Arama sonuçları

Proje Okul velileri Ankara yolunda

Proje Okul velileri Ankara yolunda

Proje Okul velileri Ankara yolunda. Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Kadıköy Anadolu, Kadıköy Avni Akyol gibi Türkiye'nin en köklü liselerin de bulunduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “proje okul” uygulamasına yönelik tepkiler sürüyor.

PROJE OKUL VELİLERİ ANKARA YOLUNDA

Proje Okul Yönetmeliği’nin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için dava açan veliler imza kampanyası başlattıProje Okul uygulamasının iptali için topladıkları imzaları veliler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Ankara’ya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a götürecek. 

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Proje Okul uygulamasına karşı oluşan Veli İnisiyatifi Sözcüsü Hülya Şen, son dönemde liselerde karşı karşıya kaldıkları sorunlara dikkat çekmek için kendileriyle aynı endişeyi paylaşanlar arasında imza kampanyası başlattıklarını bildirdi. Kampanyanın beklediklerinin üstünde bir katılım ve ilgi gördüğünü anlatan Hülya Şen, bu çalışma sırasında sorunun çok daha büyük olduğunu fark ettiklerini söyledi. 

HALKIMIZ BİZE BÜYÜK BİR SORUMLULUK YÜKLEDİ

Hülya Şen, şöyle devam etti: “Okul öncesinden üniversiteye kadar eğitim sürecinin her aşaması yeniden dizayn ediliyor. Çağdaş, bilimsel, laik, ücretsiz ve sorgulayan eğitimden yana veliler olarak bu gelişmelerden son derece endişeliyiz. Milyonlarca insanımız bizimle aynı endişeleri paylaşıyor. Gidişattan kaygısı olan halkımız bize büyük bir sorumluluk yükledi. Biz sorumluluğumuzun farkındayız. Topladığımız imzalarla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Ankara’ya, Milli Eğitim Bakanı’na gideceğiz. Halkımızın endişe ve taleplerini kendisine ileteceğiz. Bakanın bu özel günde bizi kapıda bırakmayacağına inanmak istiyoruz.”

24 KASIM MİLAT OLACAK

24 Kasım’ın kendileri için milat olacağını vurgulayan Hülya Şen, projeye asla boyun eğmeyeceklerini söyledi. Şen, “Mevcut uygulamalardan rahatsızlık duyan bütün grupların buluşacağı daha geniş bir platformda demokratik hak arama mücadelemizi sürdüreceğiz. İlgili tarafların katılımıyla alternatif milli eğitim şurası düzenleyeceğiz” dedi. 

LİSELER AGD VE EĞİTİM BİR-SEN’E TESLİM

Toplantıda söz alan öğrenci velisi Gürcan Çilesiz de eğitimde tek tipleştirme operasyonunun lise ayağının Eğitim Bir-Sen ve Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından yürütüldüğünü söyledi.  Anayasaya göre laik, çağdaş, bilimsel eğitimin her Türk vatandaşının hakkı olduğunu ve mevcut eğitim kurumlarında bu esaslara aykırı faaliyetlerde bulunulamayacağını vurgulayan Çilesiz, şöyle devam etti:  “Milli Eğitim Bakanlığı eğitimi adeta taşeronlaştırmış. Türkiye’nin en gözde liselerinde eğitim işi AGD ve Eğitim Bir-Sen’e teslim edilmiş. Anadolu Gençlik Derneği kendi dini anlayışı çerçevesinde okullarımızda faaliyetlerini Projem adı altında yürütüyor.  

AYNI SENARYO OYUNCU KADROSU DEĞİŞTİRİLİYOR

Biz bu senaryoyu biliyoruz. Daha önce de yurt içinde ve yurt dışında eğitim bir cemaate ihale edilmişti. O cemaatin nasıl bir canavara ve terör örgütüne dönüştüğünü 15 Temmuz gecesi hep birlikte dehşetle izledik. Şimdi aynı senaryo oyuncu kadrosu değiştirilerek yeniden oynanıyor. Çağdaş, bilimsel, laik, demokratik, parasız ve sorgulayan eğitimden yana veliler olarak bizler bu oyundan son derece endişeliyiz. Eğitimle ilgili dayatmacı projelere karşı asla boyun eğmeyeceğiz.

 

21-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin