Arama sonuçları

Proje okullarında protesto var

Proje okullarında protesto var

Proje okullarında protesto var. Öğrenci ve veliler öğretmen ve müdürlerinin ayrılmasını protesto ediyor. Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Kadıköy Anadolu, Kadıköy Avni Akyol gibi Türkiye'nin en köklü liselerindeki öğretmen ve müdürlerin ayrılmak zorunda kalması protesto ediliyor. Geçtiğimiz eylül ayında çıkan Proje Okullar Yönetmeliği'ne göre bu okullarda 8 yılını dolduran başta müdürler olmak üzere yönetici ve öğretmenler başka okullara tayin edildi. Tercihi yapmayan ya da 25 okuldan birine yerleşemeyenler de resen atanmaya başlandı. 

Proje okullarındaki tayinler Vatan Partisi, Türkiye Liseliler Birliği ve Erkan Yücel Kültür Merkezi'nce protesto edildi. Kadıköy'deki Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi önünde toplanan bir grup, "Proje okul tayinleri iptal edilsin" yazılı pankart ve "Liselere balyoz indi", "Okuluma dokunma", "Liselerde yıkıma geçit yok" yazılı dövizler açarak, "Bu proje tutmaz öğretmen kül yutmaz" şeklinde slogan attı.

Vatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Osman Erbil, burada yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi: "FETÖ'nün eğitimdeki nüfusu bitiyor diye sevinirken şimdi de orta öğretime balyoz indiren bir uygulama ile karşı karşıyayız. Proje okulu adı verilen liselerde 8 yılını dolduran öğretmenlere zorunlu tayin getirildi. Çok sayıda Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi tasfiye ile karşı karşıya geldi. Arkamızdaki Avni Akyol Lisesi de bu liselerden biri. Böyle köklü liselerde görevine sınavla gelen ve yıllar içinde tecrübe biriktiren öğretmenler düz liselere gönderilmeye başlandı. Branşlarında uzmanlaşmış öğretmenler lise giriş sınavlarında yüksek puan alan öğrencilerden koparılıyor." 

Milli Eğitim Bakanlığı'na çağrıda bulunan Erbil, proje okul tayinlerinden hemen dönülmesini talep ederek, ataması yapılan öğretmenlerin okullarına geri gönderilmesini istedi.

Basın açıklamasının ardından pandomim sanatçısı Ulvi Arı, tayinleri protesto eden bir gösteri yaptı. Grup daha sonra dağıldı.

Bu blog AA abonesidir

 

06-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş