Arama sonuçları

Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı yapıldı

Türkiye Yükseköğretim Sektör Meclisi Toplantısı yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yeni bir sürece girildiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, "Yüz yüze eğitime yeniden dönülmüş olmasını doğru ve gerekli bir adım görüyoruz. Başta aşılama olmak üzere, belirlenen tedbirlere azami düzeyde özen göstermemiz gerekmektedir" dedi.

TOBB Türkiye Yükseköğretim Meclisi Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Konferans Salonu'nda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Yükseköğretim Meclisi Başkanı Bekir Okan ve vakıf üniversitelerinin temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

SALGINLA BİRLİKTE HIZ KAZANDI

Hisarcıklıoğlu, salgınla birlikte teknoloji, inovasyon ve dijitalleşmenin hız kazandığını söyledi.

Bunların temelinde de teknolojik gelişmelerdeki hıza ayak uydurabilecek, yeni bilgileri hızla edinip, bu bilgiyi katma değere dönüştürebilecek yeteneklere sahip donanımlı insanların yattığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

"Bu kulvarda yarışacaksak, 'rekabette biz de varız' diyorsak, bunu ancak, donanımlı insan gücüyle ve bu insanları yetiştirecek kurumsal ve kaliteli hizmet verebilecek yükseköğretim sektörüyle yapabiliriz. Yükseköğretim sistemi, eğitimli insan gücü-iş piyasası-toplum zincirinin en önemli halkasıdır. Bu bilinçle çalışan vakıf üniversitelerimiz, fiziki şartları, modern kampüsleri, vizyonları, güçlü kadroları ile yükseköğretimin sisteminin önemli bir parçası haline gelmiştir."

Hisarcıklıoğlu, kamu kurumu statüsündeki vakıf üniversitelerinin, ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye’de uluslararası standartlarda eğitim hizmeti sunan başarılı üniversite sayısında, vakıf üniversitelerinin çokluğu da çarpıcı bir gerçektir" diye konuştu.

 

 

"SALGIN DÖNEMİNDE OLUŞAN EKSİKLER KAPATILMALI"

Türkiye Yükseköğretim Meclisi Başkanı Bekir Okan da salgının tüm dünyada ve Türkiye'de kırılmaya neden olduğunu belirterek, bu süreçte okulların kapatılmak zorunda kalındığını hatırlattı.

Bir ülkenin en ilerici, değiştirici ve eksiklikleri dönüştürücü gücünün üniversiteler olduğuna dikkati çeken Okan, ilerlemenin, değişim ve dönüşümün sürmesi için salgın döneminde oluşan eksiklerin kapatılması gerektiğini vurguladı.

Okan, vakıf üniversiteleri olarak sorumluluklarının farkında olduklarına işaret ederek, ülkenin yüksek öğretimine katkı sağlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

30-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş