Arama sonuçları

Yeni müfredatta integral yok ama YKS’de 4 soru var

Önümüzdeki eğitim öğretim yılında başlayacak ve kademeli olarak uygulayacak yeni müfredatta ‘integral’ yok. Ama YKS’de matematikte 4 tane integral sorusu yer alıyor

Devamını oku »

Yeni müfredatta integral yok ama YKS’de 4 soru var Yeni müfredatta integral yok ama YKS’de 4 soru var

TYT sorularında ‘öğretmen dokunuşu' mu var? Din soruları neden zorlaşıyor?

3 milyonun üzerinde adayın katıldığı YKS’nin ilk oturumu TYT sorularında öğrencilerin aktardığına göre dikkat çeken değişiklikler var. Peki bunda ilk kez soru hazırlama ekibine katılan öğretmenlerin etkisi var mı?

Devamını oku »

TYT sorularında ‘öğretmen dokunuşu' mu var? Din soruları neden zorlaşıyor? TYT sorularında ‘öğretmen dokunuşu' mu var? Din soruları neden zorlaşıyor?

2024 LGS: Puanlar nasıl hesaplanacak?

1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı LGS’de puanlar ve yüzdelik dilimler 28 Haziran’da açıklanacak. Peki LGS puanları nasıl hesaplanacak?

Devamını oku »

2024 LGS: Puanlar nasıl hesaplanacak? 2024 LGS: Puanlar nasıl hesaplanacak?

Yeni bir liseye ve üniversite geçiş sistemi mi hazırlanıyor?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarına göre yeni bir liseye ve üniversiteye geçiş sistemi üzerinde çalışılıyor. Peki bu geçişte neler etkili olacak?

Devamını oku »

Yeni bir liseye ve üniversite geçiş sistemi mi hazırlanıyor? Yeni bir liseye ve üniversite geçiş sistemi mi hazırlanıyor?

2024 LGS: Kimlik belgesinde fotoğraf şart mı?

2 Haziran’da yapılacak LGS’ye yaklaşık 1 milyon 40 bin öğrenci girecek. Öğrencilerin sınava girebilmesi için yanlarında onaylı, mühürlü ve fotoğraflı sınava giriş belgesi ve geçerli kimliklerinin olması gerek. Peki geçerli kimlikte fotoğraf şart mı?

Devamını oku »

2024 LGS: Kimlik belgesinde fotoğraf şart mı? 2024 LGS: Kimlik belgesinde fotoğraf şart mı?

Puanları yetmese de Robert’e yerleştirilecekler mi?

Öğrencilerini LGS puanıyla alan ve aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullara puanları yetmese de koruma altında, şehit ve gazi çocukları yerleştirilecek mi? Yönetmelik değişikliği ne anlama geliyor?

Devamını oku »

Puanları yetmese de Robert’e yerleştirilecekler mi? Puanları yetmese de Robert’e yerleştirilecekler mi?

‘Dindar gençlik’ hayali gerçekleşiyor mu? İşte sonuç

Siyasi iktidarın ‘dindar gençlik’ yaratma hayalinin tutmadığı görülüyor. Çünkü gençler arasında dindarlık hızla düşüyor ve kendilerini ateist, inansız olarak tanımlayanların oranı da artıyor.

Devamını oku »

‘Dindar gençlik’ hayali gerçekleşiyor mu? İşte sonuç ‘Dindar gençlik’ hayali gerçekleşiyor mu? İşte sonuç

Galatasaray Üniversitesi: Liselerin ‘iç sınav’la geçişi kalkıyor mu?

Aralarında devlet liselerinin de yer aldığı öğretim programları Fransızca olan liselerin öğrencileri YKS’de belli başarı sırasını tutturdukları ve üniversitenin düzenlediği iç sınava da girdiklerinde Galatasaray Üniversitesi’ne giriyordu. Peki bu liselerin öğrencileri için artık bu uygulama son mu bulacak?

Devamını oku »

Galatasaray Üniversitesi: Liselerin ‘iç sınav’la geçişi kalkıyor mu? Galatasaray Üniversitesi: Liselerin ‘iç sınav’la geçişi kalkıyor mu?

Yeni müfredat: Kimler hazırladı, kaynakça nerede ve bu acele neden?

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli adıyla yalnızca bir hafta süreyle kamuoyunun görüşüne sunulan yeni müfredat taslağı ile ilgili merak edilenlerden birisi de bu taslağa kimler hazırladı, kaynakçası nedir ve neden bu kadar acele ediliyor?

Devamını oku »

Yeni müfredat: Kimler hazırladı, kaynakça nerede ve bu acele neden? Yeni müfredat: Kimler hazırladı, kaynakça nerede ve bu acele neden?

Yeni müfredatın adı kondu: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli

Tamamlanmasına rağmen açıklanması 4 kez ertelenen ve son olarak da 31 Mart yerel seçimleri sonrasına bırakılan yeni müfredat askıya çıkarken adı da netleşmiş oldu: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli

Devamını oku »

Yeni müfredatın adı kondu: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Yeni müfredatın adı kondu: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli

MEB yanıt verdi: Proje okullardan liste dışına çıkarılan yok

Proje okullar ile ilgili tartışmalar sürerken, CİMER’e dilekçe yollayan velilere proje okullarından kapsam dışına çıkarılan eğitim kurumu bulunmadığına ilişkin mesaj geldi

Devamını oku »

MEB yanıt verdi: Proje okullardan liste dışına çıkarılan yok MEB yanıt verdi: Proje okullardan liste dışına çıkarılan yok

Yurtdışında üniversite okuyacaklar: YKS’ye kimler girmek zorunda?

Yurtdışında üniversite eğitimi alacaklar için denlik kriterlerini değiştiren ve YKS şartı getiren YÖK, bu öğrenciler için ek başvuru sürecini başlattı. Başvurular 28 Mart tarihinde son bulacak

Devamını oku »

Yurtdışında üniversite okuyacaklar: YKS’ye kimler girmek zorunda? Yurtdışında üniversite okuyacaklar: YKS’ye kimler girmek zorunda?

YÖK kriterleri Türk üniversitelerine uygulansa: Kaç üniversite denklik alır?

YÖK’ün kriterleri Türk üniversitelerine uygulanmış olsa 208 üniversiteden acaba kaç tanesi denklik alabilirdi?

Devamını oku »

YÖK kriterleri Türk üniversitelerine uygulansa: Kaç üniversite denklik alır? YÖK kriterleri Türk üniversitelerine uygulansa: Kaç üniversite denklik alır?

Maç ortasında kural değişir mi? YÖK’ün denklik kararı öğrencileri nasıl etkileyecek?

YÖK, yurtdışı denklik için yeni kurallar getirdi ve YKS’ye girmeyi zorunlu kıldı. Ancak bu kurallar onbinlerce öğrencinin mağduriyetine yol açacak

Devamını oku »

Maç ortasında kural değişir mi? YÖK’ün denklik kararı öğrencileri nasıl etkileyecek? Maç ortasında kural değişir mi? YÖK’ün denklik kararı öğrencileri nasıl etkileyecek?

Ortak sınavlar: YKS’den 1 gün önce sınav olur mu?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl yaptığı değişiklikle ortak sınavlar kararı almıştı. Buna göre il, ilçe ve okul genelinde yapılacak ortak sınavların tarihleri de bakanlık tarafından belirlendi.

Devamını oku »

Ortak sınavlar: YKS’den 1 gün önce sınav olur mu? Ortak sınavlar: YKS’den 1 gün önce sınav olur mu?

165 puanla Boğaziçi ve ODTÜ’lü olmaya hazır mısınız?

Geçen sene ilk kez başlayan 34 yaş üstü kadınlara ayrılan özel kontenjan uygulaması bu yıl da sürüyor. Yani tıpkı geçen sene olduğu gibi 165 puanla ODTÜ ve Boğaziçi üniversitelerine girmek mümkün olacak

Devamını oku »

165 puanla Boğaziçi ve ODTÜ’lü olmaya hazır mısınız? 165 puanla Boğaziçi ve ODTÜ’lü olmaya hazır mısınız?

Ortak sınavlar ‘hormonlu notları’ engeller mi?

Türk eğitim sistemindeki sorunlardan birisi de hem lise hem de üniversiteye yerleştirmelerde öğrenciler arasında haksız, adaletsizliğe yol açan hormonlu yani şişirilmiş notlar. Peki ortak sınavlarla bunu engellemek mümkün mü?

Devamını oku »

Ortak sınavlar ‘hormonlu notları’ engeller mi? Ortak sınavlar ‘hormonlu notları’ engeller mi?

Yabancı öğretmenler: Türkiye’ye neden gelmek istemiyorlar?

Türk öğretmenler yüksek enflasyon, düşük maaş nedeniyle yurtdışına gitmeyi tercih ederken, okullar başka bir sorun yaşıyor. Onlar da yabancı öğretmen bulmakta zorlanıyor. Gerekçe ekonomik ama üzerine bir de deprem korkusu ve bürokratik engeller ekleniyor

Devamını oku »

Yabancı öğretmenler: Türkiye’ye neden gelmek istemiyorlar? Yabancı öğretmenler: Türkiye’ye neden gelmek istemiyorlar?

Özel okullarda ücretler: Her okul aynı oranda artırmalı mı?

TÖZOK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cem Gülan yönetmeliğe göre ara sınıflarda okulların yüzde 57 zam yapma hakları olduğunu söyledi. Gülan, okullar arasında da ücret uçurumuna dikkat çekerek, ücretlere göre kademeli bir artışın yapılabileceğini belirtti

Devamını oku »

Özel okullarda ücretler: Her okul aynı oranda artırmalı mı? Özel okullarda ücretler: Her okul aynı oranda artırmalı mı?

Sıra öğretmenlerde: Onlar da gidiyor

Doktorlarla başlayan, mühendisler ve hemşirelerle devam eden yurtdışına göç akınıına öğretmenler de eklendi. Çin’den Dubai’ye kadar her ülkeye başta İngilizce olmak üzere yabancı dili iyi, IB sertifikası olan öğretmenler de göç etmeye başladı

Devamını oku »

Sıra öğretmenlerde: Onlar da gidiyor Sıra öğretmenlerde: Onlar da gidiyor

Tehlike çanlarını duyuyor musunuz? Türkiye, en mutsuz çocukların ülkesi

PISA 2022 verilerine göre Türkiye en mutsuz çocukların ülkesi. 15 yaşındaki çocukların cevapladığı ‘yaşam memnuniyeti’ anketinde en son sırada Türkiye var. Tüm ülkenin bunun üzerinde durup düşünmesi gerekiyor. Biz bu çocukların yaşam sevinçlerini nasıl oldu da ellerinden aldık?

Devamını oku »

Tehlike çanlarını duyuyor musunuz? Türkiye, en mutsuz çocukların ülkesi Tehlike çanlarını duyuyor musunuz? Türkiye, en mutsuz çocukların ülkesi

Ailen okumuş ve geliri iyiyse 82 puan fark atıyorsun

Ailelerin sosyoekonomik durumu çocuklarının akademik başarısında etkili. PISA 2022 sonuçları da bu durumu kanıtlıyor

Devamını oku »

Ailen okumuş ve geliri iyiyse 82 puan fark atıyorsun Ailen okumuş ve geliri iyiyse 82 puan fark atıyorsun

Lise türleri arasında uçurum var: En başarılı lise türü hangisi?

PISA 2022 sonuçlarına göre lise türleri arasında matematik, fen ve okuma becerileri arasında bir uçurum var

Devamını oku »

Lise türleri arasında uçurum var: En başarılı lise türü hangisi? Lise türleri arasında uçurum var: En başarılı lise türü hangisi?

Okul türlerinde oranların değişmesi PISA başarısını etkiliyor mu?

2022 PISA sonuçlarında dikkat çeken noktalardan birisi de yıllar içinde değişen okul türlerinin ağırlığı oldu. 2015 yılından bu yana PISA’ya katılan okul türlerinin ağırlıkları nasıl değişti?

Devamını oku »

Okul türlerinde oranların değişmesi PISA başarısını etkiliyor mu? Okul türlerinde oranların değişmesi PISA başarısını etkiliyor mu?

İşte Türkiye'nin PISA 2022 hali: Yüzde 29’u okuduğunu anlamıyor

PISA 2022 sonuçları açıklandı. Türkiye’de matematik okuryazarlığında öğrencilerin yüzde 39’u matematikte, yüzde 25’i fende, yüzde 29’u ise okuma becerilerinde asgari yeterliliklere sahip değil

Devamını oku »

İşte Türkiye'nin PISA 2022 hali: Yüzde 29’u okuduğunu anlamıyor İşte Türkiye'nin PISA 2022 hali: Yüzde 29’u okuduğunu anlamıyor

Okulda değiller: Zorunlu eğitim çağındaki 442 bin 643 çocuk nerede?

ERG, Eğitim İzleme Raporu 2023’e göre zorunlu eğitim çağında olmalarına rağmen yaklaşık yarım milyon çocuk eğitim sisteminin dışında

Devamını oku »

 Okulda değiller: Zorunlu eğitim çağındaki 442 bin 643 çocuk nerede?  Okulda değiller: Zorunlu eğitim çağındaki 442 bin 643 çocuk nerede?

Türkiye’nin her köşesinden ‘yetkin gençler’ buluştu

Lise ve üniversiteli gençlere kariyer planlamaları ve ‘iyi insan’ olmalarında yol arkadaşlığı yapan, onlara hem bir öğrenme ortamı sunup, hem de 21’nci yüzyılın yeterliliklerini kazanmaları konusunda destek veren MZV-MEF YetGen Projesi’nin Zirve’si binlerce genci buluşturdu

Devamını oku »

Türkiye’nin her köşesinden ‘yetkin gençler’ buluştu Türkiye’nin her köşesinden ‘yetkin gençler’ buluştu

Müfredat değişiyor: Ne zaman başlayacak, sınavlar etkilenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tüm sınıfları kapsayacak bir müfredat değişikliğinden söz etti. Bu değişiklik ne zaman başlayacak ve sınavlar nasıl etkilenecek?

Devamını oku »

Müfredat değişiyor: Ne zaman başlayacak, sınavlar etkilenecek mi? Müfredat değişiyor: Ne zaman başlayacak, sınavlar etkilenecek mi?

‘Hormonlu notlar’a çözüm: OBP kaldırılmalı mı?

Aralarında devlet okullarının da yer aldığı bazı okullarda tüm öğrencilerin notları 100. Kısaca hormonlu notlar. Bu notlar yüzünden okullarının gerçek notlar verdiği öğrenciler üniversite yerleştirmelerinde haksızlığa uğruyor. Peki çözüm ne olacak?

Devamını oku »

‘Hormonlu notlar’a çözüm: OBP kaldırılmalı mı? ‘Hormonlu notlar’a çözüm: OBP kaldırılmalı mı?

Hayalet liseler: Takip ediliyor mu? Önlem alınıyor mu?

Diploma sözü ve devam şartı olmadan öğrenci alan, öğrencileri de sınava hazırlık kurslarına gönderen ‘hayalet liseleri’ takip eden olacak mı?

Devamını oku »

Hayalet liseler: Takip ediliyor mu? Önlem alınıyor mu? Hayalet liseler: Takip ediliyor mu? Önlem alınıyor mu?

Açık liseye geçiş zorlaşınca ortaya ‘hayalet liseler’ çıktı

Açık liseye geçişin zorlaştırılmasının ardından çözüm ‘hayalet liseler’ ile geldi. Öğrencileri kaydediyorlar, öğrenci okul yerine sınava hazırlık kurslarına gidiyor, yoklamada ‘var’ yazılıyorlar

Devamını oku »

Açık liseye geçiş zorlaşınca ortaya ‘hayalet liseler’ çıktı Açık liseye geçiş zorlaşınca ortaya ‘hayalet liseler’ çıktı

Veli ve öğrencinin kaygısı giderilmeli: 2024 LGS ve YKS değişecek mi?

Ortak sınavlar, açık uçlu sorular, LGS örnek sorularının yayımlanmasından vazgeçilmesi, farklı ölçe ve değerlendirme teknikleri vurgusu, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in ‘hazırlıklar var’ açıklamaları bu yıl LGS ve YKS’ye girecek öğrencileri endişelendiriyor

Devamını oku »

Veli ve öğrencinin kaygısı giderilmeli: 2024 LGS ve YKS değişecek mi? Veli ve öğrencinin kaygısı giderilmeli: 2024 LGS ve YKS değişecek mi?

Ortak sınavlar: Yabancı özel liselerdeki öğrenciler hangi dilde sınava girecek?

MEB, ortak sınavlar takvimini açıkladı. İlk sınavlar 6 ve 9’ncu sınıflara yapılıyor. Peki ülke genelinde yapılacak bu sınavlara yabancı özel liselerin öğrencileri nasıl katılacak? Çünkü matematik dersini yabancı dilde alıyorlar

Devamını oku »

Ortak sınavlar: Yabancı özel liselerdeki öğrenciler hangi dilde sınava girecek? Ortak sınavlar: Yabancı özel liselerdeki öğrenciler hangi dilde sınava girecek?

Köklü liselere ‘dil’ darbesi geldi: Uluslararası diploma veren liseler ne olacak?

Ders çizelgelerinde yapılan değişiklikler başta uluslararası diploma veren liseleri nasıl etkilecek?

Devamını oku »

Köklü  liselere ‘dil’ darbesi geldi: Uluslararası diploma veren liseler ne olacak? Köklü  liselere ‘dil’ darbesi geldi: Uluslararası diploma veren liseler ne olacak?

LGS ve YKS yerine yeni bir 'sistem' mi geliyor?

Milli Eğitim Bakanı Tekin: Doğru olanın kademeler arası geçiş de dahil olmak üzere öğrencinin üzerinde sınav baskısını kaldıracak bir mekanizmanın kurulması olduğunu belirtti

Devamını oku »

LGS ve YKS yerine yeni bir 'sistem' mi geliyor? LGS ve YKS yerine yeni bir 'sistem' mi geliyor?

Ortak sınavlarda TEOG modeli mi geliyor?

MEB, ortaokul ve liselerde tıpkı TEOG’da olduğu gibi sorularını ve zamanını belirlediği ortak sınav yapacak. Peki bu sınavların ayrıntıları nedir?

Devamını oku »

Ortak sınavlarda TEOG modeli mi geliyor? Ortak sınavlarda TEOG modeli mi geliyor?

2023 YKS: Tercih yapmayan aday sayısında rekor kırıldı

YKS tercihleri için puanı hesaplanan aday sayısı 2 milyon 895 binin üzerindeyken yalnızca 1 milyon 880 bin aday tercih yaptı

Devamını oku »

2023 YKS: Tercih yapmayan aday sayısında rekor kırıldı 2023 YKS: Tercih yapmayan aday sayısında rekor kırıldı

2023 LGS nakil tercihleri: İşte en çok merak edilen sorular ve cevapları

LGS nakil uygulaması başladı. Velilerden gelen soruları derledik. İşte en çok cevapları merak edilen sorular

Devamını oku »

2023 LGS nakil tercihleri: İşte en çok merak edilen sorular ve cevapları 2023 LGS nakil tercihleri: İşte en çok merak edilen sorular ve cevapları

2023 YKS: Yüzde 50 başarı sınırı bu yıl da aşılamadı

YKS istatistikleri incelendiğinde tıpkı geçen yıl olduğu gibi tüm adaylar dikkate alındığında yüzde 50 başarı sınırının hiçbir testte aşılmadığı görülüyor. Sadece son sınıflar kıl payı Türkçe’de bu sınırı geçebiliyor

Devamını oku »

2023 YKS: Yüzde 50 başarı sınırı bu yıl da aşılamadı 2023 YKS: Yüzde 50 başarı sınırı bu yıl da aşılamadı

Türkiye’nin beyin göçü: En iyi liselerden mezun olup, gidiyorlar

Hem devlet hem özel liselerin mezunları yükseköğretim için tercihlerini giderek artan oranda yurtdışı için kullanıyor. Yurtdışına talep yüzünden 8 yıldır süren YKS kursunu kapatmak zorunda kalan Robert gibi okullar var

Devamını oku »

Türkiye’nin beyin göçü: En iyi liselerden mezun olup, gidiyorlar Türkiye’nin beyin göçü: En iyi liselerden mezun olup, gidiyorlar

2023 LGS: Yerleştirmede iki sorun ‘devamsızlık’ ve ‘ek kontenjan’

LGS tercihleri 3 Temmuz’da başlıyor ve tercih kılavuzu da yayımlandı. Ancak yerleştirme kriterlerinden biri olan ‘devamsızlık’ ile ‘depremzede öğrencilere ek kontenjan’ bu yılın tartışmalı iki konusu. Neden mi?

Devamını oku »

2023 LGS: Yerleştirmede iki sorun ‘devamsızlık’ ve ‘ek kontenjan’ 2023 LGS: Yerleştirmede iki sorun ‘devamsızlık’ ve ‘ek kontenjan’

2023 LGS: Sınav başarısından söz etmek mümkün mü? 6 yılda neler değişti?

LGS test ortalamalarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bir özet yayımladı. Buna göre testlerin yapılma ortalamalarının 2022 yılına göre başarı olduğunu söyledi. Peki gerçekten böyle mi? Bu sınav bu yıl 6’ncı kez uygulandı. Öğrencilerin ortalamaları nasıl değişti?

Devamını oku »

2023 LGS: Sınav başarısından söz etmek mümkün mü? 6 yılda neler değişti? 2023 LGS: Sınav başarısından söz etmek mümkün mü? 6 yılda neler değişti?

2023 YKS: Rakipleriniz kimler olacak?

3.5 milyondan fazla adayın katılması beklenen YKS bu hafta sonu yapılacak. Peki sınava girecek adaylar kimlerle yarışacak?

Devamını oku »

2023 YKS: Rakipleriniz kimler olacak? 2023 YKS: Rakipleriniz kimler olacak?

YÖK’ün yaptığını MEB LGS için yapamaz mı?

YKS için YÖK bir karar aldı ve deprem bölgesinden sınava girecek öğrenciler için ek üniversitelerde ek kontenjan ayırdı. Peki benzer bir uygulamayı MEB, LGS’ye giren öğrenciler için yapamaz mı?

Devamını oku »

YÖK’ün yaptığını MEB LGS için yapamaz mı? YÖK’ün yaptığını MEB LGS için yapamaz mı?

Yeni kurulacak hükümete eğitim önerileri

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) 2023 seçimlerinin ardından göreve gelecek hükümet ile Meclis için ‘eğitimde yapılması’ gerekenleri öneriler olarak raporlaştırdı. En öncelikli konular nedir?

Devamını oku »

Yeni kurulacak hükümete eğitim önerileri Yeni kurulacak hükümete eğitim önerileri

Milli Eğitim Bakanı Özer ‘özel okulların’ toplantısında neden yok?

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) bu yıl 21’ncisini düzenlediği geleneksel eğitim sempozyumu ikinci kez Milli Eğitim Bakanı'nın katılımı olmadan gerçekleşiyor

Devamını oku »

Milli Eğitim Bakanı Özer ‘özel okulların’ toplantısında neden yok? Milli Eğitim Bakanı Özer ‘özel okulların’ toplantısında neden yok?

Zorunlu eğitim çağındaki 570 bin 293 çocuk nerede?

ERG 2022 raporuna göre zorunlu eğitim çağında yani 6-17 yaş grubundaki 570 bin 293 çocuk eğitim dışında. Peki bu çocuklar nerede?

Devamını oku »

Zorunlu eğitim çağındaki 570 bin 293 çocuk nerede? Zorunlu eğitim çağındaki 570 bin 293 çocuk nerede?

2023 YKS nasıl olacak? ‘Barajsız üniversite’ uygulaması sürecek

YÖK Başkanı Özvar: Bu sınav şeklinin, başarıyı daha çok artırdığını, rekabeti yükselttiğini, sıralamaları da en üst düzeye taşıdığını gördük

Devamını oku »

2023 YKS nasıl olacak? ‘Barajsız üniversite’ uygulaması sürecek 2023 YKS nasıl olacak? ‘Barajsız üniversite’ uygulaması sürecek

YKS sorularını kim hazırladı? Soru hazırlayan kadro nerede?

KSPP skandalıyla birlikte ortaya çıkan çok önemli bir nokta oldu. Skandalda adı geçen yayınevi KPSS için ‘özgün soru’ üretmiş! Yani sorular özel bir kuruma da hazırlatılmış. ÖSYM’nin yıllardır soru hazırlayan kadrosu ne oldu peki?

Devamını oku »

YKS sorularını kim hazırladı? Soru hazırlayan kadro nerede? YKS sorularını kim hazırladı? Soru hazırlayan kadro nerede?

Almanca eğitim veren liselere bu talebin sırrı nedir?

Almanca eğitim veren Anadolu liselerinde yüzdelik dilimlerin ve puanların yükselmesi dikkat çekiyor. Bunun nedeni Almanya’da üniversitelerin sadece 300 ile 1000 Euro arasında yıllık öğrenim ücretleri olabilir mi?

Devamını oku »

Almanca eğitim veren liselere bu talebin sırrı nedir? Almanca eğitim veren liselere bu talebin sırrı nedir?

2022 LGS: Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız?

LGS Tercih Kılavuzu yayımlandı. Tercihler 4 Temmuz’da başlıyor. Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız?

Devamını oku »

2022 LGS: Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız? 2022 LGS: Tercihlerinizi nasıl yapacaksınız?

Anne babanın eğitimi çocuğuna 125 puan fark attırıyor

Ailenin sosyo ekonomik durumunun sınav sonuçlarına nasıl yansıdığı 2022 LGS sonuçlarıyla bir kez daha ortaya çıktı. Anne babanın eğitim düzeyi artıkça öğrencinin puanı da yükseliyor

Devamını oku »

Anne babanın eğitimi çocuğuna 125 puan fark attırıyor Anne babanın eğitimi çocuğuna 125 puan fark attırıyor

2022 LGS: Bu bir sıralama sınavı, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bilmediğiniz soruyu boş bırakın

5 Haziran’da yapılacak LGS’ye sayılı günler kaldı. Sınavın bir sıralama sınavı olduğunu unutlmayın, bilmediğiniz soruları boş geçin

Devamını oku »

2022 LGS: Bu bir sıralama sınavı, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bilmediğiniz soruyu boş bırakın 2022 LGS: Bu bir sıralama sınavı, 3 yanlış 1 doğruyu götürecek, bilmediğiniz soruyu boş bırakın

Ukrayna’da okuyan öğrencilere de ‘yatay geçiş’ hakkı verilecek mi?

Ukrayna’daki üniversitelerde okuyan öğrencilerin bir kısmı Türkiye’ye dönebilmeyi başardı. Bu öğrencilere de koronavirüs salgını sürecinde olduğu gibi Türk üniversitelerine yatay geçiş hakkı verilecek mi?

Devamını oku »

Ukrayna’da okuyan öğrencilere de ‘yatay geçiş’ hakkı verilecek mi? Ukrayna’da okuyan öğrencilere de ‘yatay geçiş’ hakkı verilecek mi?

Özel okullarda zam yüzde 62.98 olabilir mi?

TÖZOK’un sosyal medya hesabından 2022-2023 öğretim yılı okul ücretleri için zam artış oranının yüzde 62.98 olduğu açıklaması tepki çekti. Velilerin büyük tepki gösterdiği paylaşım daha sonra kaldırıldı

Devamını oku »

Özel okullarda zam yüzde 62.98 olabilir mi? Özel okullarda zam yüzde 62.98 olabilir mi?

YÖK Başkanı Özvar’ın üniversitesi de ‘araştırma üniversitesi’ oldu

Araştırma üniversitelerinin sayısı 3 vakıf üniversitesi de eklenerek, 23’e çıkarken, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın rektörlüğünü yaptığı Marmara Üniversitesi de sıralamaya girdi

Devamını oku »

YÖK Başkanı Özvar’ın üniversitesi de ‘araştırma üniversitesi’ oldu YÖK Başkanı Özvar’ın üniversitesi de ‘araştırma üniversitesi’ oldu

‘Kuran kursları’ okul öncesi eğitim kurumları olarak mı kabul edilecek?

Milli Eğitim Şûra’sında Diyanet’in 4-6 yaş için düzenlediği Kuran kurslarının okul öncesi eğitim kapsamında kabul edilmesi ve okul öncesi eğitime ‘din eğitiminin’ getirilmesi kararları çıkar mı? Dini eğitim verecek özel anaokulları açılabilir mi?

Devamını oku »

‘Kuran kursları’ okul öncesi eğitim kurumları olarak mı kabul edilecek? ‘Kuran kursları’ okul öncesi eğitim kurumları olarak mı kabul edilecek?

Bakan Özer'den neler bekleniyor, hangi sorunlar çözülmeli?

Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Prof. Dr. Mahmut Özer’den beklenti çok ama bir o kadar da çözülmesi gereken sorunlar var. Peki ne bekliyoruz, nelerin acil olarak çözülmesi gerekiyor?

Devamını oku »

Bakan Özer'den neler bekleniyor, hangi sorunlar çözülmeli? Bakan Özer'den neler bekleniyor, hangi sorunlar çözülmeli?

2021 YKS: Testlerde ortalama ‘yükselirken’ barajı geçemeyenler neden düştü?

YKS test ortalamalarında Türkçe ve temel matematik testlerinin ortalamaları neden tartışılıyor?

Devamını oku »

2021 YKS: Testlerde ortalama ‘yükselirken’ barajı geçemeyenler neden düştü? 2021 YKS: Testlerde ortalama ‘yükselirken’ barajı geçemeyenler neden düştü?

İşte 2021 YKS tablosu: Rekor kırıldı ama ‘başarısızlık’ta

YKS sonuçları son yılların en kötü tablosunu gösteriyor. 120 sorudan 15 net çıkaramadığı için TYT’de barajı aşamayanların sayısı 789 bin 209 oldu. Bu son 3 yılın en kötü sonucu. Geçen sene bu sayı 550 bin 496, 2019 yılında ise 628 bin 796 olmuştu

Devamını oku »

İşte 2021 YKS tablosu: Rekor kırıldı ama ‘başarısızlık’ta İşte 2021 YKS tablosu: Rekor kırıldı ama ‘başarısızlık’ta

LGS nakilleri: Merak edilen soruların yanıtları

LGS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından iki kez yapılacak nakil uygulaması için de başvuralar başladı. Peki nakil uygulamasının kuralları nedir?

Devamını oku »

LGS nakilleri: Merak edilen soruların yanıtları LGS nakilleri: Merak edilen soruların yanıtları

2021 LGS: Öğrenciler hangi puan aralığında kaldı?

2021 LGS sonuçlarına göre 400-500 puan aralığındaki öğrenci oranı 2020 yılına göre düşerek, yüzde 5.61 olarak hesaplandı. Yani 58 bin 259 öğrencinin puanı 400-500 aralığında. Puanları 300-400 puan aralığındaki öğrenci sayısı 223 bin 483. Puanları 200-299 arasındakilerin sayısı 645 bin 630

Devamını oku »

2021 LGS: Öğrenciler hangi puan aralığında kaldı? 2021 LGS: Öğrenciler hangi puan aralığında kaldı?

AYT Matematik: Bu soruları kim çözebilir?

AYT matematik testi öğrencileri en çok zorlayan sorulardan oluştu. Deneme testlerinde tam yapan öğrenciler bile soruları boş bırakmak zorunda kaldı. Eğitimciler de soruyor: Bu soruları kim çözebilir?

Devamını oku »

AYT Matematik: Bu soruları kim çözebilir? AYT Matematik: Bu soruları kim çözebilir?

Okulları kapatarak pandemi kontrol altına alınabilir mi?

Pandemi sürecinde OECD ülkeleri arasında okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Peki salgını okulları kapatarak önlemek mümkün mü?

Devamını oku »

Okulları kapatarak pandemi kontrol altına alınabilir mi? Okulları kapatarak pandemi kontrol altına alınabilir mi?

‘Yeni lise modeli’nin kapısını salgın açacak

Serfikalar, seçmeli dersler, onaylı kurumlardan dersler, azaltılmış ders saatlerinin içinde yer aldığı ve tartışmalara neden olan ‘yeni lise modeli’ bir türlü yaşama geçirilememişti. Ancak görünen pandemi sayesinde başlayan uzaktan eğitim bu sistemin önümüzdeki yıl başlamasına kapı açacak

Devamını oku »

‘Yeni lise modeli’nin kapısını salgın açacak ‘Yeni lise modeli’nin kapısını salgın açacak

2021 LGS soruları: Neler değişecek? Nasıl sorular çıkacak?

6 Haziran’da LGS’ye girecek 8’nci sınıf öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de LGS sorularının yapısında değişiklik olup olmayacağı oluyor. MEB, LGS sorularında nasıl değişiklik yapacak?

Devamını oku »

2021 LGS soruları: Neler değişecek? Nasıl sorular çıkacak? 2021 LGS soruları: Neler değişecek? Nasıl sorular çıkacak?

Okullara mesaj: 8 Mart'a kadar yüz yüze sınav yapmayın

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) liselere bilgilendirme yapıldı. Bu hafta yazılı sınav yapmayın. Sınavları 8 Mart'tan itibaren planlayın

Devamını oku »

Okullara mesaj: 8 Mart'a kadar yüz yüze sınav yapmayın Okullara mesaj: 8 Mart'a kadar yüz yüze sınav yapmayın

2021 YKS: Nasıl başvuru yapacaksınız? Sınavda neler değişti?

2021 YKS için başvuru süreci başladı. Sınava başvuru yapabilmek için adayların öncelikle HES kodu almaları gerekiyor. Aksi halde başvuru yapamıyorlar. YKS’nin ilk oturumu olan TYT’de süre bu yıl 135 dakika. Sınav oturumlarının ücretleri ise 70 TL’den 90 TL’ye çıktı

Devamını oku »

2021 YKS: Nasıl başvuru yapacaksınız? Sınavda neler değişti? 2021 YKS: Nasıl başvuru yapacaksınız? Sınavda neler değişti?

Siyasette Z kuşağı tartışması: Z kuşağını tanıyorlar mı?

Siyasette Z kuşağı tartışması: Z kuşağını tanıyorlar mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grubunda yaptığı konuşmada ‘Z kuşağı o dönemi bilmez’ sözleriyle başlayan tartışma büyüyor. Peki Z kuşağı nedir, özellikleri biliniyor mu?

Devamını oku »

Siyasette Z kuşağı tartışması: Z kuşağını tanıyorlar mı? Siyasette Z kuşağı tartışması: Z kuşağını tanıyorlar mı?

'Derin yoksulluk’ bu çocukları eğitimden koparıyor

Koronavirüs salgını ile birlikte gündelik işlerde çalışan aileler gelirlerini kaybederken, onların çocukları için eğitim erişilmez oldu. Bu çocukların evindeki ana sorun internet bağlantısı ya da tablet değil, gıda yoksunluğu

Devamını oku »

'Derin yoksulluk’ bu çocukları eğitimden koparıyor 'Derin yoksulluk’ bu çocukları eğitimden koparıyor

Önce ‘uzaktan not’ geldi, ardından ‘online sınav’: Tüm sınavlar online olur mu?

Önce ‘uzaktan not’ geldi, ardından ‘online sınav’: Tüm sınavlar online olur mu? İlk kez açık öğretim okullarının sınavları çevrim içi yapılacak. Peki yönetmelik değişikliği ile ‘uzaktan not’un ardından bundan sonra örgün eğitim kurumlarında da online sınavlar başlar mı?

Devamını oku »

Önce ‘uzaktan not’ geldi, ardından ‘online sınav’: Tüm sınavlar online olur mu? Önce ‘uzaktan not’ geldi, ardından ‘online sınav’: Tüm sınavlar online olur mu?

Uzaktan eğitim kendi ‘kopya’ pazarını yarattı. Ücretler ne oldu?

Uzaktan eğitim kendi ‘kopya’ pazarını yarattı. Ücretler ne oldu? Öğrenci, öğretmen, akademisyenler bu pazarın aktörleri haline geldi. Online ödevlerde ücretler 1500 TL’ye kadar çıkarken, dersine göre başkası yerine bir sınava girmenin bedeli ortalama 500 TL. Vakıf üniversitelerinde bu ücretler yüzde 30 daha fazla

Devamını oku »

Uzaktan eğitim kendi ‘kopya’ pazarını yarattı. Ücretler ne oldu? Uzaktan eğitim kendi ‘kopya’ pazarını yarattı. Ücretler ne oldu?

Yüz yüze sınav hayal mi, online sınava mı geçilecek?

Yüz yüze sınav hayal mi, online sınava mı geçilecek? MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ‘Sınavların online yapılmasına hazırlık mı yapılıyor?’ sorusunu akla getiriyor

Devamını oku »

Yüz yüze sınav hayal mi, online sınava mı geçilecek? Yüz yüze sınav hayal mi, online sınava mı geçilecek?

Aynı okul türü yoksa nasıl başka şehirde sınava girecekler?

Aynı okul türü yoksa nasıl sınava girecekler? MEB, kayıtlı olduğu okuldan başka şehirde bulunan öğrencilerin o şehirdeki okullarda yüz yüze sınava gireceklerini söylüyor. Peki aynı okul türü yoksa ne olacak

Devamını oku »

Aynı okul türü yoksa nasıl başka şehirde sınava girecekler? Aynı okul türü yoksa nasıl başka şehirde sınava girecekler?

Yüz yüze sınavlar ile ilgili merak edilenler: Günde kaç sınav var? Sınava girmeyen ne olacak?

Yüz yüze sınavlar: Günde kaç sınav var? Sınava girmeyen ne olacak? Birçok velinin aklındaki soru ortaokul ve lise öğrencilerinin 4-22 Ocak tarihleri arasında yapılacak sınavlarına girilmediğinde ne olacağını merak ediyor

Devamını oku »

Yüz yüze sınavlar ile ilgili merak edilenler: Günde kaç sınav var? Sınava girmeyen ne olacak? Yüz yüze sınavlar ile ilgili merak edilenler: Günde kaç sınav var? Sınava girmeyen ne olacak?

Eğitim online oldu, peki sınavlar nasıl yapılacak?

Eğitim online oldu, peki sınavlar nasıl yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamaya göre ara tatilden sonra öğrenciler yüz yüze eğitime geçmeyecek. Okullarda eğitim yıl sonuna kadar online olarak devam edecek. Peki sınavlar ne olacak?

Devamını oku »

Eğitim online oldu, peki sınavlar nasıl yapılacak? Eğitim online oldu, peki sınavlar nasıl yapılacak?

2023 üniversite hedefi: En az 2’si ilk 100’e en az 5’i ilk 500’e girecek

2023 üniversite hedefi: En az 2’si ilk 100’e en az 5’i ilk 500’e girecek. 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan hedefler arasında Türk üniversitelerinin dünya sıralamalarında yer almaları istenen sıralar da belirlendi

Devamını oku »

2023 üniversite hedefi: En az 2’si ilk 100’e en az 5’i ilk 500’e girecek 2023 üniversite hedefi: En az 2’si ilk 100’e en az 5’i ilk 500’e girecek

Yüz yüze sınav karmaşası: Yapılacak mı, erteleniyor mu?

Yüz yüze sınav karmaşası: Yapılacak mı, erteleniyor mu? Dersler online olsa da okul sınavlarının yüz yüze yapılacağı açıklanmıştı. Ancak okullar takvimlerini açıklamasına rağmen ‘bekleme’ kararı aldı

Devamını oku »

Yüz yüze sınav karmaşası: Yapılacak mı, erteleniyor mu? Yüz yüze sınav karmaşası: Yapılacak mı, erteleniyor mu?

Eğitime nasıl bir ‘reform’ gelecek?

Eğitime nasıl bir ‘reform’ gelecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 yıldır eğitim ve kültürde istenen ilerlemeyi sağlayamadıklarını söyleyerek, ‘topyekün bir eğitim öğretim reformu’ gerektiğini söyledi

Devamını oku »

Eğitime nasıl bir ‘reform’ gelecek? Eğitime nasıl bir ‘reform’ gelecek?

Seyreltilmiş yüz yüze eğitim bu sistem ve bu müfredatla mı olacak?

Seyreltilmiş yüz yüze eğitim bu sistem ve bu müfredatla mı olacak? 1’lerin ardından 1,2, 3, 4, 8 ile 12’nci sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor. Kalan diğer sınıflar için de karar önümüzdeki hafta verilecek. Peki seyreltilmiş yüz yüze eğitimde bu müfredat mı olacak? Bakın öğretmenler neler anlatıyor?

Devamını oku »

Seyreltilmiş yüz yüze eğitim bu sistem ve bu müfredatla mı olacak? Seyreltilmiş yüz yüze eğitim bu sistem ve bu müfredatla mı olacak?

Müfredatın da seyreltilmesi gerekmiyor mu?

Müfredatın da seyreltilmesi gerekmiyor mu? Uzaktan eğitime erişemeyen milyonlarca öğrenci varken, canlı derslerde sınırlama getirilmişken sınavlarda yüz yüze eğitimdeki müfredattan öğrencileri sorumlu tutmak doğru mu? Müfredatın da seyreltilmesi gerekmiyor mu?

Devamını oku »

Müfredatın da seyreltilmesi gerekmiyor mu? Müfredatın da seyreltilmesi gerekmiyor mu?

Yüz yüze eğitim mi yoksa uzaktan eğitim mi? Aile mi karar verecek?

Yüz yüze eğitim mi yoksa uzaktan eğitim mi? Aile mi karar verecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailelerin tercihine göre okulları açacaklarını söylemesi kararın velilere bırakıldığı anlamına mı geliyor?

Devamını oku »

Yüz yüze eğitim mi yoksa uzaktan eğitim mi? Aile mi karar verecek? Yüz yüze eğitim mi yoksa uzaktan eğitim mi? Aile mi karar verecek?

2020 YKS: Bu nasıl bir başarı? Son sınıf 894 bin öğrencinin 165 bini örgün lisans programına yerleşti

2020 YKS: Bu nasıl bir başarı? Son sınıf 894 bin öğrencinin 165 bini örgün lisans programına yerleşti. Bu yıl YKS’ye giren yaklaşık 2.4 milyon öğrencinin 894 bin 187’si lise son sınıf öğrencisiydi. Bu öğrencilerin ancak 165 bin 744’ü örgün bir lisans programına yerleşti. Açık öğretim ve ön lisans dikkate alındığında ise sadece 285 bin 666’sı üniversiteli olabildi

Devamını oku »

2020 YKS: Bu nasıl bir başarı? Son sınıf 894 bin öğrencinin 165 bini örgün lisans programına yerleşti 2020 YKS: Bu nasıl bir başarı? Son sınıf 894 bin öğrencinin 165 bini örgün lisans programına yerleşti

2021 LGS-YKS: Uzaktan eğitim konularından sorumlu olacaklar mı?

2021 LGS-YKS: Uzaktan eğitim konularından sorumlu olacaklar mı? Bu yıl lise ve üniversite sınavlarına girecek yaklaşık 4 milyon öğrencinin merak ettiği konu hangi konulardan sorumlu olacaklar. Peki Bakan Selçuk ne diyor?

Devamını oku »

2021 LGS-YKS: Uzaktan eğitim konularından sorumlu olacaklar mı? 2021 LGS-YKS: Uzaktan eğitim konularından sorumlu olacaklar mı?

Üniversiteler nasıl açılacak? Uygulama nasıl olacak? YÖK Başkanı Saraç anlattı

Üniversiteler nasıl açılacak? Hangi modeller uygulanacak? YÖK Başkanı Saraç anlattı. YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretimde hibrit sisteme geçtiklerini söyleyerek, pandemi koşullarında da her ilde farklı uygulamalar olabileceğini söyledi. Saraç, her ilde pandemi seyrine göre farklı uygulamalar olabileceğini dile getirdi

Devamını oku »

Üniversiteler nasıl açılacak? Uygulama nasıl olacak? YÖK Başkanı Saraç anlattı Üniversiteler nasıl açılacak? Uygulama nasıl olacak? YÖK Başkanı Saraç anlattı

2020 LGS: Yüksek puanlı liseye yerleşmek özel okuldan ‘burs’ mu aldırıyor?

2020 LGS: Yüksek puanlı liseye yerleşmek özel okuldan ‘burs’ mu aldırıyor? Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı liselerine yerleşmelerine rağmen öğrencilerin bu okullardan kayıtlarını çekmesi ne anlama geliyor? Acaba özel okullardan burs almak ya da özel okullar reklamlarını yapmak için bu tercihler mi yapılıyor?

Devamını oku »

2020 LGS: Yüksek puanlı liseye yerleşmek özel okuldan ‘burs’ mu aldırıyor? 2020 LGS: Yüksek puanlı liseye yerleşmek özel okuldan ‘burs’ mu aldırıyor?

Okullar nasıl açılmalı? Aşamalı ‘yüz yüze eğitime’ nasıl geçilmeli?

Okullar nasıl açılmalı? Aşamalı ‘yüz yüze eğitime’ nasıl geçilmeli? Okullar eylül ayında yüz yüze eğitime geçmezse hangi kayıplar olur? Yüz yüze eğitim aşamalı olarak nasıl başlamalı? Okulların kapalı olduğu her süre dezavantajlı öğrencileri nasıl etkiler?

Devamını oku »

Okullar nasıl açılmalı? Aşamalı ‘yüz yüze eğitime’ nasıl geçilmeli? Okullar nasıl açılmalı? Aşamalı ‘yüz yüze eğitime’ nasıl geçilmeli?

İşte 2020 YKS başarısı! Yarım milyon aday ilk barajda elendi

İşte 2020 YKS başarısı! Yarım milyon aday ilk barajda elendi. YKS’ye giren adaylardan yarım milyonu daha ilk aşamada elendi. 150 puan alamadıkları için 550 bin 496 adayın tercih hakkı yok

Devamını oku »

İşte 2020 YKS başarısı! Yarım milyon aday ilk barajda elendi İşte 2020 YKS başarısı! Yarım milyon aday ilk barajda elendi

LGS eşitsizliği: Anne ve babanın eğitimi kadar başarılısın

LGS eşitsizliği: Anne ve babanın eğitimi kadar başarılısın. 2020 LGS sonuçları anne babası yükseköğrenm dercesine sahip öğrenciler ile ebeveynleri ilkokul mezunu olanlar arasında başarı farkını gösterdi. İki grup arasındaki öğrenciler arasında puan farkı 120

Devamını oku »

LGS eşitsizliği: Anne ve babanın eğitimi kadar başarılısın LGS eşitsizliği: Anne ve babanın eğitimi kadar başarılısın

Okullar açılacak ama bu sorular yanıt bekliyor?

Okullar açılacak ama bu sorular yanıt bekliyor? 31 Ağustos’ta okullar açılıyor, 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmen okula dönüyor. Sağlık Bakanlığı ise yayımladığı rehberde hangi önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyor. Peki cevap bekleyen sorular nedir?

Devamını oku »

Okullar açılacak ama bu sorular yanıt bekliyor? Okullar açılacak ama bu sorular yanıt bekliyor?

'Dönüşümlü eğitim' mi başlayacak?

İkili eğitim yetmez, ‘dörtlü eğitim’ mi olacak? Sağlık Bakanlığı’nın okulların açılmasıyla ilgili yayımladığı rehbere göre okullarda en az 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde öğrenci planlaması yapılacak

Devamını oku »

'Dönüşümlü eğitim' mi başlayacak? 'Dönüşümlü eğitim' mi başlayacak?

Z kuşağı: Özellikleri nedir? Kırmızı çizgileri var mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Youtube kanalında yaptığı yayına gösterdikleri tepki ile gündeme gelen Z kuşağı içindeki gençlerin özellikleri nedir? Bu gençler için en önemli noktalar nedir?

Devamını oku »

Z kuşağı: Özellikleri nedir? Kırmızı çizgileri var mı? Z kuşağı: Özellikleri nedir? Kırmızı çizgileri var mı?

2020 YKS böyle geçti: Güvenlik, sosyal mesafe, soruların dili, yeni nesil sorular

2020 YKS böyle geçti: Güvenlik, sosyal mesafe, soruların dili, yeni nesil sorular. Yaklaşık 2.4 milyon öğrencinin katıldığı YKS maratonu son buldu. Sınavda en çok konuşulanlar neler oldu?

Devamını oku »

2020 YKS böyle geçti: Güvenlik, sosyal mesafe, soruların dili, yeni nesil sorular 2020 YKS böyle geçti: Güvenlik, sosyal mesafe, soruların dili, yeni nesil sorular

Okullar açılmalı mı? Kademeli açılış söz konusu mu olur mu?

Okullar açılmalı mı? Kademeli açılış söz konusu olur mu? Okulların açılması ‘normalleşme sürecinin’ bir parçası olarak görülüyor. Ancak karşılaşılacak riskler de bilinmezlik taşıyor. Peki okullar hangi koşullarda açılabilir?

Devamını oku »

Okullar açılmalı mı? Kademeli açılış söz konusu mu olur mu? Okullar açılmalı mı? Kademeli açılış söz konusu mu olur mu?

LGS ve YKS: Maske var mı yok mu? Kılavuzlar ne diyor?

LGS ve YKS: Maske var mı yok mu? LGS ve YKS: Maske var mı yok mu?Hem LGS hem de YKS’de salgına karşı önlem olarak öğrencilerin maske kullanacakları belirtilmiş olmasına rağmen güncellenen kılavuzlarda bunlarla ilgili herhangi bir düzenleme yer almıyor. Peki maske var mı?

Devamını oku »

LGS ve YKS: Maske var mı yok mu? Kılavuzlar ne diyor? LGS ve YKS: Maske var mı yok mu? Kılavuzlar ne diyor?

OECD Kovid-19 eğitim raporu: Öğrencide ‘Yaz unutması’ riski var

OECD Kovid-19 eğitim raporu: Öğrencide ‘Yaz unutması’ riski var. OECD, 75 ülkede koronavirüsün eğitime etkisini araştırdı. Dikkat çekilen noktalardan birisi ‘yaz unutması’ ile uzaktan eğitimin fırsat eşitsizliğini derinleştirdiği. Olumlu yanı da ebeveyn çocuk ilişkilerini geliştirmesi

Devamını oku »

OECD Kovid-19 eğitim raporu: Öğrencide ‘Yaz unutması’ riski var OECD Kovid-19 eğitim raporu: Öğrencide ‘Yaz unutması’ riski var

Korona ile birlikte ‘eğitim sistemleri’ de sınavdan geçiyor

Korona ile birlikte ‘eğitim sistemleri’ de sınavdan geçiyor. TEDMEM korona eğitim sürecini değerlendiren rapor hazırladı. Diğer ülkelerde korona nedeniyle alınan önlemlerin dile getirildiği raporda bu dönem eğitimi uzaktan değil, acil durum müdahalesi olarak nitelendiriliyor

Devamını oku »

Korona ile birlikte ‘eğitim sistemleri’ de sınavdan geçiyor Korona ile birlikte ‘eğitim sistemleri’ de sınavdan geçiyor

ABD üniversiteleri açılabilecek mi? Hangi senaryolar konuşuluyor?

ABD üniversiteleri açılabilecek mi? Hangi senaryolar konuşuluyor? 1.1 milyon uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğü ABD’deki üniversitelerin önümüzdeki öğretim yılında ne yapacakları büyük merak konusu

Devamını oku »

ABD üniversiteleri açılabilecek mi? Hangi senaryolar konuşuluyor? ABD üniversiteleri açılabilecek mi? Hangi senaryolar konuşuluyor?

2020 LGS’de koronavirüs etkisi: Kılavuza ‘karantina’ girdi

2020 LGS’de koronavirüs etkisi: Kılavuza ‘karantina’ girdi. LGS başvuru kılavuzuna koronavirüs nedeniyle uygulanan ‘karantina’ girdi. Peki bu durum öğrencileri nasıl etkiler?

Devamını oku »

2020 LGS’de koronavirüs etkisi: Kılavuza ‘karantina’ girdi 2020 LGS’de koronavirüs etkisi: Kılavuza ‘karantina’ girdi

Özel okul velisi soruyor: Uzaktan eğitimde ücret ödemeye devam edecek miyiz?

Özel okul velisi soruyor: Uzaktan eğitimde ücret ödemeye devam edecek miyiz? Öne çekilen bir haftalık ara tatilin ardından eğitim-öğretim ‘uzaktan eğitim’ ile başladı

Devamını oku »

Özel okul velisi soruyor: Uzaktan eğitimde ücret ödemeye devam edecek miyiz? Özel okul velisi soruyor: Uzaktan eğitimde ücret ödemeye devam edecek miyiz?

2020 YKS ertelenir mi? Sınav soruları değişecek mi?

2020 YKS ertelenir mi? Sınav soruları değişecek mi? 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak 2020 YKS adaylarının en çok merak ettiği bu iki sorunun yanıtı nedir?

Devamını oku »

2020 YKS ertelenir mi? Sınav soruları değişecek mi? 2020 YKS ertelenir mi? Sınav soruları değişecek mi?

Uzaktan eğitime hazır mıyız? Okullarda neler yapılıyor?

Uzaktan eğitime hazır mıyız? Neler yapılıyor? Türkiye koronavirüs sayesinde uzaktan eğitimle yeniden tanıştı. 23 Mart’tan itibaren ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim başlayacak. Peki ne kadar hazırız? Özel okullarda neler oluyor?

Devamını oku »

Uzaktan eğitime hazır mıyız? Okullarda neler yapılıyor? Uzaktan eğitime hazır mıyız? Okullarda neler yapılıyor?

Okullar ‘ateş’ ölçmeye başladı, ateşi 37.5 çıkan öğrenci eve yollanacak

Okullar ‘ateş’ ölçmeye başladı, ateşi 37.5 çıkan öğrenci eve yollanacak. Koronavirüs vakası Türkiye’de ortaya çıkınca okullar ve veliler ne yapacaklarını şaşırdı. Çocuklarını okula yollamak istemeyen velilerin yanı sıra ‘ateş’ ölçmeye başlayan okullar da çıkıyor

Devamını oku »

Okullar  ‘ateş’ ölçmeye başladı, ateşi 37.5 çıkan öğrenci eve yollanacak Okullar  ‘ateş’ ölçmeye başladı, ateşi 37.5 çıkan öğrenci eve yollanacak

MEB, ‘Yabancı öğretmen’ istemiyor mu?

MEB, ‘Yabancı öğretmen’ istemiyor mu? Özel öğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklik başta yabancı özel okullar olmak üzere yabancı öğretmen çalıştıran kurumları zor durumda bıraktı. Çünkü tüm öğretmenlerden YÖK denkliği isteniyor. Okullar şaşkın

Devamını oku »

MEB, ‘Yabancı öğretmen’ istemiyor mu? MEB, ‘Yabancı öğretmen’ istemiyor mu?

Teminat sadece yeni açılacak okullardan mı istenecek?

Teminat sadece yeni açılacak okullardan mı istenecek? Özel okullarda son bir yıldır yaşanan finansal sıkıntılara son vermek için gündeme gelen ‘teminat’ sadece yeni kurulacak özel okullardan mı istenecek?

Devamını oku »

Teminat sadece yeni açılacak okullardan mı istenecek? Teminat sadece yeni açılacak okullardan mı istenecek?

Yeni lise modeli pilot olarak başlayacak

Yeni lise modeli pilot olarak uygulanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz mayıs ayında açıkladığı azaltılmış ders saatlerinin olduğu yeni lise modelinin önce pilot olarak uygulanacağını açıkladı

Devamını oku »

Yeni lise modeli pilot olarak başlayacak Yeni lise modeli pilot olarak başlayacak

İşte öğrencilerin Türkçe başarısı: Okuma ve yazmada zorlanıyorlar

İşte öğrencilerin Türkçe başarısı: Okuma yazmada zorlanıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 7’nci sınıf öğrencilerinin Türkçe okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini ölçtü. Sonuç öğrenciler okuma yazmada zorlanıyor

Devamını oku »

İşte öğrencilerin Türkçe başarısı: Okuma ve yazmada zorlanıyorlar İşte öğrencilerin Türkçe başarısı: Okuma ve yazmada zorlanıyorlar

Japonya’da ‘kadın üniversiteleri’ neden kuruldu?

Japonya’da ‘kadın üniversiteleri’ neden kuruldu? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 yılına kadar kurulacağını söylediği kadın üniversiteleri için ilk adım vakıf kurularak atıldı. Peki Japonya neden kadın üniversitelerini kurdu

Devamını oku »

Japonya’da ‘kadın üniversiteleri’ neden kuruldu? Japonya’da ‘kadın üniversiteleri’ neden kuruldu?

YENİ LİSE MODELİ: Seneye başlıyor mu yoksa ‘pilot’ mu uygulanacak?

Yeni lise modeli: Seneye başlıyor mu yoksa ‘pilot’ mu uygulanacak? Yeni lise modeli üzerinde değişiklik yapılmak üzere ertelendi mi yoksa Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu modeli önce pilot olarak belli okullarda mı uygulayacak?

Devamını oku »

 YENİ LİSE MODELİ: Seneye başlıyor mu yoksa ‘pilot’ mu uygulanacak?  YENİ LİSE MODELİ: Seneye başlıyor mu yoksa ‘pilot’ mu uygulanacak?

PISA 2018 ne anlatıyor?

PISA 2018 ne anlatıyor? PISA sonuçları dikkate alındığında bir iyileşmeden söz etmek mümkün. Peki en alt ve en üst düzeydeki öğrenciler açısından ne durumdayız? Sevinilecek bir durum söz konusu mu?

Devamını oku »

PISA 2018 ne anlatıyor? PISA 2018 ne anlatıyor?

2020 YKS: Hangi değişiklikler sizi bekliyor?

2020 YKS: Hangi değişiklikler sizi bekliyor? Bu yıl YKS’ye girecek yaklaşık 2.5 milyon öğrenciyi hangi değişiklikler bekliyor? Neler değişti, neler aynı kaldı?

Devamını oku »

2020 YKS: Hangi değişiklikler sizi bekliyor? 2020 YKS: Hangi değişiklikler sizi bekliyor?

2020 LGS: Nasıl hazırlanmak gerekiyor?

2020 LGS: Nasıl hazırlanmak gerekiyor? Haziran ayında yapılacak LGS’ye hazırlanmak için öncelikle kitap okumayı çalışma programına almak gerekiyor? Peki neden?

Devamını oku »

2020 LGS: Nasıl hazırlanmak gerekiyor? 2020 LGS: Nasıl hazırlanmak gerekiyor?

THE 2020 Dünya Sıralaması: Türk üniversiteleri ne durumda?

THE 2020 Dünya Sıralaması: Türk üniversiteleri ne durumda? İlk 500 içinde 2 Türk üniversitesi var. Bunlardan birisi bu yıl sıralamaya ilk kez giren Çankaya Üniversitesi oldu. 11 binde 11 üniversite var. Sıralamada toplam 34 üniversite var. Ancak üniversitelerin çoğu ya sıra kaybediyor ya yerinde sayıyor

Devamını oku »

THE 2020 Dünya Sıralaması: Türk üniversiteleri ne durumda? THE 2020 Dünya Sıralaması: Türk üniversiteleri ne durumda?

İşte üniversite adayları: Matematikte 307 bin, fende 787 bin tek bir soruyu bile doğru yanıtlayamadı

İşte üniversite adayları: Matematikte 307 bin, fende 787 bin tek bir soruyu bile doğru yanıtlayamadı. ÖSYM'nin 2019 YKS raporu ne anlatıyor?

Devamını oku »

İşte üniversite adayları: Matematikte 307 bin, fende 787 bin tek bir soruyu bile doğru yanıtlayamadı İşte üniversite adayları: Matematikte 307 bin, fende 787 bin tek bir soruyu bile doğru yanıtlayamadı

İşte öğretmen adaylarının ortalamaları

İşte öğretmen adaylarının ortalamaları. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi, 18 dalda yapılıyor. İşte bu adayların kendi alanlarında yöneltilen sorulara verdikleri yanıtların ortalamaları

Devamını oku »

İşte öğretmen adaylarının ortalamaları İşte öğretmen adaylarının ortalamaları

Velilere ‘Hukuki yoldan hakkınızı arayın’ diyorlar

Velilere ‘Hukuki yoldan hakkınızı arayın’ diyorlar. Okulların açılmasına sayılı günler kala kapanan okulların velileri ve öğrencileri şaşkın. Velilere okul yöneticileri, ‘Hukuki yoldan hakkınızı arayın’ diyor

Devamını oku »

Velilere ‘Hukuki yoldan hakkınızı arayın’ diyorlar Velilere ‘Hukuki yoldan hakkınızı arayın’ diyorlar

4+4+4’ler 8 oldu. 2020’de LGS’ye kaç öğrenci girecek?

4+4+4’ler 8 oldu. 2020’de LGS’ye kaç öğrenci girecek? Önümüzdeki öğretim yılında yani 2019-2020 öğretim yılında 8’nci sınıfta okuyan öğrenci sayısı 1.8 milyonu aşacak. Bu durumda da Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenci sayısı katlanacak

Devamını oku »

4+4+4’ler 8 oldu. 2020’de LGS’ye kaç öğrenci girecek? 4+4+4’ler 8 oldu. 2020’de LGS’ye kaç öğrenci girecek?

2019 LGS: Nakilleri Döneminde Sizi Ne Bekliyor?

2019 LGS: Nakilleri Döneminde Sizi Ne Bekliyor?

Devamını oku »

2019 LGS: Nakilleri Döneminde Sizi Ne Bekliyor? 2019 LGS: Nakilleri Döneminde Sizi Ne Bekliyor?

İşte YKS gerçeği: 2.5 milyon başvurdu, 753 bini üniversiteli oldu

İşte YKS gerçeği: 2.5 milyon başvurdu, 753 bini üniversiteli oldu. 2019 YKS’ye başvuran aday sayısı 2 milyon 528 bin 31. Bunların yalnızca 753 bini örgün eğitim programlarına yerleşti

Devamını oku »

İşte YKS gerçeği: 2.5 milyon başvurdu, 753 bini üniversiteli oldu İşte YKS gerçeği: 2.5 milyon başvurdu, 753 bini üniversiteli oldu

2019 YKS: 647 bin aday tercih yapmadı

2019 YKS: 647 bin aday tercih yapmadı. Tercih yapma hakkı olmasına rağmen bu yıl 647 bin aday üniversite tercihi yapmadı. Bu adaylar neden tercih yapmıyor?

Devamını oku »

2019 YKS: 647 bin aday tercih yapmadı 2019 YKS: 647 bin aday tercih yapmadı

2019 LGS: 1. Nakil uygulaması başladı. Sık sorulan sorular

2019 LGS: 1. Nakil uygulaması başladı. Sık sorulan sorular İki kez yapılacak olan yerleşen, yerleşmeyen ya da özel okula kayıtlı öğrencilerin katılacağı nakil uygulamasının ilki 29 Temmuz’da başlıyor

Devamını oku »

2019 LGS: 1. Nakil uygulaması başladı. Sık sorulan sorular 2019 LGS: 1. Nakil uygulaması başladı. Sık sorulan sorular

İşte YKS sonuçları: 628 bin aday daha ilk barajda elendi

İşte YKS sonuçları: 628 bin aday daha ilk barajda elendi. Yani 120 sorudan 15'ni doğru yapamadı. TYT’nin bu ilk barajı liseyi bitirme sınavı olarak kabul edilseydi bu 628 bin 796 adayın liseden mezun olmaması gerekiyordu

Devamını oku »

İşte YKS sonuçları: 628 bin aday daha ilk barajda elendi İşte YKS sonuçları: 628 bin aday daha ilk barajda elendi

Vakıf üniversiteleri bol keseden burs veriyor mu?

Vakıf üniversiteleri bol keseden burs veriyor mu? Toplumda böyle bir algı var. Üstelik bu algı da her yıl üniversite tercihi yapan gençlerin “yanlış tercih” yapmalarına neden oluyor. Onlar da düşünüyor ki; eğer bir vakıf üniversitesine yerleşirsem burs alabilirim

Devamını oku »

Vakıf üniversiteleri bol keseden burs veriyor mu? Vakıf üniversiteleri bol keseden burs veriyor mu?

YKS: Üniversite seçerken bu soruları sorun

YKS: Üniversite seçerken bu soruları sorun. YKS tercihi yapacak adaylar için doğru üniversiteyi seçebilmek de önemli. Üniversite seçerken hangi soruları sormak gerekiyor?

Devamını oku »

YKS: Üniversite seçerken bu soruları sorun YKS: Üniversite seçerken bu soruları sorun

Türkiye’nin bilimsel araştırma kartı: Akademik üretim düşük, atıf ortalamanın altında

Türkiye’nin bilimsel araştırma kartı: Akademik üretim düşük, atıf ortalamanın altında.Web of Science, haziran ayı sonunda Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen 2019 G20 zirvesinde küresel bir araştırma raporu yayımladı. 19 ülke arasında Türkiye raporu bilimsel araştırmadaki durumunu gösteriyor

Devamını oku »

Türkiye’nin bilimsel araştırma kartı: Akademik üretim düşük, atıf ortalamanın altında Türkiye’nin bilimsel araştırma kartı: Akademik üretim düşük, atıf ortalamanın altında

Kadın Üniversitesi mi?

Kadın Üniversitesi mi? Son bir hafta içinde ikinci kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’de de “kadın üniversitesi” kurulması gündeme getiriliyor

Devamını oku »

Kadın Üniversitesi mi? Kadın Üniversitesi mi?

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü. İlk kayıt dönemini geçen yıla göre 40 ile 80 puan arasında yükselterek ön kayıtları alan yabancı özel liseler bu kez puan düşürdü. Robert’te bile 23 boş kontenjan var

Devamını oku »

Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü Yabancı özel liseler: Kontenjanlar boş, puanlar düştü

2019 LGS: Velilere Avusturya çalımı ve özel okullarda ‘kayıt pazarı’

Yabancı özel liselerde ilk ön kayıt dönemi son bulmadan Avusturya Lisesi kesin kayıtlarını yapacak. Örneğin Robert’in listesine girdiğini bilmeyen veli kayıt yaptırmak zorunda kalacak. Kaydını çeken ise yıllık öğrenim ücretinin yüzde 10’unu ödeyecek

Devamını oku »

2019 LGS: Velilere Avusturya çalımı ve özel okullarda ‘kayıt pazarı’ 2019 LGS: Velilere Avusturya çalımı ve özel okullarda ‘kayıt pazarı’

Tercihine yerleşemeyeni MEB açık liseye kaydedecek

Tercihine yerleşemeyeni MEB açık liseye kaydedecek. LGS tercihlerine yerleşemeyen öğrencilere bu yıl da adres açık lise olacak. Eylül ayına kadar sınavlı ya da sınavsız bir liseye yerleşemeyen öğrencileri MEB, otomatik olarak açık liseye kaydedecek

Devamını oku »

Tercihine yerleşemeyeni MEB açık liseye kaydedecek Tercihine yerleşemeyeni MEB açık liseye kaydedecek

2019 LGS: Yabancı özel liseler de puanda rekor kırdı

2019 LGS: Yabancı özel liseler de puanda rekor kırdı. Puanlar 40 ile 80 arasında yükseldi. En yüksek puan ücrette olduğu gibi Robert’te. 1. Ön kayıt taban puanı 490 oldu, kontenjanı 22 kişi arttı. 2 İtalyan lisesi ile 3 Fransız lisesi ise en fazla puan artıranlar

Devamını oku »

2019 LGS: Yabancı özel liseler de puanda rekor kırdı 2019 LGS: Yabancı özel liseler de puanda rekor kırdı

2019 LGS: Özel ile devlet öğrencisi arasındaki puan farkı kaç oldu?

2019 LGS: Özel ile devlet öğrencisi arasındaki puan farkı kaç oldu? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçen yıl yayımladığı LGS raporunda özel ve devlet okulları öğrencileri arasındaki puan farkını açıklamıştı. Ama 2019 LGS raporunda bu bilgiler yer almadı. Yer almayan bir başka bilgi de okul türleri arasındaki puan farkı oldu

Devamını oku »

2019 LGS: Özel ile devlet öğrencisi arasındaki puan farkı kaç oldu? 2019 LGS: Özel ile devlet öğrencisi arasındaki puan farkı kaç oldu?

2019 LGS: Yabancı özel liselerde puanlar artacak mı? Puanlar ne zaman açıklanacak?

2019 LGS: Yabancı özel liselerde puanlar artacak mı? Puanlar ne zaman açıklanacak? LGS puanlarının açıklanmasından sonra gözler yabancı özel liselere çevrildi. Yabancı özel okullar puanlarını açıklamaya hazır, sadece takvim bekliyor

Devamını oku »

2019 LGS: Yabancı özel liselerde puanlar artacak mı? Puanlar ne zaman açıklanacak? 2019 LGS: Yabancı özel liselerde puanlar artacak mı? Puanlar ne zaman açıklanacak?

LGS eşitsizliği: Anne-babanın eğitimi çocuğa 130 puan fark attırıyor

Anne-babanın eğitimi çocuğa 130 puan fark attırıyor. LGS sonuçları anne babanın eğitiminin çocukların puanlarına nasıl yansıdığını da gösteriyor. Anne ve baba lisans ya da lisansüstü eğitim almışsa bu öğrencilerin puanı ile ilkokul mezunu ebeveynlerin çocukları arasındaki fark 130’a kadar çıkıyor

Devamını oku »

LGS eşitsizliği: Anne-babanın eğitimi çocuğa 130 puan fark attırıyor LGS eşitsizliği: Anne-babanın eğitimi çocuğa 130 puan fark attırıyor

2019 YKS: O soru iptal edildi, puanınız nasıl hesaplanacak?

2019 YKS: O soru iptal edildi, puanınız nasıl hesaplanacak? ÖSYM, Temel Yeterlilik Testi'nde 1 soruyu iptal etti. Peki puanlar nasıl hesaplanacak?

Devamını oku »

2019 YKS: O soru iptal edildi, puanınız nasıl hesaplanacak? 2019 YKS: O soru iptal edildi, puanınız nasıl hesaplanacak?

2019 LGS: Soru veya cevap şıkkı hatalıysa puanlar nasıl hesaplanacak?

2019 LGS: Soru veya cevap şıkkı hatalıysa puanlar nasıl hesaplanacak? Liseye Geçiş Sınavı’nda sorularda iptal olursa ya da şıkları değişirse bu sorularda nasıl bir hesaplama yöntemi olacak?

Devamını oku »

2019 LGS: Soru veya cevap şıkkı hatalıysa puanlar nasıl hesaplanacak? 2019 LGS: Soru veya cevap şıkkı hatalıysa puanlar nasıl hesaplanacak?

2019 YKS: Soru iptal edilirse puanınız nasıl hesaplanır?

2019 YKS: Soru iptal edilirse puanınız nasıl hesaplanır? TYT matematik testinde hatalı olduğu iddia edilen bir soru var. Peki bu soru iptal edilirse puanınınız nasıl hesaplanacak?

Devamını oku »

2019 YKS: Soru iptal edilirse puanınız nasıl hesaplanır? 2019 YKS: Soru iptal edilirse puanınız nasıl hesaplanır?

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı?

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı? 2019 YKS: 0.5 ham puan kuralı nasıl uygulanacak? İlk kez geçen yıl uygulanan 0.5 ham puan kuralı bu yıl da geçerli olacak

Devamını oku »

2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı? 2019 YKS: Hiç matematik yapmasanız da puanınız hesaplanacak mı?

Sosyal Etkinlik Karnesi: Yeni sınav sistemine hazırlık mı?

Sosyal Etkinlik Karnesi: Yeni sınav sistemine hazırlık mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin bilim, sanat, kültür, spor ve toplum hizmeti konularında yaptığı etkinliklerin ‘belgelendirilmesini’ istedi. Bu da akla ‘Liseye geçişte yeni modelin hazırlıkları mı?’ sorusunu getiriyor

Devamını oku »

Sosyal Etkinlik Karnesi: Yeni sınav sistemine hazırlık mı? Sosyal Etkinlik Karnesi: Yeni sınav sistemine hazırlık mı?

Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan hukuk fakültelerinde eğitim süresinin 5 yıl olacağını açıklarken aynı zamanda 190 bin barajın da 100 bine yükseltileceğini açıkladı. Uygulama ne zaman başlar?

Devamını oku »

Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır? Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır?

Üniversite mezunlarına ‘meslek icra sınavı’ gelmeli mi?

Üniversite mezunlarına ‘meslek icra sınavı’ gelmeli mi? YÖK Başkanı Saraç’ın başta hukuk fakültesi mezunları olmak üzere meslek icra sınavlarının getirilmesinde belirli bir aşamaya geldiklerini açıkladı. Peki meslek icra sınavı olmalı mı?

Devamını oku »

Üniversite mezunlarına ‘meslek icra sınavı’ gelmeli mi? Üniversite mezunlarına ‘meslek icra sınavı’ gelmeli mi?

İşte Bakan Selçuk’un başucu raporu: Tüm değişiklikler bu rapordan çıkıyor

İşte Bakan Selçuk’un başucu raporu: Tüm değişiklikler bu rapordan çıkıyor. Adanmış öğretmenlik kavramından okul profili çalışmalarına, öğrenci portfolyolarından açıklanan yeni lise modeline, kariyer ofislerine kadar tüm değişiklik açıklamalarının kaynağı işte bu rapor

Devamını oku »

İşte Bakan Selçuk’un başucu raporu: Tüm değişiklikler bu rapordan çıkıyor İşte Bakan Selçuk’un başucu raporu: Tüm değişiklikler bu rapordan çıkıyor

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok. Yeni lise ve üniversite modeli: YÖK’ün haberi yokmuş. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise modeli ile bu modele göre dayanan üniversite sınavı konusunda YÖK’ün haberi yok. Kuruma bilgi verilmediği ortaya çıktı

Devamını oku »

MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok MEB ile YÖK karşı karşıya: YÖK'ün haberi yok

Sertifika kursları ‘çok’ kazanacak

Sertifika kursları ‘çok’ kazanacak. Din dersini zorunlu matematik dersini seçmeli hale getiren yeni lise sistemi ‘sertifikalar’ üzerine kurgulanıyor. Aynı şekilde yeni üniversiteye giriş sisteminde de portfolyolar da etkili. Yani bu portfolyanın içinde ‘ne kadar çok sertifika’ varsa öğrenci üniversiteye girişte o kadar avantajlı olacak

Devamını oku »

Sertifika kursları ‘çok’ kazanacak Sertifika kursları ‘çok’ kazanacak

Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak

Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020-2021 öğretim döneminde yaşama geçireceği yeni lise modeli üniversite sınavlarında da değişiklik getirecek

Devamını oku »

Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak Üniversiteye giriş sınavı değişecek: 2024’te yeni YKS olacak

Uluslararası öğrenci için ‘kota’ olmalı mı?

Uluslararası öğrenci için ‘kota’ olmalı mı? YÖK aldığı kararla devlet ve vakıf üniversiteleri için uluslararası öğrencilerde uygulanan ‘yüzde 50’ kontenjan sınırlamasını kaldırdı. Bu durumda Türkiye’deki öğrenciler için de ‘baraj’ kalkmalı mı?’ tartışmasının yanı sıra ‘kalite nasıl korunacak?’ tartışması başladı

Devamını oku »

Uluslararası öğrenci için ‘kota’ olmalı mı? Uluslararası öğrenci için ‘kota’ olmalı mı?

Yurtdışında üniversite düşünenler! Nelere dikkat etmelisiniz?

Yurtdışında üniversite düşünenler! Nelere dikkat etmelisiniz? Yurtdışı diploma denklik tartışmaları sürüyor. Bazı adaylar “YÖK denklik vermiyor” derken YÖK de denklik için kurallar olduğunu ve bunlara uyulması gerektiğini söylüyor. Peki nedir yurtdışında üniversite için aranan koşullar

Devamını oku »

Yurtdışında üniversite düşünenler! Nelere dikkat etmelisiniz? Yurtdışında üniversite düşünenler! Nelere dikkat etmelisiniz?

Öğretmenin performansı öğrencisinin LGS başarısına göre ölçülüyor

Öğretmenin performansı öğrencisinin LGS başarısına göre ölçülüyor. Bazı özel okullar öğretmenlerinin performansını LGS denemelerinde öğrencilerinin gösterdikleri başarıya göre değerlendirmeye başladı. Bu ise hem öğretmene baskı yaratıyor hem de öğrenciye

Devamını oku »

Öğretmenin performansı öğrencisinin LGS başarısına göre ölçülüyor Öğretmenin performansı öğrencisinin LGS başarısına göre ölçülüyor

Lise ve üniversiteye geçişte yeni bir sistem mi geliyor?

Lise ve üniversiteye geçişte yeni bir sistem mi geliyor? MEB, ilk, orta ve lise öğrencilerinin spor, bilim, kültür, sanat ve toplum hizmeti gibi sosyal etkinliklerini e-okul sistemine işlemeye başladı

Devamını oku »

Lise ve üniversiteye geçişte yeni bir sistem mi geliyor? Lise ve üniversiteye geçişte yeni bir sistem mi geliyor?

YKS-LGS: Deneme sınavları neden önemli?

YKS-LGS: Deneme sınavları neden önemli? Hem YKS hem LGS için deneme sınavlarını ciddiye alın. Hem YKS hem de LYS için deneme sınavları çok önemli. Çünkü bu sınavlar haziran ayında gireceğiniz sınavda neyi ne kadar yapacağınızı gösteriyor. Bu yüzden bu sınavları dikkate alın ve eksiklerinizi görerek, giderin

Devamını oku »

YKS-LGS: Deneme sınavları neden önemli? YKS-LGS: Deneme sınavları neden önemli?

2019 LGS: Din dersinden muaf öğrenci ne olacak?

2019 LGS kılavuzu yayımlandı. Ama din dersinden muaf öğrenciler sınavda ne kadar süre kullanacak? Ne kılavuzda ne de yayımlanan yönergede bununla ilgili bir düzenleme yok

Devamını oku »

2019 LGS: Din dersinden muaf öğrenci ne olacak? 2019 LGS: Din dersinden muaf öğrenci ne olacak?

2019 LGS: Yerleştirmede ‘yaşı küçük olana öncelik’ kriteri değişti

2019 LGS: Yerleştirmede ‘yaşı küçük olana öncelik’ kriteri değişti. Sınavla öğrenci alan liselere yerleştirmelerde puanı eşit iki öğrenci olduğunda ikinci kriter olarak “yaşı küçük” olana öncelik veriliyordu. MEB, hatasını düzeltti. Doğum tarihi artık son kriter olarak değerlendirilecek. Sınavsız öğrenci alan liselerde bu kriter kullanılmayacak

Devamını oku »

2019 LGS: Yerleştirmede ‘yaşı küçük olana öncelik’ kriteri değişti 2019 LGS: Yerleştirmede ‘yaşı küçük olana öncelik’ kriteri değişti

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi?

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi? Sıralama kriterleri ne olacak? Okullar, 'akademik', 'sosyal, sportif, kültürel etkinlikler', 'projeler' ve 'kurumsal kapasiteleri' açısından değerlendirilecek.

Devamını oku »

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi? Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi?

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un bu yıldan itibaren ders saatlerinin azalacağını açıklaması ve hangi alanda öğrenci derinleşmek istiyorsa o dersleri alacağını söylemesi bu durumda 4 yıl sonra üniversite sınavının da değişeceğini gösteriyor

Devamını oku »

İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık İşte yeni lise müfredatı: Esnek ve modüler, lise son üniversiteye hazırlık

İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’

Fransızca eğitim veren biri İzmir’de 6 Fransız Lisesi’ne LGS puanıyla öğrenci giriyor. Ancak geçen yıl 2 Fransız lisesi mezunlarının kurdukları 3 ortaokuldan mezun öğrenciler için ‘özel’ kontenjanla öğrenci aldı. Bu yıl da 4 Fransız lisesi daha aynı uygulama için hareket geçti

Devamını oku »

İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’ İkisi kapıyı açtı, 4 Fransız lisesi daha ‘geçecek’

Özel okul ücretleri adaletli mi? Nasıl hesaplama yapılıyor?

Özel okul ücretleri adaletli mi? Nasıl hesaplama yapılıyor? Özel okullarda 2019-2020 öğretim yılı kayıtları daha 2019 yılına girmeden başladı. Birçok okulda yeni öğrenim yılı ücretlerini açıklamaya başladı. Peki özel okul ücretleri belirlenirken hangi kriterler göz önüne alınıyor?

Devamını oku »

Özel okul ücretleri adaletli mi? Nasıl hesaplama yapılıyor? Özel okul ücretleri adaletli mi? Nasıl hesaplama yapılıyor?

2019 LGS: Mağduriyet yaratan kriterler değişecek mi?

2019 LGS: Mağduriyet yaratan kriterler değişecek mi? Geçen yıl LGS özellikle de yerel yani sınavsız öğrenci alan okullara yerleştirmelerde kullanılan kriterler tartışma yaratmıştı. 2019 LGS için bu kriterlerden vazgeçilecek mi? İşte aile ve öğrencilerin yanıtını aradıkları soru

Devamını oku »

2019 LGS: Mağduriyet yaratan kriterler değişecek mi? 2019 LGS: Mağduriyet yaratan kriterler değişecek mi?

Kapanacak liselere neden öğrenci alındı?

Kapanacak liselere neden öğrenci aalındı? Temel liselerin kapatılacağı belli. Çünkü dönüşüm sürecinde bu kurumlar 4 yıl sonra dönüşecekleri okulları taahhüt ederek, temel lise oldular ve öğrenci almaya başladılar. Ancak kapanacağı kesin olan bu liselerin neden 9'uncu sınıflarına öğrenci alınmasına izin verildi?

Devamını oku »

Kapanacak liselere neden öğrenci alındı? Kapanacak liselere neden öğrenci alındı?

Özel okullar başka öğrenciler için ‘kurs’ açamayacak

Özel okullar başka öğrenciler için ‘kurs’ açamayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, özel öğretim kurslarının kapanmasının ardından özel okulların kendi öğrencileri dışındaki diğer okulların öğrencileri ya da mezunları için kurs açamayacaklarını söyledi

Devamını oku »

Özel okullar başka öğrenciler için ‘kurs’ açamayacak Özel okullar başka öğrenciler için ‘kurs’ açamayacak

Özel okullar dershane mi olacak?

Üniversiteye hazırlık kursları olan özel öğretim kursları Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) kararıyla kapatılıyor. Önümüzdeki yıl bu kurslar öğrenci alamayacak

Devamını oku »

Özel okullar dershane mi olacak? Özel okullar dershane mi olacak?

‘Robot’a karşı ‘insan’ öğretmen mi?

Günümüzde ‘geleceğin öğretmeni nasıl olacak?’ sorusuna yanıt arıyoruz. Yapay zeka eğitime artık yadsınamaz biçimde girmişken, akla da ‘Öğretmenin yerini yapay zeka –yani- robotlar mı alacak’ sorusu geliyor. Peki gerçekten ‘robot’a karşı ‘insan’ öğretmen dönemi mi geliyor?

Devamını oku »

‘Robot’a karşı ‘insan’ öğretmen mi? ‘Robot’a karşı ‘insan’ öğretmen mi?

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor?

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor? Okulların tanıtımı ancak bu kadar özensiz ve kötü olabilir. Kendi web sayfasını bile doğru bir Türkçe ile hazırlayamayan, en ufak özen göstermeyen bu okullar Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı öğrencilerini alıyor

Devamını oku »

Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor? Bu ‘gözde’ liselerin web sayfalarını kim hazırlıyor?

Siz okulu değil, okul yönetimi sizi seçiyor

Siz okulu değil, okul yönetimi sizi seçiyor. Çocuklarının gidecekleri okulları artık veliler seçemiyor. Çünkü özel okullar yaptıkları ‘mülakat’ ve sınavlarla hangi çocukları okullarına alacaklarına karar veriyor

Devamını oku »

Siz okulu değil, okul yönetimi sizi seçiyor Siz okulu değil, okul yönetimi sizi seçiyor

LGS: Okul notu ile hormonlu nota davetiye

LGS: Okul notu ile hormonlu nota davetiye. Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS raporundaki önerilerden biri de LGS yerleştirme puanına okul notu eklenmesiyle ilgili. Oysa okul notunun kaldırılma nedeni ‘hormonlu notlar’ olmuştu. Anlaşılan MEB, bu gerçeği unutmuş

Devamını oku »

LGS: Okul notu ile hormonlu nota davetiye LGS: Okul notu ile hormonlu nota davetiye

İşte LGS’nin ‘gerçek’ ortalamaları

MEB, geçtiğimiz günlerde LGS raporunu açıkladı. Bu rapor yerleşen öğrenciler dikkate alınarak hazırlandı. Peki birkaç ay önce hazırlanan ve sınava giren 971 bin öğrencinin LGS ortalamaları nasıldı?

Devamını oku »

İşte LGS’nin ‘gerçek’ ortalamaları İşte LGS’nin ‘gerçek’ ortalamaları

2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri

2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri. İlk kez 2018 yılında öğrenciler liseye geçişte Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve yerel yerleştirme sistemi ile yerleştirildi. Sınavla yerleştirmeler değil ama yerel yerleştirme kriterleri çok tartışıldı

Devamını oku »

2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri 2019 LGS: Yerel yerleştirmenin tartışmalı kriterleri

2019 TYT: Sınav süresi artmalı mı?

İlk kez 2018 yılında uygulanan ve 2019 yılında da ikincisi yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde sürenin uzatılması gerekiyor mu?

Devamını oku »

2019 TYT: Sınav süresi artmalı mı? 2019 TYT: Sınav süresi artmalı mı?

LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı?

LGS’de sayısal bölümde sürenin 20 dakika artmasının matematik ve fen netlerini artıracağını söylüyor

Devamını oku »

LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı? LGS: Matematik ve fen netleri artacak mı?

Eğitim sistemi bir bataklık mı?

Eğitim sistemi bir bataklık mı? Fen, sosyal, Anadolu liseleri çöküyor, 4 işlemi bilmeyenler üniversiteden mezun oluyor. Türk eğitim sistemi nereye gidiyor?

Devamını oku »

Eğitim sistemi bir bataklık mı? Eğitim sistemi bir bataklık mı?

Türkiye: Mutsuz çocukların ülkesi

70 ülkenin çocukları yaşam memnuniyetini değerlendirdi. En mutsuz çocuklar bizimkiler çıktı. Sınav başarısında ise tam tersi gerideler

Devamını oku »

Türkiye: Mutsuz çocukların ülkesi Türkiye: Mutsuz çocukların ülkesi

2019 LGS: Bu sorulara 1.5 dakika yeter mi?

LGS örnek sorularını inceleyen uzmanlar bu yıl da sınavda öğrencilerin süre konusunda sorun yaşayabileceklerine dikkat çekiyor. Bakalım MEB bir soru başına düşen 1.5 dakikalık süreyi artıracak mı, yoksa yine öğrencilerin öğretmenlerden ‘daha iyi’ olmasını mı bekleyecek?

Devamını oku »

2019 LGS: Bu sorulara 1.5 dakika yeter mi? 2019 LGS: Bu sorulara 1.5 dakika yeter mi?

İşte yeni liseye geçiş sistemi

2023 Eğitim Vizyonu liseye geçişte gelecek yeni sistemi de anlatıyor. Sınavla öğrenci alan okul sayısı azaltılacak, okul notları yerleştirme puanlarında etkili olacak, sınava ‘belli yönelimleri’ olanlar girecek

Devamını oku »

İşte yeni liseye geçiş sistemi İşte yeni liseye geçiş sistemi

2019 YKS: İşte bu sorular cevap bekliyor

2 milyondan fazla öğrenci bu yıl üniversite sınavına girecek. Ancak bu yıl yapılacak YKS ile ilgili cevap bekleyen sorular var

Devamını oku »

2019 YKS: İşte bu sorular cevap bekliyor 2019 YKS: İşte bu sorular cevap bekliyor

YKS yerleştirmelerinde puan tartışması

YKS yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra tartışmalar da başladı. Puanların geçen yıllara göre çok düşük olduğu dile getiriliyor. Peki doğru mu?

Devamını oku »

YKS yerleştirmelerinde puan tartışması YKS yerleştirmelerinde puan tartışması

Tabela haline gelen Anadolu liseleri: Başarı yüzde 29

Anadolu liselerinin sayıları artıkça yıllar içinde üniversite başarıları da sürekli düşmeye başladı. Bu yıl YKS’ye giren Anadolu liselerindeki 3 öğrenciden biri lisans programlarına yerleşebildi

Devamını oku »

Tabela haline gelen Anadolu liseleri: Başarı yüzde 29 Tabela haline gelen Anadolu liseleri: Başarı yüzde 29

LGS: Ek kontenjan verilmezse 46 bin öğrenci nasıl yerleşecek?

LGS’de ilk nakil yerleştirmesi sonuçları açıklandı. 58 bin ek kontenjan verilmesine rağmen 46 bin öğrenci açıkta. Nakiller dönemi için Anadolu liselerine ek kontenjan verilmezse bu öğrenciler nasıl yerleşecek?

Devamını oku »

LGS: Ek kontenjan verilmezse 46 bin öğrenci nasıl yerleşecek? LGS: Ek kontenjan verilmezse 46 bin öğrenci nasıl yerleşecek?

YKS tercihleri bitmek üzere ama ÖSYM ‘Başkan’sız

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in MEB’e bakan yardımcı olarak atanmasıyla birlikte ÖSYM başkanlığı da boş kaldı. Üniversite tercihleri 3 gün sonra bitiyor peki ÖSYM Başkanı ne zaman atanacak?

Devamını oku »

YKS tercihleri bitmek üzere ama ÖSYM ‘Başkan’sız YKS tercihleri bitmek üzere ama ÖSYM ‘Başkan’sız

LGS velileri Bakan Selçuk’tan hangi mesajı bekliyor?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un artık LGS velilerinin karşısına çıkma zamanı gelmedi mi? Selçuk’tan beklenen mesaj ‘Mağduriyetlerin farkındayım, düzeltiyorum’

Devamını oku »

LGS velileri Bakan Selçuk’tan hangi mesajı bekliyor? LGS velileri Bakan Selçuk’tan hangi mesajı bekliyor?

YKS tablosunun sorumlusu kim?

YKS sonuçlarını yorumlarken ‘adayların başarısızlığı’ diyoruz. Peki bu doğru bir tanımlama mı? Bu öğrenciler ‘evde’ eğitim almıyor. O zaman bu sonuçlara ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın başarısızlığı, karnesi’ demek gerekmiyor mu?

Devamını oku »

YKS tablosunun sorumlusu kim? YKS tablosunun sorumlusu kim?

Türk üniversiteleri sıralamalarda neden düşüyor?

Birçok ülkede üniversite sıralamaları yükseköğretim kurumlarına verilecek bütçelerin belirlenmesinde etkili oluyor. Bunun yanı sıra akademik işbirliklerinin belirlenmesinde, burs dağıtılmasında hatta göçmen kabullerinde bile üniversite sıralamaları bir kriter olarak kullanılıyor.

Devamını oku »

Türk üniversiteleri sıralamalarda neden düşüyor? Türk üniversiteleri sıralamalarda neden düşüyor?

‘Bu nasıl bir yerleştirme sistemi?’

‘Bu nasıl bir yerleştirme sistemi?’ LGS sonuçları açıklandıktan sonra işte en çok duyduğumuz cümle bu oldu. Sonuçlardan ne öğrenciler ne de veliler mutlu

Devamını oku »

‘Bu nasıl bir yerleştirme sistemi?’ ‘Bu nasıl bir yerleştirme sistemi?’

YÖK, ‘mehteran takımı’ gibi iki ileri-bir geri

YÖK, eğitimde ‘kalite’ gerekçesiyle önce kararlar alıyor sonra da tepki oluşunca bunlardan vazgeçiyor. Aynı mehteran takımı gibi iki adım ileri bir adım geri

Devamını oku »

YÖK, ‘mehteran takımı’ gibi iki ileri-bir geri YÖK, ‘mehteran takımı’ gibi iki ileri-bir geri

Liseye geçiş sistemini onlar nasıl başardı?

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından bu yıl ilk kez uygulanan LGS tartışılmaya başlandı. Türkiye’de her 2.5 yılda bir sistem değişirken hangi ülkeler ortaöğretime geçiş reformunda başarılı oluyor?

Devamını oku »

Liseye geçiş sistemini onlar nasıl başardı? Liseye geçiş sistemini onlar nasıl başardı?

LGS kalkıyor mu, değişiyor mu?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk ilk basın toplantısını yaptı. Peki LGS kalıyor mu yoksa gidiyor mu?

Devamını oku »

LGS kalkıyor mu, değişiyor mu? LGS kalkıyor mu, değişiyor mu?

Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi?

Eğitimin yeni bakanı olarak koltuğa oturalı henüz ilk hafta olmasına rağmen Ziya Selçuk’tan özellikle LGS velilerinin ve öğretmenlerin beklentileri çok yüksek

Devamını oku »

Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi? Ziya Selçuk 1.2 milyon veliye ‘derman’ olabilecek mi?

LGS velilerinin ‘sancılı süreci’ bitiyor mu, başlıyor mu?

LGS velileri için tercih süreci 13 Temmuz’da son buluyor. Bu yılın velilerinin yaşadıkları önceki yıllarla karşılaştırılamaz. Tercihlerin bitmesi LGS için sürecin bitmesi anlamını taşımıyor

Devamını oku »

LGS velilerinin ‘sancılı süreci’ bitiyor mu, başlıyor mu? LGS velilerinin ‘sancılı süreci’ bitiyor mu, başlıyor mu?

LGS: Türkiye yüzdelik dilimlerinde yığılmalar nasıl oldu?

LGS puan ve yüzdelik dilimlerinde yığılmalarla ilgili açıklama yapmıyor. Bu yüzden de bakanlık verilerine göre hangi puan dilimlerinde hangi yüzdelik dilimlerde ne kadar öğrenci oluyor bilinmiyor. Biz de bu yığılmaları çıkardık

Devamını oku »

LGS: Türkiye yüzdelik dilimlerinde yığılmalar nasıl oldu? LGS: Türkiye yüzdelik dilimlerinde yığılmalar nasıl oldu?

LGS’de neler oluyor: Puanlar, yüzdelik dilimler

LGS tercihleri sürüyor ama velilerin de kafası karışık. Bir yandan da puan hesaplamaları değişiyor. Peki yüzdelik dilimler nasıl kullanılacak? Uzmanlar bu konuda ne diyor?

Devamını oku »

LGS’de neler oluyor: Puanlar, yüzdelik dilimler LGS’de neler oluyor: Puanlar, yüzdelik dilimler

Üniversite sıralamaları artık 'ticari' mi oldu?

Üniversite sıralamaları artık 'ticari' mi oldu? Habertürk’ten Pervin Kaplan bugünkü köşe yazısında üniversite sıralamalarını değerlendirdi. İşte bu yazı:

Devamını oku »

Üniversite sıralamaları artık 'ticari' mi oldu? Üniversite sıralamaları artık 'ticari' mi oldu?

Bilinmeyen bir kavram: Pilot uygulama

Pilot uygulama Türkiye’nin tanımadığı bir kavram. Önce uygulamaya geçilir, sonra tutmazsa ya da olmuyorsa kaldırılır

Devamını oku »

Bilinmeyen bir kavram: Pilot uygulama Bilinmeyen bir kavram: Pilot uygulama

PISA eleştirisi yapan STK’ya MEB öfkesini gösterdi

ERG Türkiye’nin PISA sonuçlarını eleştirince karşısında Milli Eğitim Bakanlığı’nı buldu. MEB bu eleştiriye karşı ne yaptı?

Devamını oku »

PISA eleştirisi yapan STK’ya MEB öfkesini gösterdi PISA eleştirisi yapan STK’ya MEB öfkesini gösterdi

‘Yıldız’ üniversiteler nasıl yaratılıyor?

Sırada Türkiye’nin yıldız üniversitelerini belirlemesi var. Birçok ülke benzer strateji uygulayarak, kendi yıldızlarını nasıl yarattı? Türkiye’nin şansı var mı?

Devamını oku »

‘Yıldız’ üniversiteler nasıl yaratılıyor? ‘Yıldız’ üniversiteler nasıl yaratılıyor?

Kolejler neden boş kaldı?

Yabancı özel liselerde ilk kayıtlar bitti ama boş kontenjanlar var. Robert'te bile 83 kontenjan boş. Boş kontenjanların nedeni nedir? Okulların taban puanları bu kontenjanları nasıl etkiledi? Pervin Kaplan yazdı

Devamını oku »

Kolejler neden boş kaldı? Kolejler neden boş kaldı?

Gençlerin hayali: Ya liderlik ya patronluk

Y Kuşağı'nın iş yaşamından beklentisi global şirketlerde çalışmak ve lider olmak, bu olmuyorsa da o zaman kendi işini kurup, patron olmak

Devamını oku »

Gençlerin hayali: Ya liderlik ya patronluk Gençlerin hayali: Ya liderlik ya patronluk

‘Şeker’ testini geçen başarılı mı oluyor?

Gelecekte çocukların başarılı olup olmayacaklarını ölçmek için okul öncesi çocuklara yapılan bir tes var. Adı Marshmallow Testi. Şekerleme Testi ya da ‘zevki erteleme becerisi’ diye de tanımlanıyor. Peki bu test nasıl yapılıyor?

Devamını oku »

‘Şeker’ testini geçen başarılı mı oluyor? ‘Şeker’ testini geçen başarılı mı oluyor?

Mavi bir ışık yakar mısınız?

Birleşmiş Milletler dünyada görülme sıklığının yükselmesi üzerine 2 Nisan'ı Otizm Farkındalık Günü olarak kabul etti. Tüm dünyada o gün bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar Türkiye gibi 'farkındalığın' olmadığı ülkelerde daha önemli oluyor.

Devamını oku »

Mavi bir ışık yakar mısınız? Mavi bir ışık yakar mısınız?

Hormonlu notlar ‘sıralamayı’ değiştirecek

YGS puanları ve başarı sıralarını bazı okulların ‘bol keseden’ verdiği ve hormonlu olarak nitelendirilen okul notları değiştirecek. Öğrencilerin 60 ile 30 arasında alacakları puan okul notlarına eklenecek

Devamını oku »

Hormonlu notlar ‘sıralamayı’ değiştirecek Hormonlu notlar ‘sıralamayı’ değiştirecek

YGS sonuçları bir başarıyı mı gösteriyor?

2016 YGS sonuçları açıklandı. Soruların yapılma ortalamalarına bakıldığında son 5 yılın en başarılı sınavı diye değerlendirilebilir. Ama gerçekten böyle mi?

Devamını oku »

YGS sonuçları bir başarıyı mı gösteriyor? YGS sonuçları bir başarıyı mı gösteriyor?

Tablet ve bilgisayarlar çocuk bakıcısı mı?

Artık evlerde ‘Çocuklar kaç saat televizyon izlemeli?’ sorusunun yerini ‘kaç saat tablette ve cep telefonunda geçirsin?’ aldı. Peki bir çok aile için akıllı telefonlar ve tabletler çocukların emanet edildiği bir bakıcı mı oldu?

Devamını oku »

Tablet ve bilgisayarlar çocuk bakıcısı mı? Tablet ve bilgisayarlar çocuk bakıcısı mı?

Baraj üniversiteye girişe mi çıkışa mı gelmeli?

YÖK ‘kalite’ için başarı sırası barajı getiriyor. Peki baraj üniversiteye girerken mi yoksa mezun olurken mi uygulanmalı?

Devamını oku »

Baraj üniversiteye girişe mi çıkışa mı gelmeli? Baraj üniversiteye girişe mi çıkışa mı gelmeli?

YGS soruları neden bu kadar kolaydı?

YGS sorularının bu kadar kolay olmasının nedeni ne oldu? HT Eğitim Editörü Pervin Kaplan yazdı

Devamını oku »

YGS soruları neden bu kadar kolaydı? YGS soruları neden bu kadar kolaydı?

Pervin Kaplan’ın bloguna hoşgeldiniz

Bilgilerin, burada paylaşılma amacı, sizleri aydınlatmak ve yıllardır tarafıma eğitim konusunda yöneltilen sorulardan hareketle okul öncesi eğitimden üniversiteye, yurtdışı eğitimden kariyer planlamaya dek birçok konuda doğru ve tarafsız bilgi vermek

Devamını oku »

Pervin Kaplan’ın bloguna hoşgeldiniz Pervin Kaplan’ın bloguna hoşgeldiniz

Her üniversite kendi 'intihalini' örtecek mi?

YÖK disiplin suçlarını üniversitelerin yetkisine bırakıyor. Peki bu yetki devri mi olacak yoksa her üniversite ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’ anlayışıyla kendi ‘intihalini" örter mi?

Devamını oku »

Her üniversite kendi 'intihalini' örtecek mi? Her üniversite kendi 'intihalini' örtecek mi?