Arama sonuçları

TYT başladı: 3 milyonun üzerinde genç sınavda

TYT başladı: 3 milyonun üzerinde genç sınavda

3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. Sınav 165 dakika sürecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa'nın yanı sıra bu yıl Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te de yapılıyor. Çünkü dostuk maçı için Hırvatistan’da bulunan genç milli sporcular arasında sınava girecekler de bulunuyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan TYT, saat 10.15’te başladı. Ancak 15 dakika kuralı geçerli olduğu için adayların sınav salonlarına alınması saat 10.00’da tamamlandı. Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda ailenin de çocuklarıyla birlikte sınav binalarının önüne geldikleri görüldü.

120 SORU YÖNELTİLİYOR

2024 YKS kapsamında adaylara 4 testen toplam 120 soru soruluyor. Soruların dağılımı şöyle:

Türkçe Testi: 40 soru.

Temel Matematik Testi: 40 soru

Sosyal Bilimler Testi: 20 soru. (5, tarih, 5 coğrafya, 5 Felsefe ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları)

Fen Bilimleri Testi: 20 soru. (7 fizik, 7 kimya, 6 biyoloji)

Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) tüm adayların girmesi zorunlu. TYT sonuçları ön lisans programlarını tercihte ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programlara başvuruda kullanılacak.

YKS’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) 9 Haziran Pazar günü yapılacak.

SONUÇLAR 17 TEMMUZ’DA

YKS sonuçları ve başarı sıraları 17 Temmuz’da açıklanacak. Ardından da adaylar için tercih süreci başlayacak.

08-06-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş