Arama sonuçları

İstanbul Erkek Lisesi taban puanı nedir? İstanbul Erkek LGS puanı

İstanbul Erkek Lisesi taban puanı nedir? İstanbul Erkek LGS puanı

İstanbul Erkek Lisesi taban puanı nedir? İstanbul Erkek LGS puanı. İstanbul Erkek Lisesi sınavla öğrenci alan liseler arasında. Fatih’te, Cağaloğlu bulunuyor. Galatasaray Lisesi gibi en yüksek puanla öğrenci alan Türkiye’nin en köklü Anadolu liselerinden birisi. Hazırlık sınıfı olan sayılı liselerden biri. İstanbul Erkek Lisesi, Almanca eğitim veriyor. İkinci yabancı dil İngilizce. Fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik derslerini Alman öğretmenler veriyor. İstanbul Erkek Lisesi bir devlet okulu yani öğrenim ücretsiz. 

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerini sınavla Liseye Geçiş Sınavı LGS puanına göre alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2020 LGS puanlarını açıkladıktan sonra tercih listesi hazırlamanız gerekiyor. Bakanlık merkezi yerleştirmeyle bu okulu tercih eden öğrencileri kontenjan kadar puan üstünlüğüne göre yerleştiriyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ TABAN PUANI NEDİR? İSTANBUL ERKEK LGS PUANI 

2019-2020 öğretim yılı hazırlık sınıfı kontenjanı 180 olmuştu. İlk merkezi yerleştirme puanı 497.4124 oldu. 

Birinci nakil dönemi puanı: 497.4124

İkinci nakil dönemi puanı:  497.4124

Nakil döneminde de okulun puanı değişmedi. 

İSTANBUL ERKEK LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı ) diploması veriyor. Yani öğrenciler Almanya'daki liselerden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahip. Bu diploma ile Almanya başta birçok ülkeye başvurabiliyor. Türkiye'deki vakıf üniversitelerinden de yüzde 100'e varan oranlarda burs alabiliyor. 

Ayrıca okuldan Sprachdiplom (Alman Dil Diploması) alınıyor. Öğrencilerin okuma, yazma, konuşma becerilerine göre diplomalarında dil yeterliliklerini belirtmek için B2 ya da C1 yazıyor. Bu belge Alman üniversitelerinde bir dil belgesi olarak kabul ediliyor. Alman üniversitesine bu diplomayla başvurmak için Türkiye'de bir bölüm kazanmak gerekiyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

2020-2021 öğretim yılı için okulun 180 olan kontenjanı 24 kişi arttı ve 204 oldu. 6 şube açılacak şubeler 34 kişilik olacak.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

 Karma eğitim veren İstanbul Erkek Lisesi'nin pansiyonu depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2016 yılında yıkılarak, yeniden yapılmaya başlandı.  Mevcut öğrenciler yakınlardaki okulların pansiyonlarına yönlendirilirken, hazırlık sınıfına yatılı öğrenci alınmasına da son verildi. Bu yıl da MEB'in açıkladığı sınavla öğrenci alan liseler listesinde İstanbul Lisesi'nin yatılı kontenjanı yok notu düşüldü. Ancak Okul Aile Birliği gelecek öğrencilere yer bulma konusunda yardımcı olacaklarını söylüyor. Yine de tercih listenizi hazırlamadan önce okul yetkililerinden pansiyon ile ilgili son durum hakkında bilgi almalısınız. 

ALMANYA'DAKİ ÜNİVERSİTELERE GİTTİLER

852 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda 46 öğretmen görev yapıyor. 2019 yılında liseden 167 öğrenci mezun oldu. 22 öğrenci tercih yapmadı. 145 öğrencinin ise yüzde yaklaşık yüzde 49’u 86 öğrencisi Almanya ağırlıklı yurtdışına gitti. Geçen sene 71 öğrenci yani yüzde 41’i yurtdışı üniversiteleri tercih etmişti. 

03-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş