Arama sonuçları

İlk kız öğrenciler 50 yıl önce Darüşşafaka’ya girdi

İlk kız öğrenciler 50 yıl önce Darüşşafaka’ya girdi

Eğitimde fırsat eşitliğininin sembolü Darüşşafaka, kızların okula kabulünün 50. yılını çok özel bir programla kutluyor. Okulun mezunlarından gazeteci-yazar Esra Aysan’ın hazırlayıp sunduğu Darüşşafaka- İz Bırakanlar serisinin ilki “Kızların 50. Yılı Özel” başlıklı programda, her biri önemli mevkilere gelmiş 1971 girişli kızlardan 9’u anılarını, gözlemlerini ve Darüşşafaka’nın hayatlarında yarattığı farkı anlatıyor.

 

Türkiye’de kızların eğitim hakkıyla ilgili bir belgesel niteliği de taşıyan program, YouTube’da Darüşşafaka Cemiyeti kanalından izlenebilecek. İzlenen her dakika ise yine eğitimde fırsat eşitliğine bir katkı olacak.

KIZLAR DA VARDI AMA...

Darüşşafaka, kapılarını 1873 yılında açtı. 1868 yılında İtalyan mimar Barironi tarafından tasarlanan, planını Dolmabahçe Sarayı’nın mimarbaşı Ohannes Kalfa’nın çizdiği Darüşşafaka’nın Fatih’teki binası, kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim alması için tasarlandı.

Okulun nizamnamesinde, inşa halindeki okula “on yaşından büyük olmayan kız ve erkek çocukların alınması, öğrencilerin her türlü masrafının Cemiyet tarafından karşılanması, idare ve eğitim kurulu oluşturulması, mektebe birer müdür ve müdire tayin edilmesi” öngörülmüş. Ancak, Darüşşafaka bundan neredeyse 100 yıl sonra bir müdüreye ve 1971 yılında da kız öğrencilere kavuşmuş.

 

12-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş