Arama sonuçları

Engelli öğrenciler için Avrupa yolu

Engelli öğrenciler için Avrupa yolu

Engelli öğrenciler için Avrupa yolu. Türkiye'de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi MEB SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen projeyle öğrenciler, Avrupa'da bilişim eğitimi alma imkanı yakalıyor.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN AVRUPA YOLU

SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dilek Saran, Müdür Yardımcısı Ayşegül Yücebaş ile yurt dışında bilişim eğitimi alarak Türkiye'ye dönen serebral palsi hastası öğrenciler, projeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Saran, Okulun 2016'da SERÇEV ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan protokolle hayata geçirildiğini, okulun 2017-2018 eğitim öğretim yılında da faaliyete başladığını söyledi. Saran, şöyle dedi:

EĞİTİM, İSTİHDAM YOLU AÇIYOR

"Okulumuzda serebral palsili çocuklarımız var. Bu çocuklarımızın normal gelişim gösteren akranlarıyla aynı çatı altında mesleki eğitim almaları ve okulu bitirdikten sonra da istihdama katılarak hayatlarına devam etmeleri asıl amacımız. Yani okulumuzda tersine kaynaştırma uygulanıyor."

BU TÜR OKULLARIN SAYISI ARTMALI

Saran, engelli çocukların genellikle liseden sonra evlerine kapandığına dikkati çekerek, amaçlarının bu durumdaki çocukların meslek liselerinde mesleki eğitim almaları olduğunu söyledi.

Bunun için en önemli konunun bu tip mesleki okulların sayısının çoğalması olduğuna değinen Saran, bu tarz okulların sayısının ülke genelinde çoğalması olduğuna işaret etti.

ERASMUS PROJESİ AVRUPA'YA GÖTÜRÜYOR

Saran, okul için de bir ilk olan projeye ilişkin, şunları anlattı:

"ERASMUS Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA102) kapsamında bilişim alanında bir proje hazırladık. İsmi Arduino Programlama. Çocuklarımız iki hareketlilik yapacaklar. Birini Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirdiler. Orada 14 günlük staj eğitimi aldılar. Şimdi ikincisi de nisan ayında Almanya'da olacak. Staj hareketliliği çocuklarımız için gerçekten çok önemli ve anlamlı. Her biri yurt dışında Arduino programlama ile ilgili inanılmaz güzel bilgiler edindiler. Romanya'ya dört serebral palsili kaynaştırma öğrencisi, velileri ve okuldan eğitimciler olmak üzere toplam 10 kişi gitti. Öğrenciler gitmeden önce Nokia tarafından Arduino programlama konusunda eğitime alındığı. Almanya'ya da aynı sayıda başka öğrenciler gidecek. Arduino programlama, akıllı ev aletleri ile ilgili bir programlama. Burada serebral palsili öğrencilerimiz için bunun farklı bir önemi var çünkü çocuklarımız birden fazla yetersizliğe sahip, fiziki engelleri var, görme ve işitmede sıkıntıları var. Çocuklarımız Arduino eğitimi sayesinde zorlanmadan hayatlarına devam edebilecekler, bununla ilgili bir programla. Onların yurt dışında farklı yerler görmesi hem eğitimleri hem de hayata bakışları açısından da çok önemli oldu."

ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE

Öğrencilere Romanya'daki eğitimlerinde eşlik eden SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ayşegül Yücebaş da Bükreş'te dezavantajlı bireyleri meslek edindirmeyi amaçlayan okula ziyarette bulunduklarını, ayrıca çocukların 15 farklı ülkede bilişim teknolojileri alanında eğitim veren akademide eğitime alındıklarını anlattı. 

 Çocukların yurt dışında Türkiye ve okullarını en iyi şekilde temsil ettiklerini belirten Yücebaş, şöyle dedi:

"Akıllı ev sistemleri üzerine olan Arduino programlama,  çocukların dezavantajlı durumlarını avantaja çevirebilecek bir yazılımla ilgili. Hayatı kolaylaştıran güzellikleri teknolojiyle buluşturuyor. Çocuklarımız bununla ilgili eğitim aldı, akıllı ev aletlerinin bilişim alanında programlanmasıyla ilgiliydi. Hep birlikte çok büyük bir heyecan yaşadık. İlk projemizdi, çok olumlu dönüşler aldık. Romanya'da da çok güzel karşılandık, inanılmaz dostluklar edindik. Güzel anılarla döndük. Çocukların istihdamlarına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ufuklarını, vizyonlarını açtılar. Hedefimiz çocuklarımıza bir kapı açmak. Böylelikle yurt dışında da çalışabileceklerini, iş imkanlarının olduğunu, kişinin donanımı, yabancı dil bilgisi,  bilişim teknolojileri alanındaki yeterlilikleriyle sonsuz kapıların kendilerine açılacağını fark ettiklerini düşünüyorum."

03-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş