Arama sonuçları

Robotlar insanoğluna dost mu düşman mı olacak?

Robotlar insanoğluna dost mu düşman mı olacak?

Robotlar insanoğluna dost mu düşman mı olacak? Akıllı robotlar ile nasıl bir geleceğin bizi beklediği hep tartışılan bir konu oldu. Robotlarla ilgili onlarca kitap, bilim kurgu filmi geleceğin nasıl olacağını anlatıyor. Büyük çoğunluk ise “kara” bir tablo ortaya çıkıyor. 

Bizden daha akıllı olacak robotların işlerimizi elimizden alacağını da söyleyen var, dünyamızı başımıza yıkacağını da. Ama iyimserler de var. Akıllı robotlar sayesinde insanoğlunun daha refah bir yaşam süreceğini anlatıyorlar. 

ROBOTLAR İNSANÖĞLUNA DOST MU DÜŞMAN MI OLACAK?

Robotlarla ilgili gelecek öngörülerine katılanlardan biri de Japon telekomünikasyon ve internet şirketi Softbank'ın CEO'su Masayoshi Son oldu. Son, akıllı robotların sayısının gelecek 30 yıl içinde insan nüfusunu geçeceğini, robotların insanlardan "daha akıllı" olacağını söyledi.

Son, teknoloji dünyasının önemli etkinliklerinden Dünya Mobil Kongresi’nde gelecekte teknolojinin ne yönde ilerleyeceğine dair öngörülerini paylaştı. 

İşte Son’un gelecek öngörüleri: 

AYAKKABILARDAKİ ÇİPLER: 

Gelecek 30 yılda ayakkabılarımızda bulunan çipler beynimizden daha akıllı olacak. Bu çiplerin üstüne basacağız ama onlardan daha geride olacağız.

ORTALAMA IQ 100 CİVARINDA: 

Bugün ortalama bir kişinin IQ'su 100 civarında. Son, Albert Einstein, Leonardo Da Vinci gibi kişilerin IQ'su 200'e kadar çıktı. Bu kişilerin dahi olarak nitelenmesine karşın akıllı robotların IQ'su zamanla 10 bine çıkabilecek. 

SÜPER ZEKANIN DOĞUŞU:

Bu ise "süper zekanın doğumu" olacak. Bu gerçek olacak.

ROBOTLAR İNSAN NÜFUSUNU GEÇECEKLER: 

Akıllı robotların sayıs 30 sene zarfında insan nüfusunu geçecek. Bunlar insanlarla aynı boyut ve şekilde olacak. Bazı robotlar uçacak ve yüzecek, bazılarının ise iki bacağı olacak. Ama yüzlerce bacağa sahip olabilecek robotlar da olacak. 

BİZİM ORTAKLARIMIZ OLACAKLAR: 

Bence bu süper ya da zeka bizim ortağımız olacak. Eğer bunları doğru kullanmazsak bu bir risk oluşturacaktır. Buna karşın robotları doğru işler için kullanırsak bunlar daha iyi bir yaşam için ortaklarımız olabilir.

01-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş