Arama sonuçları

Yurtdışı mezunların denklik isyanı var

Yurtdışı mezunların denklik isyanı var

 

 

Yurtdışı mezunların denklik isyanı var. Yurtdışında yükseköğretim kurumlarından mezun olanların yıllardır bitmeyen çilesini “denklik” oluşturuyor. Zaman zaman tanınan üniversiteler tanınmıyor. Bu durumda diplomalar adeta “çöp” oluyor. Bazen de öğrencilerin öğretimlerine başladıklarında “tanınan” yükseköğretim kurumlarının denkliği son buluyor.

Son olarak Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği yeniden düzenlendi. Bu durumda da 20 Şubat 2016 tarihli ve 29630 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik yürürlükten kaldırıldı. Yeni yönetmelikle yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan ön lisans, lisans, yüksek lisans diplomalarının tanıma ve denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esaslar düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, en az 3 fakülte bir enstitü olmayan üniversiteye denklik yok. Şartlardan biri de yükseköğretim kurumunun en az bir dönem mezun vermiş olması.

YURTDIŞI MEZUNLARIN DENKLİK İSYANI VAR

Bir yükseköğretim kurumunun tanınması için, diplomayı veren kurumun faaliyet gösterdiği ülkenin yetkili makamlarınca kendi yükseköğretim sistemi içinde akademik derece vermeye yetkili bir kurum olarak kabul edilmesi ya da bir ülkenin yükseköğretim kurumuna bağlı olarak başka bir ülkede faaliyet gösteren kurumların menşe ülke ve faaliyet gösterdiği ülke tarafından tanınması veya Türkiye'nin üyesi olduğu uluslararası örgütlerin çatısı altında faaliyet gösteren bir yükseköğretim kurumu olması şartı aranacak. Mezun olunan kurumun eğitim öğretiminin niteliğinde tereddüt oluşması durumunda diploma denklik başvurularıyla ilgili denklik işlemlerinde Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemi (SYBS) uygulanabilecek.

YILLARDIR DENKLİK BEKLEYENLER VAR

Yeni yönetmelik değişikliğinin ardından yurtdışında eğitimlerini tamamlayan mezunlar da sosyal medyada “Değişen bir şey yok” diyerek tepkilerini dile getirmeye başladı.

MEZUNLAR NE DİYOR?

İşte mezunlardan başta gelen yorumlar:

Artık yaşadığımız bu mağduriyetten kurtulmak istiyoruz.

YÖK laf cambazlığı yapıyor.

Denklik bekleyen doktorlar artık bıktı. Mağduruz.

Her sene yönetmelik değişiyor ama aslında değişen bir şey yok.

Yapılan değişiklikler göstermelik. Değişmemiş.

Son 3 yılda 3 yönetmelik. 5 sene geçti mezuniyetin üzerinden, denklik henüz yok.

Sadece birilerini kandırmak için yapılan değişiklik.

YÖK yurtdışında okumuş bizlere büyük haksızlık yapıyor.

Sadece kelimelerin yerlerini değiştirmişler.

Kura ile sınava giriyoruz. Bu nerede görülmüş?

05-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş