Arama sonuçları

Kaç okul daha kapanma riski taşıyor?

Kaç okul daha kapanma riski taşıyor?

Kaç okul daha kapanma riski taşıyor? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kapanma riski olan okullarla ilgili çalışma yürüttüklerini aktardı. Katıldığı TV programında eğitimle ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Selçuk’un açıklamaları şöyle:

KAÇ OKUL DAHA KAPANMA RİSKİ TAŞIYOR?

Bu yıl özel eğitim kurumlarına standartlar getirilmesi konusunda çalışma yürütüyoruz. Özel okul açılabilmesi için fiziksel ve mekansal şartların ötesinde, kurumun yetkinliği ve yatırım sermayesiyle ilgili konularda bazı kriterler getirip bunlar doğrultusunda kim okul açmaya ehildir, yetkindir anlamında bazı standartlar çalışılıyor, bunun yönetmeliği de bitmek üzere.  Sistemin bütünü üzerinden, bir okul üzerinden bütün özel öğretim kurumlarını, özel okulları yaftalarsak bu bir gereksiz güvensizlik oluşturur. Ama bu tür bir okul varsa da gereğini yapmak öncelikle öğretmenimizi, çocuklarımızı, velilerimizi mağdur etmemek için tedbir almak bizim sorumluluğumuz. Bu olayın da farkındayız. Söz konusu özel okulla ilgili haftalarca önce soruşturmanın başlatıldı. Ayrıca kapanma riski olan okullarla ilgili çalışma yürütülüyor.

BAĞIŞLAR ONLİNE İZLENİYOR

Eğitimin ücretsiz olması Anayasal bir zorunluluk. Adrese dayalı sistemde otomatik kayıt sistemi bulunuyor. Herhangi bir okulun, adresteki öğrencinin kaydını orada olduğu halde 'yapmıyorum' demek gibi bir şansı asla yok. Bize gelen şikayetlerden de biliyoruz ki bu tür yaşanmışlıklar var. 'Hiçbir okulumuzda bağış alınmamaktadır' diye bir şey doğru olmaz.

ÖZEL SINIF AÇMA

Özel sınıf açma konusunda bu okulların tamamında soruşturma başlattık. Bir okulda ayrı bir sınıfı farklı bir şeye dönüştürmek bizim asla onaylamayacağımız bir şey. Okullarda eğitim öğretimin kalitesinin artırılması için okul aile birliklerinin velilerden makbuz karşılığında aldıkları gönüllü bağışları da bir yazılımla online olarak izleyebiliyoruz.

FEN LİSELERİNDE PROFESÖRLER EĞİTİM VERECEK

Öğretmenlerin geliştirilmesi konusunda üniversitelerin eğitim fakülteleri ile ortak çalışmalar yaptık. Özellikle fen liselerinde fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi dersleri üniversitelerden bazı profesörlerin vermesi konusunda bu sene ilk kez çalışmamız olacak.

YAPAY ZEKA KONUSUNDA ÇALIŞMALAR

Yapay zeka konusunda büyük bir hazırlık yürütüyoruz. Makine öğrenmesi, büyük veri gibi konuların bakanlığın karar destek sistemlerinin içine girmesi, e-okul ve dijital altyapıda kullanılması için yürütülen çalışmalar var. Lise seviyesinde de yapay zeka derslerinin olması için hazırlık yürütüyoruz. Tasarım-beceri atölyelerinde kodlama eğitimlerinin verilmesi için de çalışıyoruz. Bu çalışmalar birkaç sene içinde toparlanacak.

YENİ ORTAÖĞRETİM PROGRAMI

Açıklanan ortaöğretim programıyla ilgili 100'ün üzerinde kuruma yazı yazdık. Bu konuda çok güzel geri bildirimler geldi. Böylece ‘Tarih seçmeli ders olacak’ gibi bazı yanlış anlaşılmaları da önleme fırsatı bulduk.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER İÇİN İYİLEŞTİRMELER

Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmekle ilgili bir ödevimiz var, bunun farkındayız. Ekonomik imkanlar elverdikçe bunu en kısa sürede hayata geçirmekle ilgili çabamız sürüyor.

HER YIL 40 BİN MEZUN GELİYOR

Eğitim fakültelerinden her sene 40 bin dolayında yeni mezun veriliyor. Bu kontenjanı yüzde 10 düşürmekle ilgili YÖK'le mutabakat sağladık. Pedagojik formasyonu da bu yüzden kaldırdık. Bu sertifikayı alan herkesin atama beklemesi yerine atamaya hak kazanan öğretmenlere formasyonu yeni bir kimlik içinde vermek" olarak açıklayan Selçuk, "Yani hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz zaten halledeceğiz.

OKUL KURSLARINA MERKEZİ SINAV GELİYOR

Bakanlık olarak okullarda ücretsiz düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarıyla ilgili yeni bir modelleme yaptık. Bu kurslarda öğrencilerin yeteneğini, becerisini izlemek, ailelerine geri bildirim vermek gibi yenilikler olacak. Bununla ilgili bir yazılım hazırlandı. Video kütüphane de oluşturduk. Bu kütüphaneye mobil ulaşım da mümkün olacak. Bununla ilgili mobil operatörlerle anlaşma sağlandı. Böylece Türkiye'nin her yerinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na hazırlanabilmek için bir altyapı sağladık. Bütün bu hazırlıklarımız, ortaokul ve lisede hafta sonu kurslarıyla da destekleniyor. Sonuçta bunu izlemekle ilgili merkezi sınav düzenleyeceğiz, bu yeni bir şey. Çocuklar bu kursları alırken verimle ilgili değerlendirme yapacağız." 

 

25-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş
FMV Işık Okulları
MEF Üniversitesi