünya ile yarışmaktır. Asıl meselemiz dünyadaki büyük güçlerle rekabet ederek bu durumu sürdürülebilir hale getirmektir.” Bu açıklamalara karşın ortaöğretim kurumlarındaki yabancı dil eğitimi için ayrılan sürelerin azlığı dikkat çekti.

KAÇ SAAT DİL EĞİTİMİ ALIYORLAR?

Bakanlığın Anadolu, fen, sosyal bilimler, spor, güzel sanatlar ve imam hatip liselerindeki ders saatlerinin belirlendiği çizelgesinde Anadolu liselerinin tüm sınıflardaki yabancı dil eğitiminin saati 16 saat olarak belirlendi. Anadolu liselerinde 2005 yılında kaldırılan ve yabancı dil eğitimi verilen hazırlık sınıfları yeni müfredatta da kendisine yer bulamadı.
Sosyal bilimler liselerinin 11’inci ve 12’nci sınıflarındaki birinci yabancı dil eğitiminin haftalık saati dörtten ikiye düşürüldü. Bu lise türlerinin hazırlık sınıflarında 20 saat İngilizce eğitimi görecek öğrencilerin 9,10,11 ve 12’inci sınıflarda haftalık göreceği yabancı dil eğitiminin saati 12 oldu. Yabancı dil saati meslek liselerinde de benzer şekilde 9’uncu sınıflar için 4’ten 2’ye indirildi.

ARAPÇA VE İNGİLİZCE DIŞINDA

Arapça ve İngilizce dışında hazırlık sınıfı olan okullarda 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda “Zorunlu Seçmeli İkinci Yabancı Dil” olarak haftada 2 ders saati İngilizce dersi okutulması kararlaştırıldı. Arapça dersinin 9’uncu sınıflarda 3 ders saati, 10’uncu sınıflarda 2 ders saati, Mesleki Arapça dersinin ise 11 ve 12’inci sınıflarda 2 ders saati okutulacağı bildirildi.

KİTAPLAR DA YETERSİZ KALIYOR

Öte yandan, ortaokul ve liseler için MEB’in ücretsiz dağıttığı İngilizce kitaplarının yetersiz olduğu değerlendirmeleri yapıldı. Tüm okullara, “Ek kaynak kitap aldıran öğretmenler hakkında işlem başlatılacaktır” yazısı gönderen Bakanlığın hazırladığı kitapların neredeyse tamamının yetersiz olduğunu savunan öğretmenler, bu sorunun özellikle İngilizce kitaplarında var olduğunu söyledi.

YABANCI DİL SORUNLARI NEDİR?

Yabancı dil ders saatlerinden öğrencilerin ve öğretmenlerin memnun olmadığını dile getiren İngilizce Öğretmeni Özgür Bozdoğan, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

♦ Öğrencilerin yaş grubu, ilgi ve yönelimlerine uygun öğretim programlarının oluşturulamaması.

♦ Öğretmenlerin öğretim programlarını öğrencilerin gereksinim ve özelliklerine uygun olarak yeniden şekillendirmelerinin mümkün olmaması.

♦ Öğretmenlerin ders araç gereçlerini kullanmaları konusunda etkili hizmet içi eğitimlere ulaşamaması.

♦ MEB tarafından uygulama birliğinin sağlanamamış olması.

♦ Yabancı dil ders saatlerinin azaltılması.

04-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş